Кохезионната политика на ЕС остава приоритет за България, но нейната

...
Кохезионната политика на ЕС остава приоритет за България, но нейната
Коментари Харесай

Радев: България измерва успеха на кохезионната политика чрез спирането на миграцията

Кохезионната политика на Европейски Съюз остава приоритет за България, само че нейната резистентност ще зависи от ден на ден от равномерното систематизиране на научната и просветителна инфраструктура в Европа като фактор за народен стопански напредък. За България триумфът на кохезионната политика ще се мери в прекратяване на емиграцията и на това младежите да намират своята вероятност за развиване в страната си. Това съобщи президентът Румен Радев пред участниците в 15-ата среща на държавните глави на парламентарните република в Европейския съюз, която се организира в столицата на Гърция, Атина.

Той акцентира върху нуждата от превъзмогване на разликите сред Изток-Запад и Север-Юг в Европа.

" България чака новият мандат на европейските институции да бъде отдаден на действителното икономическо, обществено и научно доближаване. Ако Европейски Съюз не влага в своето обществено и икономическо единение, вътрешното разделяне ще продължи да заплашва правилата и устоите на съюза ", акцентира българският държавен глава.

В изявлението си на форума българският президент акцентира, че срещата на върха съответствува с динамични промени в средата на сигурност, на провокации пред стопанската система и климата. В тази конюнктура първостепенна задача на държавите-членки на Европейски Съюз е гарантирането на сигурността на жителите и на изискванията за непоклатимост и разцвет, сподели той.

" Европа към момента се концентрира най-вече върху следствията и по-малко върху аргументите за миграцията, а Европейски Съюз към момента е ангажиран главно да реагира на измененията в средата за сигурност, до момента в който другите стратегически играчи трансформират тази среда в собствен интерес, до момента в който мигрантският напън остава за нас ", продължи Радев.

По думите на президента Европа се нуждае от по-високи упоритости в областта на сигурността и от повсеместен метод на ситуационна информираност и предсказуемост, бързо взимане на решения и нови гъвкави механизми за тяхното осъществяване. " Европейски Съюз се нуждае от действен проект за отбрана на външните – изключително сухопътните граници, при положение на нов огромен миграционен напън, който да не позволява закани за сигурността на жителите или филантропична рецесия ", съобщи българският държавен глава.

Румен Радев още веднъж прикани за усилване на защитата на външните европейски граници и за промени в Дъблинския правилник и европейската политика за даване на леговище. Това са неотложни ограничения, които засягат директно България и другите държави-членки по външните граници на Европейски Съюз, само че и способността на съюза да работи като единна общественост.

" Европа се нуждае и от доста по-активно планиране на въздействие отвън географските граници на Европейски Съюз и от доста по-голяма ангажираност към страните на генезис на мигрантите за подсилване на тяхната сигурност и икономическо развиване, на системите на опазване на здравето и обучение ", съобщи още българският държавен глава. По думите му, в случай че това не се случи, Европа няма да бъде в положение да реализира мечтаното равнище на вътрешна сигурност, без значение от непрестанно възходящите разноски.

Във форума вземат участие президентите на България, Гърция, Хърватия, Естония, Германия, Унгария, Ирландия Италия, Латвия, Малта, Полша, Португалия и Словения.
Източник: dnevnik.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР