Когато са подложени на стресови условия и вече няма с

...
Когато са подложени на стресови условия и вече няма с
Коментари Харесай

Ето как латентните бактериите преценяват кога да се върнат към живот

Когато са подложени на стресови условия и към този момент няма с какво да се хранят, някои бактерии минават в латентно положение и виталните им процеси престават да действат. Благодарение на това тези кафези, наречени спори, съумяват да устоят на рискови температури, налягане и даже на суровите условия на открития космос, написа Phys.org.

В избран миг (дори след голям брой години), когато изискванията още веднъж станат подобаващи, спорите могат да се разсънят за броени минути и да се върнат към живот.

Спорите се разсънват, като се хидратират отначало и рестартиат своя метаболизъм и физиология. Досега обаче учените нямаха визия дали те могат да държат под око средата, в която се намират, до момента в който „ спят “ (но без да се будят). В частност нямахме визия по какъв начин спорите се оправят с неразбираемите сигнали за околната среда, които не посочват изрично, че изискванията са подобаващи за живот. Дали в сходни обстановки спорите биха пренебрегнали тези „ смесени условия “ или просто биха си взели записка?

Ново проучване, извършено от биолози от Калифорнийския университет в Сан Диего и оповестено в Science, разплита тази тайнственост. Според тях спорите на бактериите имат способността да правят оценка обкръжаващата ги среда, до момента в който обитават във физиологична гибел. Te употребяват електрохимична сила, която извършва ролята на кондензатор. Така спорите „ вземат решение “ дали изискванията за пробуждане и продължение на виталния цикъл са удобни.

Много типове бактерии могат да прекарат хиляди години в латентен режим. Тази забележителна дарба ги прави опасност в тази ситуация на бактериалния антракс, както и в случаите на замърсяване на храна, в медицината и други

Според проучването методът, по който спорите доближават до информацията, е сходен на метода, по който оперират невроните в човешкия мозък.  И при бактериите, и при невроните се получават периодически къси сигнали, които дават информация за средата. Така спорите се връщат към живот. За разлика от невроните, които са подвластни от силата в организма, бактериите могат да получават тези сигнали без каквато и да било метаболитна сила.

Изследването е оповестено в Science.

Източник: obekti.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР