Комисията за финансов надзор (КФН) обяви критичен срок за всички

...
Комисията за финансов надзор (КФН) обяви критичен срок за всички
Коментари Харесай

КФН постави краен срок за лицензиране на криптокомпаниите в България

Комисията за финансов контрол (КФН) разгласи сериозен период за всички сдружения, които възнамеряват да оперират на пазара на цифрови активи у нас. Регулаторът чака заявките за лиценз да бъдат подадени най-късно до 16 февруари 2026 година, с цел да се подсигурява софтуерното време за тяхното разглеждане.

Основната причина за това условие е приключването на преходния интервал, заложен в Закона за пазарите на криптоактиви, който завършва на 1 юли 2026 година Експертите разясняват, че общоприетата процедура по оценка на документите лишава сред четири и пет месеца. Всяко закъснение от страна на заявителите може да направи невероятно формалното изговаряне на регулатора преди крайния законов период.

Всяко прекъсване или обновяване на периодите по искане или в резултат на дейности на заявителя ще удължи доста производството и може да направи невероятно произнасянето на регулатора преди 1 юли 2026 година

До момента КФН е провела над 30 консултативни срещи с евентуални претенденти. След 16 февруари обаче предварителните диалози с нови сдружения ще бъдат прекратени. Регулаторът ще насочи целия си запас към завършване на към този момент започнатите производства. Дружествата, които решат да прекратят активността си, са длъжни да показват проект за разпродажба до 1 март 2026 година

Новите развития в бранша демонстрират непоколебим надзор от страна на страната. В началото на 2026 година КФН към този момент е отказала лицензи на 4 от 8 кандидатствали компании, което акцентира високите условия за сходство. Паралелно с това регулаторът към този момент издаде и първия формален лиценз по европейския правилник MiCA в България.

Законът за пазарите на криптоактиви, който е в действие от 8 юли 2025 година, ясно разграничава отговорностите сред институциите. Докато КФН упражнява контрол върху доставчиците на услуги с криптоактиви, Българската национална банка (БНБ) дава отговор за токените за активи и електронните пари. Експерти в бранша дефинират сегашния временен интервал като уравновесен ход, който дава задоволително време на бизнеса за цялостна акомодация към европейските стандарти.

Източник: paragraph.bg


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР