Консерваторите популисти, начело с Бойко Борисов, победиха на изборите в

...
Консерваторите популисти, начело с Бойко Борисов, победиха на изборите в
Коментари Харесай

EFE: Историческа фрагментация на българската политическа сцена

Консерваторите популисти, отпред с Бойко Борисов, победиха на изборите в България, само че ще им е мъчно да сформират държавно управление
Окончателните резултати от неделните парламентарни избори в България, седми за последните три години и половина, потвърдиха успеха на консервативната популистка партия ГЕРБ. Партията обаче още веднъж ще има доста компликации да сформира ръководеща коалиция, написа в разбора си за изборите у нас испанската организация EFE.

След броене на всички гласове партията на някогашния министър председател Бойко Борисов получава 26,3% от гласовете, оповестиха от Централната изборна комисия в София в понеделник. ГЕРБ е следвана от реформаторската и проевропейска коалиция ПП-БД с 14,2% и от ултранационалистическата и проруска партия " Възраждане " с 13,3%.

След тях се подредиха политическа групировка " Движение за права и свободи - Ново начало " с 11,5%, пред социалистическата партия Българска социалистическа партия със 7,5% и " Алианс за права и свободи " със 7,4%.

" Алиансът за права и свободи " е обособено крило на Движение за права и свободи - партията, която до момента представляваше турското малцинство в България, а водачите на двете партии, надлежно Ахмед Доган и Делян Пеевски, са двама предприемачи с дискусионна известност, които се борят за власт, написа EFE, представена от румънската медия Pro Tv.

Общо осем партии съумяха да преодолеят 4-процентната преграда за влизане в Народното събрание, а изборната интензивност беше 38,9%.

Историческа фрагментация на българската политическа сцена

Тези резултати, в сходство с екзитполовете от неделя, демонстрират историческа фрагментация на българската политическа сцена.

В подтекста на огромния брой партии, които съумяха да влязат в Народното събрание, Бойко Борисов ще срещне компликации да направи коалиция от три или четири партии, с цел да доближи нужните 121 места за болшинство.

Основните въпроси, които разделят партиите, са персонални съперничества или идеологически разлики по тематики като поддръжката за Русия, битката с корупцията или визията за бъдещето на страната в Европейския съюз.

България е в съвсем перманентна политическа рецесия от 2020 година Оттогава нито едно държавно управление не е издържало повече от девет месеца, а изборите в неделя бяха седмите от април 2021 година Пет от тези избори бяха извоювани от ГЕРБ, само че водачът на партията Бойко Борисов не съумя да стане министър-председател от 2021 година заради невъзможността си да образува жизнеспособна коалиция.

След като научи първите прогнози от екзитпола, Борисов сподели, че ще договаря с всички партии, които желаят да следват програмата на ГЕРБ, " с изключение на партия " Възраждане ", тъй като политическите фамилии в Европа не разрешават сходно съдействие. Той е уверен, че този път ще успее да сформира държавно управление и да вкара България в еврозоната, което е планувана цел за идната година.

Реформаторската и проевропейска коалиция ПП-ДБ ще упорства за основаване на държавно управление, ръководено от безпристрастен министър председател, който ще поддържа " равно разстояние " от всички партии и ще се ангажира с ясна стратегия за битка с корупцията.
Източник: trud.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР