Конфликтът между Полша и Европейския съюз по повод върховенството на

...
Конфликтът между Полша и Европейския съюз по повод върховенството на
Коментари Харесай

Полша и Брюксел отново размениха остри реплики заради съдебната реформа

Конфликтът сред Полша и Европейския съюз във връзка върховенството на закона навлиза в нова фаза – Варшава упрекна Брюксел, че ползва двойни стандарти към страните-членки, откакто причините ѝ в интерес на промяната на правосъдната система бяха отхвърлени.

Въпросните промени, извършени от консервативната ръководеща партия " Право и правдивост ", слагат под въпрос независимостта на Конституционния съд и провокираха европейските институции да стартират процедура, която може да отнеме правото на глас на Полша в Европейския съвет.

" Нищо не вреди повече на концепцията за европейска интеграция, в сравнение с действителното неравноправие на държавите-членки пред закона, използването на двойни стандарти и отстъплението на Европейската комисия от ролята ѝ на справедлив надзирател на договорите към превръщането в инструмент в ръцете на някои страни ", съобщи външният министър Яцек Чапутович пред Народното събрание.

" Дефицитът на демокрацията в Европейски Съюз не е фигура на речта, а действителност с дълбоки политически последици ", сподели още той. " Надигащата се вълна от съпротива против интеграцията на европейския континент не е причина за демократичните недостатъци на Съюза, а резултат от тях ".

Изказванията на Чапутович пристигнаха откакто вицепредседателят на Европейска комисия Франс Тимерманс отхвърли последния опит на Полша да отбрани подхванатите промени. " Ако концепцията, че правото да реформираш правосъдната система, е същото като правото да ѝ наложиш политически надзор, значи имаме проблем ", сподели той.

Това развиване евентуално ще постави завършек на затоплянието на връзките сред Брюксел и Варшава, почнало по самодейност на новия министър председател Матеуш Моравиецки. Най-тежката допустима глоба, която Европейска комисия може да предприеме, е да отнеме на страната правото на глас в Европейския съвет – само че процедурата за това е дълга, комплицирана, изисква сериозна болшинство измежду страните-членки, а унгарският министър председател Виктор Орбан към този момент се закани да я блокира.
Източник: dnevnik.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР