Иван Брегов пред Дарик: В тази предизборна кампания липсват важните за София теми
" Конспиративната доктрина е, че постоянно партиите си заплащат, и единствено в случай че им хареса какво излизаот социологията на дадена организация, на която заплащат, споделят " хайде, отиди го покажи ".Ако не им хареса споделят " това единствено за вътрешна приложимост ".
" По-простата доктрина е, че една от парламентарните групи от това да завоюва изборите в София, стана по този начин, че всички ще гласоподават против тях на вторитур ".
Мненията показаха основният икономиств Института за пазарна стопанска система Лъчезар Богданови юристът Иван Брегов, юридически специалист в Института за пазарна стопанска система. Те, дружно с Петър Ганев, който е основен икономист в Института, бяха посетители в " Стълбището " по Дарик радио.
" Аз мисля, че има и финансов детайл - доста е скъпо на локални избори. Няма кой да заплати. Огромни старания хвърляме в екзитпола, който е доста безценен. Ако имаше напълно машинно гласоподаване, което незабавно вади резултати, този запас можеше да се хвърли за изследване преди изборите ", разяснява от своя страна Петър Ганев.
На въпрос дали би трябвало политическиятонлайн хазарт да бъде разрешен Иван Брегов отговори: " Ако хазартът не развращава подрастващите и не прави хората безпределно подвластни, за какво дане е разрешен? "
Запитан по какъв начин взема решение за кого да гласоподава, юристът разяснява: " Аз доста обичам политиците, които умеят освен да поддържат добър Facebook имидж. За мен в тази акция значимите за София тематики - кой събира боклука, кой поддържа улиците, за какво ремонтите на тротоарите не вървят - тези неща липсват от акцията. Аз желая да пребивавам в един по-добър град. Като изляза от у дома да се движа добре, да имам благонадежден и чист превоз, като мия улицата, да не се разпада ".
По същия въпрос Лъчезар Богданов съобщи, че постоянно е някакъв микс сред интегритет, мотивация и някакво познание и умеене. " Иван сподели нещоважно, което аз ще повторя - няма идеални хора, партии, корпоративни управления. Мерилото е по кое време имаш вътрешните сили да спреш грешката - да я видиш, да имаш някакъв механизъм да коригираш, когато си сбъркал и да пробваш нещо друго. Тези три неща, в случай че ги търсиш в микс, почти до момента все ги намирам, ина национални,и на локални избори ", уточни икономистът.
От 1 ноември екипът на Иван Брегов, Петър Ганев и Лъчезар Богданов започвасутрешна графа по Дарик радио. Водещият Константин Вълков ги попита кактрябва да се приказва по стопански тематики, тъй че на самите тях да им е забавно, да се забавляват, само че и публиката да схваща това, за което приказват.
" Със сигурност умерено, аргументирано, без да се влиза в някакви специфики. Това, което се случи през годините е, че малко започнахме от формата постоянно да се спори и да сме на противоположни отзиви,към формати, които разрешават в по-голяма степен да разкажеш твоята позиция. Това сякаш работи повече, повече се схваща. Тук към този момент идва детайлът доколко ти си там да обясниш даден развой, или доколко си там да предложиш решение. Трябва да се приказва умерено, аргументирано и консистентно ", на мнение е Петър Ганев.
Лъчезар Богданов от своя страна уточни, чев разбора на медийната среда доста постоянно се дава този образец, че би трябвало човек да се разграничава сред мнение и факт. " Мисля си че същото важи за такива като нас - адвокати, икономисти. Да разбираем какъв е казусът,едновременно с това да предложим решение. И когато няма безспорни единствено обстоятелства, би трябвало от време на време да се заеме и позиция ", сподели той.
Петър Ганев добави, че триумф ще бъде, в случай че в тази графа съумеят да изградят у хората разлика сред умеене и познание.
Нашата страна зае твърда позиция против съветския газ. Въвеждането на изключителна такса за преноса му го оскъпява с 3 милиарда лв.. Таксата дейно е в действие. Имаше гневни реакции от страна на президента Радев и на крайни получатели като Сърбия и Унгария. Какво е значимо да се знае, какво се пропуща в анализите по тематиката, когато имаме едно мнение на държавното управление и друго на Радев, е идната тематика, която разясниха специалистите.
" Това е от тематиките, които са много предизвикателни. Водещото тук е геополитиката, не толкоз чистата стопанска система. Със сигурност има назад във времето. Мисля че той е много изтъкнат в нашите връзки от началото на войната. Има едно лъкатушене, което демонстрира, че има назад във времето. Изненадващ беше този ход, той сподели какъв брой бързо може, даже да имаш контракт, едно решение на парламентада промени тотално средата. В известна степен е и малко разменна монета в някакви връзки с Русия. До огромна степен ми се коства политически ход и в някаква степен може би финансов, защото пари в бюджета няма ", изясни Петър Ганев.
На въпрос допустимо ли е тези 3 милиарда лв. на година да се озоват в бюджета ни, икономистътотговори, че по-скоро упованието е да има проверка и на това решение.
Във вътрешнополитическия аспект би трябвало да се покажат мускули за какво България би трябвало да има този тип ръководство. Ако въпреки всичко и президентът, и министър-председателят се базират на този контракт и кажат пред обществото България ще заплаща ли неустойки за неспазване на този контракт, това е забавният въпрос - ще бъде ли страната съдена пред някакъв интернационален арбитраж. И в случай че ние имаме неприятния опит във времето да трупаме подобен вид отрицателни отговорности, по-късно да плащаме с лихви, по какъв начин това би се отразило в дълготраен проект на бюджета и на всеки един български жител ", разяснява Иван Брегов.
" От много години особено за газа тук в Източна Европа, доста е забавно, когатои към нас се обръщат хора и ни питат за какво намесваме политиката, като това си е чисто пазарно бизнес отношение. Някак си не наподобява доста по този начин, когато има примерно една тръба, когато 100% някои страни са подвластни единствено от един снабдител и той е на директно послушание на непознато държавно управление на един на практика властнически деспот. Второто нещо - помним преди година и половина, като стана въпрос за правната сигурност и този въпросен президент с един декрет сподели " ние променяме изискванията, желаеме да ни заплащат по различен метод ". Трябва да приемем, че няма чисти пазарни връзки в някаква идеална среда, в която всички си съблюдават договорите. Има мръсна игра. Това прави анализът доста сложен ", сподели Лъчезар Богданов.
" Таксата не е върху тръбата, а върху произхода на газ по тръбата да бъде съветски. Не знам дали се потвърждава елементарно, че е с съветски генезис. Според мен ще минат няколко месеца и отново ще има някаква проверка на това решение. Другият взор би бил по какъв начин се промени нещо, което си мислехме, че не може да бъде променено - в този момент се оказва, че ние не чакаме никакъв газ от Русия, а внезапно ние станахме фактор за други страни. Има някакви неща, които си мислим, че в никакъв случай няма да се трансформират, а те от време на време с пандемия, война, тежки външни фактори могат да бъдат доста променливи ", уточни от своя страна Петър Ганев
На въпрос има ли действителна конкуренция сред тръбния и втечнения газ, Лъчезар Богданов отговори, че явно има, а запитан можели всичко това да изхвърли България от пазара, икономистът разяснява, че " тръбопроводи се вършат, терминали се строят, в някакъв дълготраен проект не знаем ".
Какви бяха кратковременните съществени изгоди за бизнесите през 2022 година, на които бяхме очевидци поради войната, и какво става с тези изгоди през днешния ден, е идната тематика, по която разсъждаваха специалистите.
" Нашата стопанска система е толкоз разнообразна, че ние се оказва, че можем да печелим от доста неща. През 2022 година около войната сигурно енергийният бранш завоюва доста. Спечели оръжейният бранш, както и преработката на масла, произвеждане на олио и така нататък, защото бяха затворени заводи в Украйна и ние взехме техния слънчоглед. Сега тези образци към този момент наподобяват по друг метод ", изясни Петър Ганев.
" България си е много отворена стопанска система, която доста зависи от външните пазари.Очевидно е, че тези еднократни краткотрайни преимущества изчезнаха. Много беше елементарно и на част от бизнеса, и на част от политиците, да разчитат на този приливен миг. " Нищо не вършим, то просто извън ни поръчват повече ". От единствено себе си да растеш всяка година - това спря ", сподели Лъчезар Богданов.
На въпрос неналичието на висококвалифицирана работна ръка и нежеланието да бъде внасян " мозък " извън каква неприятна смешка може да изиграе за привличането на високотехнологични производства, икономистът отговори, че връзката е двойна.
" От една страна, в случай че няма вътре доста,много, доста висококвалифицирани хора, по-малко прелъстителен изглеждаш извън. Ако тук има вложители, които основават ракива работни места, изискващи квалифицирани хора, то тази ниша може да се цялостни първо от вътрешната страна, или извън – да внесем хора.Това към този момент звучи по следния метод - има два описа.Единият е някакви ИТ компании, които споделят " хайде да откраднем мозъците на Русия, Украйна и Босна. Вторият роман е - едни хотелиери се събират на морето и споделят " желая евтини камериерки и готвачи - да вземем от Молдова и Украйна небогати хора, да им плащаме по 300 евро. Дотам стига интелектуалният диалог за дълготрайно по какъв начин Българияда е привлекателно място и в действителност да притегля и задържа хора ", разяснява още Богданов.
По въпросакое е неприятното на ниската безработица, Иван Брегов уточни,че тогава нямаш други възможности да избираш от пазара на труда и не можеш да повишаваш производството.
Петър Ганев от своя страна посочи, че едни от образците за най-висококвалифицирани чужденци, които се осъществят в България,е във футбола.
Темата какво се случва с цените на жилищата също бе наранена по време на диалога.
" Спад има в разрешенията за градеж и започнатите нови здания. По-скоро малко от пика тръгваме надолу, само че сме още доста по-активни, в сравнение с преди 3-4 години. Докато има на ниска цена заем, до момента в който банките дават на всеки, който има трудов договро, хората ще споделят " дай да си купуваме ", уточни Лъчезар Богданов.
Според Петър Ганев странното е, че ние, най-бедната страна в Европейски Съюз, имаме свръхликвидност, свръхкапитал в банките и в действителност българинът, който отива да си вземе ипотечен заем, има по-добри условия от хората в Европа, които го вършат.
" Цената на жилищата несъмнено ще пораства, видяно какъв брой средномесечни работни заплати на квадратен метър е цената на жилище в Европа и в България. Ако тук с две зпалати можеш да купиш един квадратен метър, а във Виена с шест, несъмнено има площад пазарът на парцели да не се срине ", разяснява Иван Брегов.
" По-простата доктрина е, че една от парламентарните групи от това да завоюва изборите в София, стана по този начин, че всички ще гласоподават против тях на вторитур ".
Мненията показаха основният икономиств Института за пазарна стопанска система Лъчезар Богданови юристът Иван Брегов, юридически специалист в Института за пазарна стопанска система. Те, дружно с Петър Ганев, който е основен икономист в Института, бяха посетители в " Стълбището " по Дарик радио.
" Аз мисля, че има и финансов детайл - доста е скъпо на локални избори. Няма кой да заплати. Огромни старания хвърляме в екзитпола, който е доста безценен. Ако имаше напълно машинно гласоподаване, което незабавно вади резултати, този запас можеше да се хвърли за изследване преди изборите ", разяснява от своя страна Петър Ганев.
На въпрос дали би трябвало политическиятонлайн хазарт да бъде разрешен Иван Брегов отговори: " Ако хазартът не развращава подрастващите и не прави хората безпределно подвластни, за какво дане е разрешен? "
Запитан по какъв начин взема решение за кого да гласоподава, юристът разяснява: " Аз доста обичам политиците, които умеят освен да поддържат добър Facebook имидж. За мен в тази акция значимите за София тематики - кой събира боклука, кой поддържа улиците, за какво ремонтите на тротоарите не вървят - тези неща липсват от акцията. Аз желая да пребивавам в един по-добър град. Като изляза от у дома да се движа добре, да имам благонадежден и чист превоз, като мия улицата, да не се разпада ".
По същия въпрос Лъчезар Богданов съобщи, че постоянно е някакъв микс сред интегритет, мотивация и някакво познание и умеене. " Иван сподели нещоважно, което аз ще повторя - няма идеални хора, партии, корпоративни управления. Мерилото е по кое време имаш вътрешните сили да спреш грешката - да я видиш, да имаш някакъв механизъм да коригираш, когато си сбъркал и да пробваш нещо друго. Тези три неща, в случай че ги търсиш в микс, почти до момента все ги намирам, ина национални,и на локални избори ", уточни икономистът.
От 1 ноември екипът на Иван Брегов, Петър Ганев и Лъчезар Богданов започвасутрешна графа по Дарик радио. Водещият Константин Вълков ги попита кактрябва да се приказва по стопански тематики, тъй че на самите тях да им е забавно, да се забавляват, само че и публиката да схваща това, за което приказват.
" Със сигурност умерено, аргументирано, без да се влиза в някакви специфики. Това, което се случи през годините е, че малко започнахме от формата постоянно да се спори и да сме на противоположни отзиви,към формати, които разрешават в по-голяма степен да разкажеш твоята позиция. Това сякаш работи повече, повече се схваща. Тук към този момент идва детайлът доколко ти си там да обясниш даден развой, или доколко си там да предложиш решение. Трябва да се приказва умерено, аргументирано и консистентно ", на мнение е Петър Ганев.
Лъчезар Богданов от своя страна уточни, чев разбора на медийната среда доста постоянно се дава този образец, че би трябвало човек да се разграничава сред мнение и факт. " Мисля си че същото важи за такива като нас - адвокати, икономисти. Да разбираем какъв е казусът,едновременно с това да предложим решение. И когато няма безспорни единствено обстоятелства, би трябвало от време на време да се заеме и позиция ", сподели той.
Петър Ганев добави, че триумф ще бъде, в случай че в тази графа съумеят да изградят у хората разлика сред умеене и познание.
Нашата страна зае твърда позиция против съветския газ. Въвеждането на изключителна такса за преноса му го оскъпява с 3 милиарда лв.. Таксата дейно е в действие. Имаше гневни реакции от страна на президента Радев и на крайни получатели като Сърбия и Унгария. Какво е значимо да се знае, какво се пропуща в анализите по тематиката, когато имаме едно мнение на държавното управление и друго на Радев, е идната тематика, която разясниха специалистите.
" Това е от тематиките, които са много предизвикателни. Водещото тук е геополитиката, не толкоз чистата стопанска система. Със сигурност има назад във времето. Мисля че той е много изтъкнат в нашите връзки от началото на войната. Има едно лъкатушене, което демонстрира, че има назад във времето. Изненадващ беше този ход, той сподели какъв брой бързо може, даже да имаш контракт, едно решение на парламентада промени тотално средата. В известна степен е и малко разменна монета в някакви връзки с Русия. До огромна степен ми се коства политически ход и в някаква степен може би финансов, защото пари в бюджета няма ", изясни Петър Ганев.
На въпрос допустимо ли е тези 3 милиарда лв. на година да се озоват в бюджета ни, икономистътотговори, че по-скоро упованието е да има проверка и на това решение.
Във вътрешнополитическия аспект би трябвало да се покажат мускули за какво България би трябвало да има този тип ръководство. Ако въпреки всичко и президентът, и министър-председателят се базират на този контракт и кажат пред обществото България ще заплаща ли неустойки за неспазване на този контракт, това е забавният въпрос - ще бъде ли страната съдена пред някакъв интернационален арбитраж. И в случай че ние имаме неприятния опит във времето да трупаме подобен вид отрицателни отговорности, по-късно да плащаме с лихви, по какъв начин това би се отразило в дълготраен проект на бюджета и на всеки един български жител ", разяснява Иван Брегов.
" От много години особено за газа тук в Източна Европа, доста е забавно, когатои към нас се обръщат хора и ни питат за какво намесваме политиката, като това си е чисто пазарно бизнес отношение. Някак си не наподобява доста по този начин, когато има примерно една тръба, когато 100% някои страни са подвластни единствено от един снабдител и той е на директно послушание на непознато държавно управление на един на практика властнически деспот. Второто нещо - помним преди година и половина, като стана въпрос за правната сигурност и този въпросен президент с един декрет сподели " ние променяме изискванията, желаеме да ни заплащат по различен метод ". Трябва да приемем, че няма чисти пазарни връзки в някаква идеална среда, в която всички си съблюдават договорите. Има мръсна игра. Това прави анализът доста сложен ", сподели Лъчезар Богданов.
" Таксата не е върху тръбата, а върху произхода на газ по тръбата да бъде съветски. Не знам дали се потвърждава елементарно, че е с съветски генезис. Според мен ще минат няколко месеца и отново ще има някаква проверка на това решение. Другият взор би бил по какъв начин се промени нещо, което си мислехме, че не може да бъде променено - в този момент се оказва, че ние не чакаме никакъв газ от Русия, а внезапно ние станахме фактор за други страни. Има някакви неща, които си мислим, че в никакъв случай няма да се трансформират, а те от време на време с пандемия, война, тежки външни фактори могат да бъдат доста променливи ", уточни от своя страна Петър Ганев
На въпрос има ли действителна конкуренция сред тръбния и втечнения газ, Лъчезар Богданов отговори, че явно има, а запитан можели всичко това да изхвърли България от пазара, икономистът разяснява, че " тръбопроводи се вършат, терминали се строят, в някакъв дълготраен проект не знаем ".
Какви бяха кратковременните съществени изгоди за бизнесите през 2022 година, на които бяхме очевидци поради войната, и какво става с тези изгоди през днешния ден, е идната тематика, по която разсъждаваха специалистите.
" Нашата стопанска система е толкоз разнообразна, че ние се оказва, че можем да печелим от доста неща. През 2022 година около войната сигурно енергийният бранш завоюва доста. Спечели оръжейният бранш, както и преработката на масла, произвеждане на олио и така нататък, защото бяха затворени заводи в Украйна и ние взехме техния слънчоглед. Сега тези образци към този момент наподобяват по друг метод ", изясни Петър Ганев.
" България си е много отворена стопанска система, която доста зависи от външните пазари.Очевидно е, че тези еднократни краткотрайни преимущества изчезнаха. Много беше елементарно и на част от бизнеса, и на част от политиците, да разчитат на този приливен миг. " Нищо не вършим, то просто извън ни поръчват повече ". От единствено себе си да растеш всяка година - това спря ", сподели Лъчезар Богданов.
На въпрос неналичието на висококвалифицирана работна ръка и нежеланието да бъде внасян " мозък " извън каква неприятна смешка може да изиграе за привличането на високотехнологични производства, икономистът отговори, че връзката е двойна.
" От една страна, в случай че няма вътре доста,много, доста висококвалифицирани хора, по-малко прелъстителен изглеждаш извън. Ако тук има вложители, които основават ракива работни места, изискващи квалифицирани хора, то тази ниша може да се цялостни първо от вътрешната страна, или извън – да внесем хора.Това към този момент звучи по следния метод - има два описа.Единият е някакви ИТ компании, които споделят " хайде да откраднем мозъците на Русия, Украйна и Босна. Вторият роман е - едни хотелиери се събират на морето и споделят " желая евтини камериерки и готвачи - да вземем от Молдова и Украйна небогати хора, да им плащаме по 300 евро. Дотам стига интелектуалният диалог за дълготрайно по какъв начин Българияда е привлекателно място и в действителност да притегля и задържа хора ", разяснява още Богданов.
По въпросакое е неприятното на ниската безработица, Иван Брегов уточни,че тогава нямаш други възможности да избираш от пазара на труда и не можеш да повишаваш производството.
Петър Ганев от своя страна посочи, че едни от образците за най-висококвалифицирани чужденци, които се осъществят в България,е във футбола.
Темата какво се случва с цените на жилищата също бе наранена по време на диалога.
" Спад има в разрешенията за градеж и започнатите нови здания. По-скоро малко от пика тръгваме надолу, само че сме още доста по-активни, в сравнение с преди 3-4 години. Докато има на ниска цена заем, до момента в който банките дават на всеки, който има трудов договро, хората ще споделят " дай да си купуваме ", уточни Лъчезар Богданов.
Според Петър Ганев странното е, че ние, най-бедната страна в Европейски Съюз, имаме свръхликвидност, свръхкапитал в банките и в действителност българинът, който отива да си вземе ипотечен заем, има по-добри условия от хората в Европа, които го вършат.
" Цената на жилищата несъмнено ще пораства, видяно какъв брой средномесечни работни заплати на квадратен метър е цената на жилище в Европа и в България. Ако тук с две зпалати можеш да купиш един квадратен метър, а във Виена с шест, несъмнено има площад пазарът на парцели да не се срине ", разяснява Иван Брегов.
Източник: darik.bg
КОМЕНТАРИ




