Компютрите, телефоните и автомобилите са едни от най-важните изобретения в

...
Компютрите, телефоните и автомобилите са едни от най-важните изобретения в
Коментари Харесай

Изобретенията, които бяха посрещнати с недоверие, но промениха света

Компютрите, телефоните и колите са едни от най-важните изобретения в международната история. Те са се трансформирали в неделима част от нашето всекидневие и през днешния ден е съвсем невероятно да си представим по какъв начин би изглеждал живота ни без тях. В същото време, когато били показани за пръв път, доста хора ги посрещнали с съмнение и даже с отявлен боязън. Никак не е изненадващо, че сходни реакции провокирал и парният локомотив. Далеч по-странен е фактът, че в визиите на някои хора даже и плюшените мечета представлявали опасност за бъдещето на човечеството.

Компютрите нямат бъдеще

Томас Джон Уотсън е изтъкнат американски предприемач и основен изпълнителен шеф на IBM в интервала 1914 – 1956 година Под негово управление компанията се разраснала доста и се трансформирала в интернационално важен фактор. В навечерието на Втората международна война, Уотсън поддържал тесни връзки с режима на Адолф Хитлер. Причината за това била, че в Германия съществувал филиал на IBM, който произвеждал изчислителни машини. С тяхна помощ управляващите водели статистика за евреите, живеещи на територията на страната. Тъй като Уотсън се трансформирал в персонален другар на Хитлер, той даже получил една от най-големите награди на Райха – орденът за заслуги „ Германски орел “. В интерес на истината, няколко години по-късно той върнал въпросното отличие, откакто схванал какви зверства прави нацисткият режим. Уотсън е прочут и с едно свое извънредно недалновидно изявление. Съществуват сведения, че през 1943 година той декларирал следното: „ Смятам, че съществува международен пазар за може би пет компютъра “. Едва ли има потребност от пояснения за какво неговата прогноза се оказала, меко казано, неточна.



Вредните монитори

„ Бременна съм и работя на компютър по през целия ден. Вярно ли е, че мониторите излъчват радиация, която може да навреди на бебето ми? “ Много дами си задавали този въпрос през 80-те и 90-те години на предишния век. Обяснението на специалистите е, че мониторите в действителност излъчват радиация, само че в извънредно дребни количества, които по никакъв метод не съставляват заплаха за здравето на хората. Въпреки това, въпросните терзания съществуват и до ден сегашен. Учените на собствен ред означават, че работата на компютър фактически може да бъде рискова, само че по напълно разнообразни аргументи. Всеизвестен факт е, че в случай че по през целия ден стоите пред екран, това може да навреди съществено както на очите, по този начин и на гърба ви.

Телефонът – дело на Сатаната

Телефонът е друго откритие, оказало голямо въздействие върху живота на хората по целия свят. Той е изобретен през 1876 година от шотландския академик и професор в Бостънския университет Александър Греъм Бел. Около 10 години по-късно, телефонът към този момент бил същинска сензация, като най-вече такива апарати имало в Швеция. Далеч не всички поданици на страната, обаче, посрещнали изобретението с възторг. Някои се страхували, че скъсването на телефонен кабел би провокирало отблъскващ звук. Други пък били уверени, че телефонът е дело на Сатаната, а апаратите са обладани от зли сили. Всичко това предиздвикало едни от най-големите земевладелци в скандинавската страна да забранят слагането на телефонни стълбове на територията на техните парцели.

On this day in 1771, the birth in Cornwall of Richard Trevithick. He pioneered the first high-pressure steam engine and built the world's first full-scale steam locomotive.
— Colin Brazier (@ColinBrazierTV)
С гневна скорост

Първите парни локомотиви били създадени във Англия при започване на XIX век. Те се трансформирали в същинска сензация и били употребявани за железопътен превоз съвсем доникъде на XX век. Въпреки това, локомотивите в началото били посрещнати с известна доза песимизъм и съмнение. В очите на доста хора въпросните машини представлявали „ дяволско откритие “. Широко публикувано било мнението, че високата скорост, с която се движат влаковете (около 80 км/ч), е рискова за дамите и може да раздра техните матки. Експертите акцентират, че страхът от незнайното бил неделима част от Индустриалната гражданска война. Повечето хора въобще не разбирали по какъв начин действат новите технологии, навлезли в тяхното всекидневие, заради което почнали да считат, че те заплашват живота им.

Непрактичните коли

През 1902 година във вестник „ Ню Йорк Таймс “ била оповестена публикация, в която се твърдяло, че автомобилът е „ непрактично “ откритие. Според обявата, цените на колите са прекомерно високи и това няма по какъв начин да се промени, заради което тези транспортни средства в никакъв случай няма да бъдат налични за елементарните хора. Критиците на колите считали още, че е невероятно те да станат по-популярни от велосипедите. Повод за доста насмешки пък станала концепцията на Американския авто клуб за основаването на система от стоманени автомагистрали. Така или другояче, през ХХ век била осъществена същинска транспортна гражданска война. Основен принос за това имал Хенри Форд, който през 1913 година основал първата настояща линия за монтаж на коли. Това довело както до фрапантно увеличение на продуктивността, по този начин и до доста поевтиняване на колите.

112 years ago, Henry Ford had a vision — a car for everyone, not just the rich:
— CNN (@CNN)
Опасните плюшени мечета

През 1907 година духовник от Мичиган провокирал същинска медийна сензация с едно свое неуместно изказване. Отец Еспър декларирал, че плюшените мечета, които през днешния ден са измежду най-популярните играчки в международен мащаб, съставляват „ заплаха за човешката раса “. Според него, те вредят на дребните девойки, които трябвало да си играят с кукли, наподобяващи на бебета, с цел да се зароди в тях предпочитание някой ден да станат майки. Отец Еспър призовал всички родители в Съединени американски щати да изхвърлят закупените от тях плюшени мечета. „ Майчинските инстинкти на едно растящо момиче биват притъпени и даже унищожени, в случай че му се разреши да разхищава своите любящи грижи за сходна противоестествена играчка “, отбелязал свещеникът. Неговият апел пристигнал към пет години след появяването на първите плюшени мечета на американския пазар. Любопитна детайлност за тях е, че основаването им било въодушевено от американския президент Теодор „ Теди “ Рузвелт, на който е и кръстена играчката (на британски език – teddy bear).

Още от създателя:





Източник: vesti.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР