До какво ще доведат протестите в Украйна?
Конституционният съд на Украйна би трябвало да излезе със мнение за анулацията на депутатския имунитет в страната, откакто през вчерашния ден Върховната Рада гласоподава с болшинство в поддръжка на два законопроекта, които плануват националните избраници да носят наказателна отговорност. Това бе едно от настояванията на хилядите протестиращи, които от вторник са на палатков лагер пред Народното събрание в Киев. Те желаят още основаването на антикорупционен съд и промени в изборното законодателство. Въпреки че не могат да се сравнят с митингите през 2013 година, демонстрациите от последните дни още веднъж насочиха вниманието към дългата политическа рецесия в Украйна.
Нито един от тримата играчи – Михаил Саакашвили, Юлия Тимошенко и Петро Порошенко няма да реализират какъвто и да е огромен резултат в създалата се обстановка, каза политологът Луиза Славкова :
Аз мисля, че за моментните митинги групирането на всички тези артисти, представители на партийни формирования, имат значение, само че не мисля, че някой от тях би постигнал каквото и да е съществено люлеене на сегашната политическа обстановка. Гражданите си дават ясна сметка какъв брой нежен е мирът и в действителност каква роля съумява да изиграва Порошенко, колкото и да са ниски сега равнищата на утвърждение към него – тъй като сега са най-ниски, откогато той е определен на власт. Протестите са представлявани от разнообразни формировки и партии, които съгласно мен са диаметрално толкоз разнообразни и опълчени, че няма по какъв начин да се съберат на една маса и да станат едно обединено тяло, което да стане пък опция към ръководещата партия… Просто натискът върху Порошенко пораства и нещата, които той би трябвало да покаже, като свършени към жителите, би трябвало да стартират да нарастват – неща, които жителите желаят да видят.
Ситуацията в Украйна е много комплицирана и поради анексирането на Крим преди няколко години, и поради продължаващите военни дейности в източната част на страната. Но Украйна има и огромен проблем с корупцията, акцентира Славкова:
Ние постоянно тук се съпоставяме и се оплакваме, че имаме проблеми с равнища на корупцията. Трябва да ви кажа, че когато човек пътува на такива места като източните ни съседи, тогава му излиза наяве в действителност какво това значи. Различни проучвания демонстрират, че към 40 % на Брутният вътрешен продукт на страната се държат от към няколко дузина олигарси. Само като си визиите 40 % какъв брой е, ви излиза наяве защо става въпрос.
Коментарът по тематиката с Украйна можете да чуете в цялото изявление от звуковия файл.
Източник: bnr.bg
КОМЕНТАРИ




