Тръмп изпраща бизнесмен от Ню Йорк за решаване на глобални кризи
Когато президентът на Съединени американски щати Доналд Тръмп изиска някой да се срещне с съветския президент Владимир Путин предходната седмица, с цел да стартира договаряния за евентуално съглашение за преустановяване на войната Русия-Украйна, той не изпрати своя държавен секретар.
Човекът, който Тръмп изпрати в Кремъл, с цел да се оправи с този геополитически предизвикателство, даже няма дипломатически опит. Вместо това Тръмп избра персоналния си другар , голф сътрудник и разработчик на недвижими парцели Стив Уиткоф .
Президентът го назначи за собствен специфичен делегат за Близкия изток. Но предходната седмица предприемачът от Бронкс приказва за преустановяване на спор в Източна Европа с Путин за „ към три часа „, по думите на Тръмп.
Тръмп също по този начин съобщи, че той е имал дълго телефонно позвъняване с Путин, което алармира за вероятно леко топене на връзките сред двете страни.
Миналата седмица те размениха пандизчии в договорка, в която Уиткоф оказа помощ да се реализира с посещаване в Москва. Изглежда, че те са разискали войната в Украйна , до момента в който той беше там. Уиткоф също по този начин изигра роля в посредничеството на актуалното съглашение за помирение сред Израел и ХАМАС, за което както Тръмп, по този начин и неговият предходник Джо Байдън поеха заслугите.
Уиткоф в този момент се връща в района – по-конкретно в Саудитска Арабия – за първите договаряния лице в лице сред Съединени американски щати и Русия по отношение на войната в Украйна след позвъняването на Тръмп до Путин.
Но смелите дейности на екипа на Тръмп провокират угриженост измежду западните съдружници, които се притесняват от нов международен ред, при който основни играчи са изключени от договарянията. Украйна и други европейски народи не бяха поканени на срещата в Саудитска Арабия.
Така, кой е Уиткоф – именуван от медиите в Съединени американски щати „ индивидът в стаята “ , който поема централна роля в провеждането на още евентуално значими интернационалните договаряния? Той беше един от първите избори на Тръмп за екипа му след успеха на изборите през ноември. Тръмп написа: „ Стив ще бъде неотклонен глас за МИР и ще ни направи горди. „
„ Президентът вижда в Стив един от най-великите договарящи се в света, “ съобщи чиновник на Белия дом пред Axios. Според различен помощник, желаната тактичност на Уиткоф при договаряния е да употребява сексапил, само че също по този начин може да усили натиска.
67-годишният Уиткоф е израснал в Лонг Айлънд, Ню Йорк и е подготвен като неподвижен заможен разработчик на един от най-конкурентоспособните пазари в Америка. Като дълготраен донор на Републиканската партия, той познава Тръмп от десетилетия и, както президента, натрупа благосъстояние в недвижимите парцели в Ню Йорк и Флорида.
По време на Републиканската национална спогодба предходната година, когато той си спомняше по какъв начин е приказвал с Тръмп след опит за атентат, Уиткоф назова другия мъж „ същински и безценен приятел… както в положителни, по този начин и в неприятни времена. „
Двамата мъже са също дългогодишни голф сътрудници, сподели сенаторът от Съединени американски щати Линдзи Греъм пред NBC News. „ Стив и аз бяхме двамата, които щяхме да играем с Тръмп и някой различен и да загубим, “ сподели Греъм.
Греъм добави, че Уиткоф за първи път загатнал интереса си да стане делегат за Близкия изток на Тръмп по време на обедна среща. „ Това ме изненада, тъй като не знаех, че се интересува от Близкия изток, “ сподели Греъм.
Уиткоф изрази своите умения за договаряне по време на акцията на Тръмп през 2024 година Той оказа помощ за облекчение на напрежението сред Тръмп и неговия надвит републикански противник, губернатора на Флорида Рон ДеСантис.
Уиткоф също по този начин се срещна с губернатора на Джорджия Брайън Кемп, с цел да облекчи напрежението, откакто Кемп разгневи Тръмп, като отхвърли да поддържа голословните му изказвания за изборни измами на изборите през 2020 година, които Тръмп загуби от Байдън.
В момента Уиткоф е ръководител на съвета по недвижими парцели към бизнес учебното заведение на Университета в Маями и бе назначен от Тръмп през първия му мандат в борда на настоятелите на Центъра за изкуства Джон Ф. Кенеди.
За още вести вижте
Присъединете се към нашия
Българска социалистическа партия избра новия състав на Националния съвет. Вижте цялостния лист




