Колко са истински богатите хора в България, ако съдим по

...
Колко са истински богатите хора в България, ако съдим по
Коментари Харесай

Интересно: Колко са милионерите в България?

Колко са същински богатите хора в България, в случай че съдим по техните спестявания? Според формалната статистика на Българска народна банка, спестяванията на семействата към края на 2021 година са в размер на 66,5 милиарда лева Това значи ли, че българските семейства, въпреки и в изискванията на доста на брой рецесии, са подобрили своето финансово положение?
Отговорът се крие в структурата на тези спестявания. Измерването на доходните неравенства се прави от доста институции всяка година, само че измерването на неравенствата в общото богатство е надалеч по-трудна задача.
Данните за структурата на депозитите в действителност са сполучлив знак, който би трябвало да ни приказва доста за финансовите благоприятни условия на българина. Чрез тях по индиректен път можем да оценим неравенствата на доста по-мащабно равнище. Това е по този начин, тъй като спестяванията на хората постоянно са резултат освен от прихода, който получават, само че и от други фактори.
Българската национална банка всяко тримесечие разгласява статистика за положението на депозитите на семействата. Последните са към декември 2021 година Нека погледнем каква е обстановката със спестяванията на семействата към 31.12.2021 година по данни на Българска народна банка, цитира Българска телеграфна агенция.
Към декември 2021 година семействата в България са разполагали с 9 млн. броя депозити във всички банки на обща стойност от 66,5 милиарда лева Това значи, че приблизително на един депозит се поставят 7380 лева Но дали всеки българин, който има депозит в банка, разполага с тези пари? Разбира се, че не. Тази сума се получават тогава, когато се доверяваме на междинните величини. Допускането е толкоз правилно, колкото и това, че болшинството от хората получават междинната работна заплата.
Реалността е такава, че 67 % от всички депозити (6,1 млн. броя депозита) са в размер до 2500 лева
Тези 67 % са на обща стойност едвам 2,5 милиарда лева Това са единствено 3,8 % от общата стойност на всички депозити. Тогава поражда въпросът къде са останалите милиарди? Къде са останалите малко над 63 милиарда лева, в случай, че 67 % от депозитите на семействата не са част от тях. Тук са, просто са нехомогенно разпределени.
Броят на депозитите над 100 000 лева е общо 90 060 или 1,06 % от целия брой депозити. Това е обикновено. Все отново надали са доста хората, които могат да заделят толкоз пари на влог. Обръщаме внимание, че общата стойност на тези депозити е 19,6 милиарда лева
Следователно, към 30 % от общата стойност на депозитите е съсредоточена в едвам 1 % от техния брой. Като прибавим към тези цифри и влоговете от 50 000 до 100 000 лева, ще се види, че 31 милиарда лева (47 на 100 от общата стойност) са съсредоточени в тъкмо 2,9 % от общия брой депозити в страната.
Депозитите от 10 000 до 50 000 лева са 12,6 на 100 от общия брой и консолидират в себе си финансов запас от 24,3 милиарда лева, което е почти 37 % от общата стойност.
След обикновени пресмятания умерено може да се направи изводът, че 55,6 милиарда лева (84 % от общата стойност на всички депозити) са събрани в едвам 1,4 млн. депозита, което е 15 на 100 от общия им брой.
Разбира се, не постоянно един депозит дава отговор на едно физическо лице. Голяма част от българите нямат никакви депозити, а друга, по-малка, има по няколко. Следователно, тези цифри биха имали още по-негативно измерение по отношение на описаното досега. Но даже и да предположим оптимистичен вид, при който 1 депозит е еднакъв на 1 лице, то нещата наподобяват прекомерно притеснителни.
Например, знаете ли, че Илон Мъск има тъкмо 3 пъти повече пари спрямо целия Брутният вътрешен продукт на България и 5 пъти повече пари по отношение на всички спестявания на българските семейства? Всъщност, всеки един човек, който се намира в топ 20 на най-богатите хора в света, има повече пари спрямо парите на всички семейства в България взети дружно.
Всички тези цифри демонстрират, че обществото има сериозен проблем в преразпределянето на ресурсите. Естествено, няма по какъв начин да се реализира цялостна симетричност, никой не цели такова нещо, само че не е обикновено да се следи такава нехомогенност в разпределението на спестяванията на хората. Тази нехомогенност очевидно се утежнява през последните няколко години, сравнявайки по отношение на по-старите данни на Българска народна банка.
Не е обикновено, да вземем за пример, за 12 месеца, общият брой на депозитите да понижава с 3 % или към 300 000 по-малко депозита по отношение на декември 2020 година, само че тяхната стойност да нараства с 8,3 %. И то при изискване, че най-ниските влогове не престават да понижават, а най-високите имат наклонност да нарастват. Затова идващият път, когато чуете или прочетете, че "спестяванията на семействата за поредна година набъбнаха ", имайте едно на разум какво тъкмо се крие зад този растеж.
Източник: bulnews.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР