SpaceX на Мъск получи нов договор за над 4 млрд. долара от Пентагона
Компанията SpaceX на Илон Мъск е получила нов контракт на стойност 4,16 милиарда $ от Космическите сили на Съединени американски щати за създаване на спътници за разкриване и следене на въздушни закани. Новината идва на фона на засиленото съдействие сред компанията и американското държавно управление.
Само дни по-рано SpaceX получи и обособен контракт за 2,29 милиарда $ за създаване на военна информационна мрежа в ниска околоземна орбита, предопределена да подкрепя наземните военни интервенции.
Новият план е част от самодейността " Златен купол " на администрацията на президента Доналд Тръмп. Тя цели основаването на огромна система за противоракетна защита, която съгласно специалисти може да коства над 1 трилион $.
Договорът планува създаването на система от взаимосвързани спътници и датчици, които ще събират и проучват данни от разнообразни източници. Целта е по-бързо разкриване, следене и идентифициране на евентуални въздушни закани.
Новите поръчки идват в миг, когато SpaceX се приготвя за евентуално първично обществено предложение. Според изявления в американски медии компанията може да бъде оценена на над 1,75 трилиона $.
Критиците обръщат внимание и на политическия подтекст към договорите. Илон Мъск е измежду най-големите донори в акцията за преизбирането на Доналд Тръмп през 2024 година, като съгласно обществени данни е изразходвал близо 300 млн. $ в поддръжка на президента.
Държавните контракти от дълго време играят основна роля за развиването на SpaceX. Според разбор на The Washington Post към февруари 2025 година компанията е получила към 38 милиарда $ под формата на държавни контракти, заеми, дотации и данъчни тласъци от държавното управление.
Освен това SpaceX остава главен сътрудник на американската галактическа стратегия. Компанията към този момент разполага и с контракт за 2,9 милиарда $ за създаването на лунен модул, който ще бъде употребен в бъдещи пилотирани задачи до Луната.




