Компанията “Джи Ем Ай Верифай“ е една от седемте в

...
Компанията “Джи Ем Ай Верифай“ е една от седемте в
Коментари Харесай

“Джи Ем Ай Верифай“: Обект сме на постоянен контрол от компетентните органи

Компанията “Джи Ем Ай Верифай “ е една от седемте в България, които могат да удостоверяват излъчванията от парникови газове на предприятията. По мотив изявления тя изпрати своя позиция до медиите:

„ Позиция до медиите от „ Джи Ем Ай Верифай “ ЕООД

Относно публикуваната информация за активността на „ Джи Ем Ай Верифай “ ЕООД, бихме желали преди всичко да разбираем, че сдружението е обект на непрекъснат надзор от страна на способените органи и операции от мащаба на тези, за които се приказва, са изцяло неприемливи.

Верификационен орган „ Джи Ем Ай Верифай “ е съответно упълномощен орган, извършващ верификация на отчети на български предприятия, които попадат в обсега на Европейската скица за търговия с излъчвания.

От 2018 година Верификационният Орган към „ Джи Ем Ай Верифай “ ЕООД има годна акредитация за осъществяване на верификационна активност, издадена от Изпълнителна Агенция Българска работа по акредитация (ИА БСА).

Дружество предстои на непрестанен надзор от ИА БСА. Ежегодно в интервала на верификация от ИА БСА се организира контрол и наблюдаване, състоящи се в посещаване и верификация на място на случайно определена апаратура, която е благосъстоятелност на наш клиент, както и обзор на документите и оценка на досиетата на операторите, на които е извършена верификация. Оценката и наблюдението приключва с отчет от ИА БСА.

Държим да разбираем детайлно процеса по верификация, защото през последните дни чухме редица тълкувания и погрешни изказвания, по отношение на достоверността му. Всеки оператор до 31 март е длъжен да внесе верифициран от определения от него Верификационен Орган, според подписан контракт, направен от него отчет, по отношение на потребените през миналата календарна година горива и отделените излъчвания в Изпълнителна аганция по околна среда.

След приемане на годишния отчет на оператора, Верификаторът прави инспекция във връзка с сходството с издадените от способените органи Разрешително за излъчвания на парникови газове и проект за мониторинг. Верификаторът изисква информация за кореспонденцията на оператора с способените органи през годината, в това число настоящото позволение за излъчвания на парникови газове, както и констативни протоколи за осъществени инспекции от Регионална инспекция за опазване на околната среда.

След осъществяване на обстоен разбор на цялата получена информация се насрочва дата за посещаване на масто в инсталацията, където се ревизират количествата, посочени в отчета, изискват се фактури за използваните горива и първични материали, счетоводни информации, оборотни ведомости, протоколи от метрологични инспекции за измервателните устройства, годни документи, издадени от упълномощени лаборатории и протоколи от лабораторни разбори.
Тук желаеме да уточним, че емисионните фактори, които се употребяват са според Националната инвентаризация на парниковите газове или на база лабораторни разбори, като са спазени условията на утвърждения проект за мониторинг от Изпълнителна агенция по околна среда.

Всички тези документи се ревизират, с цел да бъдат още веднъж доказани данните в изготвеня от оператора отчет.

Независим проверяващ прави вторична инспекция на всички документи и стойности в направения от оператора отчет, като при положение на нужда изисква спомагателна информация. Едва след вторично удостоверение на данните се смята, че направеният от оператора отчет дава отговор на условията и е доказан. Верификаторът съхранява досиета на операторите, за които е осъществена верификация, съдържащи набор от документи, които удостоверяват стоиностите и изчисленията, съдържащи се в направените от тях отчети.

За процеса на верификация през 2023 година „ Джи Ем Ай Верифай “ има контракти с 22 оператора. До момента са верифицирани 8 отчета, които към този момент са тествани, утвърдени и оповестени на страницата на Изпълнителна организация по околна среда.

 

Продължаваме дейна работа по довеждане докрай на отчетите на оставащите 14 оператора, с които работим, за осъществяване на уговорката по подписаните контракти. Държим да подчертаем, че към сегашния миг нямаме прекъснати контракти и не обмисляме вид за преустановяване.

В момента тече инспекция от страна на способените органи по отношение на активността на сдружението и молим до приключването и да не бъдат правени обществено отрицателни внушения по адрес на сдружението и верификационния орган към него! Сега не е времето да се спекулира! Нека оставим способените лица да си свършат работата! След края на инспекциите, резултатите от тях ще бъдат съответно оповестени.

 

Последвайте Епицентър.БГ към този момент и в  и !    
Източник: epicenter.bg


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР