Министър Стойчева: Ключова цел на МИР е да покаже капацитета на България през предприемаческата екосистема
„ Компании могат да аплайват за сини нововъведения по процедури с общ запас от близо 500 млн. лв. “, сподели още министър Стойчева на интернационален конгрес за синя стопанска система в Бургас.
„ Ключова цел на Министерството на нововъведенията и растежа е да покаже потенциала на България през предприемаческата екосистема. Да дадем опция България да се ребрандира – да бъде място, в което се основават нововъведения, място, в което интелектуалният капитал е развъртян и въз основа на научна и развойна активност се създават нови артикули и услуги, които да са в интерес на решаването на световните провокации. “
Това съобщи министърът на нововъведенията и растежа Милена Стойчева на интернационалния конгрес „ Burgas Blue Summit and Innovation Expo “ .
„ Усилията на МИР ще бъдат ориентирани в насърчаване на добра синергия сред науката и бизнеса, с цел да може капацитетът и потенциалът на България в областта на нововъведенията да се комерсиализират на пазара “ , сподели още министър Стойчева.
По думите й, с този потенциал и средствата , които са планувани по линия на МИР, е налице същински запас, който да поддържа процеса. Тя уточни, че до края на годината ще започва осъществяването на процедури по двете европрограми , които ръководи МИР – „ Програма за научни проучвания, нововъведения и цифровизация за умна промяна “ /ПНИИДИТ/ 2021-2027 с бюджет 2.14 милиарда лв. и Програма „ Конкурентоспособност и нововъведения в предприятията “ (ПКИП) 2021-2027 с бюджет 3 милиарда лв. .
„ Европа би трябвало да сплоти своите старания в общ пазар, обща мрежа за иновационни долини и екосистеми, с цел да може да е конкурентоспособна на Съединени американски щати и Китай “, акцентира министърът на нововъведенията и растежа. По думите й, наред с дребните и междинни предприятия и бизнесмените , би трябвало да бъдат подкрепени и университетите, научните центрове и всички, които работят в научните среди.
Министър Стойчева разгласи, че за „ сини нововъведения “ компании могат да аплайват по две процедури от ПКИП – за създаване на нововъведения с бюджет 127 млн. лв. и за внедряване на нововъведения с бюджет от 293 млн. лв..
„ По ПНИИДИТ се чака до края на годината да отворим процедура за „ Изграждане на национална мрежа от 12 иновационни хъбове ” с бюджет от 67 млн. лева, по която също ще може да се кандидатства в посока на „ синя стопанска система “ , сподели още тя.
В рамките на интернационалния конгрес министърът на нововъведенията и растежа взе участие и в събитие, предопределено за поощряване и развиване на новаторски стартъпи и софтуерни бизнесмени.
Министър Стойчева посети още Бургаския свободен университет, където организира среща с управлението и прегледа учебно-материалната база. Бяха разисквани опциите за модернизиране на цифровите зали за студентите. На срещата участваха проф. Мария Нейкова, регионален шеф на Бургас и зам.-кметът на града Йорданка Ананиева.
По-късно министър Стойчева се срещна и с академичното управление на университета „ Проф. доктор Асен Златарев “.
Там разискаха тематики, свързани с създаване и внедряване на нововъведения в области като опазване на здравето, биотехнологии, зелени технологии и други Министър Стойчева срещна управлението на образователното заведение с визията и целите на МИР и показа опциите за поддръжка и взаимоотношение сред министерството и университета.




