Корнелия Нинова призова Румен Радев да не бави повече процедурата

...
Корнелия Нинова призова Румен Радев да не бави повече процедурата
Коментари Харесай

БСП разкритикува Радев, че бави първия мандат: Времето за преговори досега е загубено

Корнелия Нинова прикани Румен Радев да не бави повече процедурата по връчване на първия мандат на ГЕРБ в 48 Народно заседание.

Тя даде ясно да се разбере, че Българска социалистическа партия няма да поддържа кабинет с мандат на ГЕРБ, само че е склонна да води договаряния с " Продължаваме промяната " без значение от различията от последните семдици (например за връщането на хартиената бюлетина).

Дотогава обаче на ход е президентът.

Нинова разгласи, че 46 дни след парламентарните избори " съществени диалози за сформиране на кабинет към момента не се водят ".
" За страдание времето, което ни дадохте за договаряния, до момента е изгубено. Няма резултат от договаряния, в случай че въобще се водят такива, за сформиране на държавно управление. " Реални диалози и срещи за сформиране на кабинет ще стартират след връчване на първия мандат. Колкото по-бързо това се случи, толкоз по-реално е да стартираме диалози ", сподели Нинова пред Радев.
Президентът реши да заеме отбранителна позиция, като за първи път формулира по-ясно каква е повода да " тупка топката " от 2 октомври насам и да отсрочва естествената следизборна процедура в неразбираеми периоди.

Радев подсети, че конституцията не го задължава да бърза с връчването на мандатите - въпреки че тази " независимост " на преценката не може да бъде безспорна, тъй като рискува да се трансформира в произвол.

Какви са причините на Радев:
" Ако има възможност да не се сформира държавно управление и караме с тези темпове, това значи да разпуснем Народното събрание в края на ноември - началото на декември. Това значи да кажете кои закони няма да бъдат признати. " До 2 месеца от разпускането на Народно събрание би трябвало да се проведат парламентарните избори - т.е. края на януари или началото на февруари. Ако стигнем до такава степен, допускам, че претенциите ще се върнат назад към мен за какво съм определил дата на изборите тъкмо по това време. " Партиите няма по какъв начин да водите предизборна акция на Коледните и Новогодишни празници. Ще бъде затруднена логистиката на изборите и най-вероятно още по-малко хора ще гласоподават ".
Той не пропусна да върне удара на Българска социалистическа партия, като им подсети, че " три пъти ви връчвах мандат и три пъти не успяхте да съставите държавно управление ".

На това Корнелия Нинова отговори с контратеза - че Българска социалистическа партия въпреки всичко е задържало мандата задоволително дълго през 2022 година, с цел да може да се одобри обновен бюджет.
Източник: boulevardbulgaria.bg


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР