Григор Лилов: КОЙ КОЛКО СМЪРТ ПРОДАДЕ ПО СВЕТА? Какви оръжия даде и не даде България на Украйна?
КОЙ КОЛКО СМЪРТ ПРОДАДЕ Пожарна охрана СВЕТА? Какви оръжия даде и не даде България на Украйна? На тези въпроси дава отговор екслузивен пост на разследвашия публицист Григор Лилов. Над 592 милиарда $ са продажбите на оръжие и военни услуги от 100-те най-големи компании в света през миналата 2023 година, разкрива той. Изключително забавни са данните за България.
SafeNews разгласява поста без редакторска интервенция:
КОЙ КОЛКО СМЪРТ ПРОДАДЕ Пожарна охрана СВЕТА?
*** Какви оръжия даде и не даде България на Украйна?
592 210 000 000 $ – над 592 милиарда $ са продажбите на оръжие и военни услуги от 100-те най-големи компании в света през миналата 2023 година
Според оповестения оня ден отчет на Стокхолмския интернационален институт за проучване на мира (SIPRI – СИПРИ) общите доходи на тези 100 компании (и други произведения с изключение на оръжия) през 2023 година са се нараснали с 4,2% и възлизат на 632 милиарда $. За съпоставяне – мин. година имаше спад.
При комшиите турската „ ASELMAN “ е на 54-то място
(за 2022 година на 62-ро), на 69-то място е известната с дроновете си „ BAYKAR “ (за 2022 година на 79-то място) на 78-мо – „ Turkish Aerospace Industrie “ (за 2022 година на 88-мо място). Трите общо са осъществили продажби на оръжие и военни услуги за 5.830 милиарда $.
Заради тъпата политика на родния ръководещ хайлайф към войната на Русия в Украйна в листата не е влезнала българска компания.
От някогашния соцлагер полската „ PGZ “ e на 64-то място с 2.060 милиарда (за 2022 година е на 73-то място) и чешката „ Czechoslovak Group “ – на 89-то място с 1.190 милиарда (за 2022 година – на 107-мо място)
От първата десетка първите 5 места са за американски компании, на 6-то е британската „ BAE System “, след това – съветската „ Ростех “, след нея следват 3 китайски компании.
Близо половината от приходите от международните продажби на оръжия се падат на американски компании. Обаче двете най-големи оръжейни компании в света – „ Локхийд Мартин “ (Lockheed Martin) и „ Ар Ти Екс корпорейшън “ (RTX Corporation) означават спад.
Агресията на Кремъл против Украйна също се чете в листата.
Руската държавна холдингова компания „ Ростех “, която управлява голям брой локални отбранителни компании, за мин. година регистрира прдажби за 21.730 млрд.долара, като растежът по отношение на 2022 година е 49 %. Нейите доходи са 10 пъти по-големи от тези на единствената украинска компания в класацията – държавният конгломерат „ Укроборонпром “, чиито доходи за 2023 година са 2,210 милиарда $ с растеж от 100%.
Данните за Русия и Китай са нищожни и евентуално числата са по-големи, а в случай че питате мен – и за Украйна.
Европейските оръжейни компании бележат растеж от едвам 0,2 % (продажби за 133 милиарда $ – колкото първите в листата три американски компании).
Това частично се дължи на обстоятелството, че те работят най-вече по по-стари контракти за комплицирани оръжейни системи с по-дълъг период на осъществяване.
В данните на SIPRI за експорт на оръжия за Украйна България не попада с контракти от 2022-2024 година Това е по този начин, тъй като от една страна всички доставки минават през медиатори в чужбина, с цел да се прибере комисиона, а от друга – страната ни доставяше главно муниции.
Иначе в износа на оръжия България попада с 20 бронирани машини БМП 1, със скандалните и ръждясали от напреднала възраст бетеери, с 12 бр. 100 мм минохвъргачки и както е маркирано с въпросителна – с 31 танка Т-55. През 2021 година (преди началото на сегашната война) е бил подписан контракт за 31 танка Т-72М1, само че SIPRI показва, че доставката не е изпълнена.
Ето още малко от отчета на Стокхолмския интернационален институт за проучване на мира SIPRI:
„ През 2023 година се следи доста нарастване на приходите от оръжия и това евентуално ще продължи и през 2024 година “, споделя Лоренцо Скаразато, откривател от Програмата за военни разноски и произвеждане на оръжия на СИПРИ. „ Приходите от оръжие на 100-те най-големи производители на оръжие към момента не отразяват изцяло мащаба на търсенето и доста компании започнаха акции за набиране на личен състав, което допуска, че са оптимистично настроени за бъдещите продажби “.
Европейската оръжейна промишленост изостава от останалата част на света по растеж на приходите
Комбинираните доходи от оръжия на 27-те компании от Топ 100, основани в Европа (без Русия), възлизат на 133 милиарда $ през 2023 година Това е единствено с 0,2% повече, в сравнение с през 2022 година, което е най-малкото нарастване в който и да е международен район. Зад цифрата на ниския растеж обаче картината е по-нюансирана. Европейските оръжейни компании, произвеждащи комплицирани оръжейни системи, през 2023 година са работили най-вече по по-стари контракти и надлежно приходите им за годината не отразяват притока на поръчки.
Сложните оръжейни системи имат по-дълги периоди за осъществяване, споделя Лоренцо Скарацато. „ Поради това сдруженията, които ги създават, по своята същина реагират по-бавно на измененията в търсенето. Това изяснява за какво приходите им от оръжия са относително ниски през 2023 година, макар внезапното повишаване на новите поръчки. “
В същото време приходите на редица други европейски производители на оръжия нарастват доста, което се дължи на търсенето, обвързвано с войната в Украйна, изключително за муниции, артилерия и системи за противовъздушна и сухопътна защита.
По-специално, фирмите в Германия, Швеция, Украйна, Полша, Норвегия и Чехия съумяват да се възползват от това търсене. Например немската компания Rheinmetall е нараснала индустриалния си потенциал за 155-милиметрови муниции, а приходите ѝ са се нараснали с помощта на доставките на танкове Leopard и нови поръчки, в това число посредством обвързваните с войната стратегии за „ пръстеновиден продан “ (в рамките на които страните доставят военни артикули на Украйна и получават заместители от съюзниците).
In 2023, the top 100 arms-producing companies made €598 billion in profits, a 4.2% increase, driven by global conflicts.
European firms like Airbus, Leonardo, and Thales saw smaller gains of 0.2%.#EuropeInMotion pic.twitter.com/ZvpU6vfkfb
— euronews (@euronews) December 2, 2024
Още вести четете в: Коментари, Свят, Темите на деня За още настоящи вести: Последвайте ни в Гугъл News