Коледни вярвания и магии
Коледа е най-богатият в обредно отношение празник. Традиции, вярвания и вълшебства се преплитат в едно и колкото по-технологично е времето, в което живеем, толкоз по-актуални стават обичаите ни. Сбъдването на вярванията към Коледа е обвързвано със Слънцето и с особения ъгъл, под който падат лъчите му. Въобще огънят и култът към него, както и култът към Земята са в основата на цялата ни обредност. Обредите се правят против празника, а не в самия ден. Затова и Коледните празници стартират от предния ден – на Бъдни вечер. Обичаите са съсредоточени в няколко групи. Първата група е обвързвана с трапезата, втората с огъня, или бъдника, и третата – с коледуването. Трапезата на Бъдни вечер е постна.
От Игнажден до Йордановден в нашата традиция има три кадени вечери – на Игнажден, на Бъдни вечер и на Йордановден. Всички ястия са постни и вечерята се прикадява с тамян. Трапезата се е слагала върху земята. Хората са постилали плява, върху нея се слагали чували от жито и над тях месал. И тогава са подреждали ястията. Другите две кадени вечери са единствено постни и тогава не се извършват всички тези ритуали. Задължително е обаче на масата да има по малко от всичко, което фамилията е произвело през годината, с цел да роди земята от същото и повече даже. Ястията би трябвало да са нечетен брой. Нечетното число е хубавото в нашата просвета и това с особена мощ важи за цифрата 3. Три е обвързвано с цикъла на живота – раждане, сватба и гибел. На Бъдни вечер не се става от трапезата и тя не се подвига до заранта. Първото поверие е, с цел да остане житото в класовете. Ако въпреки всичко някой би трябвало да стане за нещо, то това е най-възрастният човек в фамилията. Той върви наведен, с цел да е приведено житото. Да роди земята – от това зависи животът на хората, по тази причина и хората твърдо са спазвали този обред. И тъй като ритуалът е обвързван с хляба, който за българина е фетиш. А трапезата не се подвига, тъй като хората са вярвали, че в тази нощ, когато всички заспят, на масата сядат мъртвите. За тях остава всичко.
Магиите в нашата просвета са няколко типа и множеството от тях са съсредоточени към Коледа и Нова година. Става дума за три групи вълшебства, които отново са свързани с култа към земята и са вълшебства за здраве. Коледарската благословия да вземем за пример е вербална или словесна магия. Сурвакането е контактна или допирателна магия. И смисълът е в това ние да сме като дряна – здрави и плодовити. Третата група са имитативните вълшебства. Такива са лазарките да вземем за пример, които се обличат като булки, имитират този брачен ден и по този начин се самоомагьосват, с цел да им се случи.
Инфо: www.myvelikoturnovo.com