Компилация от снимки на далечни галактики, заснети от “Джеймс Уеб.

...
Компилация от снимки на далечни галактики, заснети от “Джеймс Уеб.
Коментари Харесай

Космическият телескоп Джеймс Уеб откри най-далечната активна свръхмасивна черна дупка!

Компилация от фотоси на далечни галактики, снимани от “Джеймс Уеб ”. Photo credit: NASA, ESA, CSA, Steve Finkelstein (UT Austin), Micaela Bagley (UT Austin), Rebecca Larson (UT Austin)

Учени, работещи с галактическия телескоп на НАСА/ЕКА/ККА “Джеймс Уеб ”, откриха най-далечната позната до момента дейна свръхмасивна черна дупка! Тя се намира в галактиката CEERS 1019, която е съществувала единствено 570 милиона години след Големия гърмеж.

Черната дупка е по-лека от всяка друга, открита в ранната Вселена. Намерени са и още две сходни черни дупки, които са съществували 1 и 1.1 милиарда години след Големия гърмеж, както и седем нови галактики, съществували в интервала, когато Вселената е била на възраст сред 470 до 675 милиона години.

Но да се върнем на CEERS 1019. Тази вселена е забележителна освен с младостта си, само че и какъв брой лека е нейната черна дупка. Масата ѝ възлиза на 9 слънчеви маси – да, несъмнено, това е внушително число, само че за калибъра на свръхмасивните черни дупки е прекомерно незначително. Повечето от познатите ни свръхмасивни черни дупки имат повече от 1 слънчеви маси. Макар и по-лека, за учените е мъчно да обяснят по какъв начин такава свръхмасивна черна дупка се е формирала толкоз рано след раждането на Вселената.

Галактиката също по този начин е забавна с това, че гълтам огромно количество газ със същата скорост, с която създава нови звезди. Визуално прилича три ярки купчини, а не индивидуален кръгообразен диск. Екипът оповестява, че не е типично да се следи подобен вид конструкция при такива огромни дистанции. Възможно е да е имало обединение с други галактики и това да зарежда интензивността на черната дупка.

Инфо: НАСА

Източник: cosmos.1.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР