Колкото по-малко е населеното място, толкова по-достъпни за домакинствата са

...
Колкото по-малко е населеното място, толкова по-достъпни за домакинствата са
Коментари Харесай

Само около една пета от домакинствата могат да си позволят средно жилище в София

Колкото по-малко е обитаемото място, толкоз по-достъпни за семействата са жилищата там – тази взаимозависимост са извели икономистите на УниКредит Булбанк в разбор, отдаден на трендовете при пазара на недвижими парцели. Анализът дефинира до каква степен налични са жилищата в другите обитаеми места според от това какъв брой години домакинство със междинни приходи би трябвало да икономисват брутния си приход, с цел да си купи жилище.

Според употребяваната в разбора канара за оценка жилищата се считат за „ налични “, когато домакинство със междинен приход би трябвало да икономисва до 3 пъти годишния си брутен приход, с цел да си купи жилище с размер еднакъв на междинния за страната (73 кв. м). Жилищата се считат за „ умерено недостъпни, когато този индикатор е сред 3.1 и 4, „ съществено недостъпни “, когато е сред 4.1 и 5 и „ извънредно недостъпни “ когато е над 5.1.

При този метод на премерване на връзката сред цени на жилища и приходи на семейства, най-недостъпни са жилищата в четири от най-големите градове – София, Пловдив, Варна и Бургас. Жилищата наподобяват налични едвам за към 20% от семействата с най-високи приходи в тези четири града.

В столицата, налични за семействата със междинни приходи са жилищата в 16% от общо 98 изследвани местоположения (тоест в тези квартали съотношението междинна цена на жилище разграничена на междинния брутен годишен приход на домакинство е по-ниско от 4.1 пъти), като каузи на извънредно недостъпните местоположения (тези със съответствие цени на жилище към приходи на междинното домакинство по-високо от 5.1 пъти) е 46%. В същото време в по-малките обитаеми градове като Плевен, Пазарджик, Перник, Шумен и Велико Търново жилищата остават налични за семействата са междинни приходи през 2020 година, съгласно проучването.

Икономистите на УниКредит Булбанк чакат, че през 2021 година евентуално цените на жилищата ще се усилят с по-високи темпове спрямо приходите на семействата, заради повишаване на цените на строителни материали, спомагателния резултат на пандемията от Covid-19, който се чака да генерира по-високо търсене, както и продължаващия спад в доходността на банковите депозити, който ще продължи да насочва от ден на ден средства към пазара на жилища. „ Тези три фактора в композиция, най евентуално ще доведат до ускорение на темповете на повишаване на цените на жилищата през 2021 година, на фона на по-скромно протичащо увеличение на приходите.

Това сочи, че през 2021 година евентуално ще следим в допълнение утежняване на достъпността на жилищата. Картината на равнище обособени обитаеми места ще продължи да бъде нюансирана, като в София и другите огромни градове, където търсенето остава най-високо, отрицателната наклонност на утежняване на знаците за досегаемост на жилищата ще бъде най-ясно изразена “, обобщават в прогнозата си икономистите. Влияние върху цените на парцелите може да окаже и идното присъединение на България към еврозоната.

Според създателите на отчета достъпността на жилищата се утежнява в редица както развити по този начин и разрастващи се стопански системи. Макар, че интернационалните съпоставения са доста сложни заради разликите в потребления метод на премерване, жилищата в България наподобяват по-малко недостъпни спрямо множеството страни от Централна и Източна Европа. По сходен метод жилищата в България през 2020 година наподобяват по-малко недостъпни и от тези в множеството страни от Европейския съюз.

Данните на УниКредит Булбанк демонстрират, че междинният размер на заемите е към 150 хиляди лв., като левовете са изрично избираната валута. Около 80% от всички отпуснати заеми са за покупка на парцел, а нормалната дълготрайност, която клиентите избират е към 30 години.

Половината от клиентите на банката с ипотечен заем са милениали /на възраст сред 25 и 35 години/. Това са нормално младежи или фамилии, които купуват своето първо жилище или желаят да се реалокират в по-голямо такова. Възнаграждението им е сред 1 700 – 2 500 лева и те нормално избират да заемът да е с оптимален период 35 година Болшинството от покупко-продажбите се осъществят в най-големите 4 града София, Пловдив, Бургас и Варна.

Експертите подчертаваха и на някои отличаващи параметри на ипотечните заеми, които следва да се имат поради от клиентите, като да вземем за пример по-дългия период и високия % на финансиране, защото те разрешават на клиента да понижи месечния си разноски за вноската по заем. Ипотечният заем е дълготрайно решение и е доста значимо клиентът и неговите близки да са предпазени. В този смисъл финансистите приканиха да се обръща внимание на застраховката „ Живот “ и съответните покрития, които тя обезпечава. При избора на банка за ипотечен заем е основна експертизата и качествената консултация от страна на Банката освен по отношение на покупката на парцел, само че за цялостното финансово обмисляне на бъдещето на клиента.

От година УниКредит Булбанк предлага на пазара своята „ зелена ипотека “ – специфичен ипотечен заем, който дава лихвена отстъпка при закупуване на парцелът в постройка с висока енергийна успеваемост. Социално значимите мероприятия, като зелената сила, екологията и други е сфера, която Банката ще продължи да подтиква интензивно.
Източник: econ.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР