Колко удобно би било, ако можем да консумираме хляба, сиренето

...
Колко удобно би било, ако можем да консумираме хляба, сиренето
Коментари Харесай

Учени от УХТ представиха ядливи опаковки от традиционни растителни видове

Колко комфортно би било, в случай че можем да консумираме хляба, сиренето или вафлите с опаковката. Така доста ще се понижи събирането и изхвърлянето на боклуци, огромна част от които токсични и рискови за планетата.
Затова в последните години ядливите опаковки са едни от най-проучваните и с капацитет за бързо нахлуване в всеобщото ползване в международен мащаб.
Темата " Разработване нови ядливи опаковки от обичайни растителни типове " беше включена в тазгодишното издание на Европейската нощ на учените, финансирана по планове от стратегия „ Хоризонт 2020 ", чийто координатор за УХТ-Пловдив е проф. доктор инж. Йорданка Алексиева от катедра „ Хранене и туризъм ".

Тя презентира моделни многокомпонентни биополимерни покрития на основата на полизахариди и кокосово масло, обогатени с дестилат от цвят на слез. Бяха показани също резултати по отношение на физико-химичните и антимикробни свойства на получените многокомпонентни хранителни опаковки. Темата провокира голям интерес. Обсъждаха се опциите за използването на ядливи хранителни покрития за предотвратяване на продуктите от окисление, влагоотделяне и по-дълго опазване на органолептичните характерности на продуктите, както и удължение периода на продължителност на питателните моделни системи.

В момента се организират проучвания, с цел да се сътвори покритие, което може да защищити храните от нездравословното влияние на околната среда и в това време да се употребява. Така ще се понижи доста използването на пластмасовите опаковки, които доста набъбнаха във времето на пандемията, а преработката им към момента съставлява проблем.
Ядливите опаковки биха могли да изиграят значима роля и при съхраняването на питателните артикули, а когато са от натурални храни доста могат да повлияят и върху здравето на индивида, обогатявайки го с биологично дейни субстанции.

Заради пандемията от COVID-19 Нощта на учените в Университета по хранителни технологии за първи път се организира в онлайн среда и завърши на 27 ноември 2020 година Мащабната самодейност сложи акцент върху разискването на настоящи научни проблеми и консолидираното на студентите в разговора с преподаватели, учени и откриватели в региона на питателните технологии.

В първия ден беше прегледана ролята на плодовете, зеленчуците и зърнено-бобовите в диетичното хранене, както и условията за консумация при болести на стомаха. Впечатляващо беше и присъединяване на студентите, които показаха изобретателните си хрумвания в региона на кулинарния туризъм и особеностите в храненето в другите райони на България. На формалното разкриване деканът на Стопански факултет проф. доктор инж. Валентина Николова-Алексиева акцентира, че включването на студентите в създаването на планове е доста значимо, тъй като по този начин те развиват предприемаческите си умения.
Сериозен интерес провокира и лекцията гл. ас. доктор Ивелина Василева нездравословни ли са Е-тата и тяхното място в храните.
Източник: cross.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР