Кристиян Фезелов за Искра.бг: Колапсът на SVB и „Signature Bank“ е сигнал, че може да има и други банки в това положение
Колапсът на 16-ата по величина банка в Съединени американски щати „ Silicon Valley Bank “ /SVB/ , както и на „ Signature Bank “ , е сигнал, че е допустимо да има и други банки в същото състояние. Регулаторът в страната предприе незабавни дейности , с цел да ограничи вредите върху банковата система, както се случи през 2008 година. Това разяснява риск анализаторът в „ Капман Асет Мениджмънт “ Кристиян Фезелов за Искра.бг . Той изясни още:
„ SVB основно кредитира стартъп компании в Силициевата котловина. Излишният паричен запас влага в американски средносрочни и дълготрайни държавни скъпи бумаги, като позицията й доближава до 70% от привлечения запас в размер на 210-220 милиарда $. В случая с тази банка, това, което се откроява, е нейната взаимозависимост от негарантирани депозити /над 250 000 долара/ и залаганетоа> й на хипотетични сигурни дълготрайни американски държавни скъпи бумаги /ДЦК/, като експозицията на банката е над 170 милиарда $ в държавни облигации при притеглен запас /депозити/ от 215 милиарда $. С поетапното повишаване на главната рента от ФЕД от 2022г., стартират проблемите на банката, защото прихода по дълготрайните ДЦК нараства, само че цената им пада в номинално изражение, като евентуалната загуба на банката в края на януари е над 27 милиарда $ при личен капитал от към 25 милиарда $. За да посрещне заплащането по депозитите банката разпродава 21,5 милиарда $ ДЦК и осъществя 1,8 милиарда ефикасна загуба, което води до ликвидна рецесия за банката и е принудена да разгласи банкрут. Независимо от банкрута й, Банковият регулатор разгласи, че всички депозанти ще си получат сумите до последния $. “
Експертът добави, че всички съществени банки в Съединени американски щати имат сходни проблеми , заради което ФЕД е приел стратегия за подкрепяне на финансовия бранш в размер на 2 трилиона $ .
На въпрос дали протичащото се ще даде отражение върху банките в Европа , Фезелов отговори:
„ По скоро не, само че проблемите са сходни при огромните банки в Европейския съюз /ЕС/ – „ Deutsche Bank “, „ Crédit Lyonnais “ и „ Credit Suisse “, като последната има проблем със сигурността от няколко години, само че е подкрепена от Швейцарската национална банка. На 16 март Европейската централна банка /ЕЦБ/ усили главния си лихвен % с 0,5%. Ред е на ФЕД другата седмица на съвещанието си да вземе решение дали ще продължи с паричното стягане /повишаване на главната лихва/, само че упованията са, че ще се въздържи за момента. “
У нас към момента работи Валутният ръб , който подсигурява стабилността на лв. и попречва неконтролираното вдишване на дълг от страна на страната, уточни Фезелов. По думите му Българска народна банка следи индикаторите за ликвидност и запаси на банките у нас, които са малко по-високи от тези в Еврозоната и Съединени американски щати, което подсигурява лв.. Попитан по какъв начин българите могат да защитят спестяванията си , той отвърна – да диверсифицират риска като се съобразят с настоящите условия , а точно:
- от позиция на влизане на България в Еврозоната да разпределят спестяванията си в лв. и евро , като по този начин ще понижат риска от курса на превалутиране при самото влизане;
- да извърнат част спестяванията си в действителни пари и активи с вътрешна стойност – злато и сребро – за хеджиране против допустима рецесия и криза.
Специалистът прецизира, че сегашното не съставлява и не претендира да е капиталов съвет, както и че всяко вероятно капиталово решение и деяние на лица е напълно за негова сметка и риск .