Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) утвърди новите цени

...
Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) утвърди новите цени
Коментари Харесай

Токът поскъпва с малко над 4% от 1 юли

Комисията за енергийно и водно контролиране (КЕВР) утвърди новите цени в бранш " Електроенергетика " . Те влизат в действие от 1 юли 2023 година за идващия едногодишен ценови интервал. Това оповестиха от пресцентъра на КЕВР.

Средното нарастване за битовите консуматори е 4,37 % . За " Електрохолд " е планувано нарастване с 4,24 %, за ЕВН - с 3,78 %, а за клиентите на " Енерго Про " - с 5,43 %. В тези цени са включени и цените за мрежовите услуги, разясняват от КЕВР.

предвиждаха скок на цената на тока с 3,63%. Това предложение беше преразгледано след издадена заповед на служебния енергиен министър, с която бяха изменени квотите за контролирания пазар на държавните производители на електрическа енергия. В енергийния микс за битовите консуматори бяха включени 2 200 000 MWh електрическа енергия, създадена от Топлоелектрическа централа " Марица изток " - 2, за сдружението да не изпадне в финансови усложнения.

От КЕВР показват, че са приложени регулаторни механизми, които разрешават нарастването на цените на електрическата енергия за битовите консуматори да бъде в размер, близо четири пъти по-нисък от равнището на инфлацията . Цените у нас са измежду най-ниските в съпоставяне със страните в цяла Европа.

С определянето на цени с небосвод от една година напред Комисията основава условия за предвидимост и сигурност на разноските на българските семейства. Този метод потвърди своята аргументираност в миналите интервали на висока динамичност на цените на енергийните пазари, когато разноските на битовия бранш в останалата част на континента се покачиха фрапантно, допълват от КЕВР.


 С малко над 4% скача токът от 1 юли
С малко над 4% скача токът от 1 юли

Според ръководителя на КЕВР Иван Иванов
Източник: news.bg


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР