Когато последният редовен външен министър на България Мария Габриел се

...
Когато последният редовен външен министър на България Мария Габриел се
Коментари Харесай

Посланикът ни във Вашингтон е загубил доверието на САЩ

Когато последният постоянен външен министър на България Мария Габриел се срещна с американския си сътрудник Антъни Блинкен в Държавния департамент предишния септември, неналичието на един човек породи въпроси. Дипломатическият протокол изисква външният министър да бъде съпроводен от посланика, изпратен в страната-домакин. Българският представител във Вашингтон Георги Панайотов обаче не участва на тази среща. Това се случи в миг когато из Външно министерство интензивно се говореше, че Габриел не е удовлетворена от работата на Панайотов и е подготвена до го прибере в София. Причината обаче той да не участва на тази среща не е била Габриел, а неналичието на предпочитание на американската страна, научи BG VOICE от свои източници в Министерство на външните работи.

От Държавния департамент са дали явен сигнал към българската страна, че те нямат доверие към посланика ни във Вашингтон и неговото наличие на такава високопоставена среща е нежелана. В идващите месеци в обществения график на Панайотов липсват срещи от висок сан. Той въпреки всичко взе участие на протоколна среща с помощник-държавния секретар Джеймс О`Брайън със служебния министър Иван Кондов по време на годишното заседание на Организация на обединените нации тази година.
Не е ясна каква е повода за изгубеното доверие, само че наподобява

американците са подозрителни към връзките на посланик от кариерата с военните

Завършилият Московския държавен институт по интернационалните връзки Панайотов беше изненадващо посочен за длъжностен министър на защитата. Брат му Тодор Панайотов пък е осветлен като помощник на Държавна сигурност, който е притежател на огромен туристически обект в Поморие. Той е бил нещатен чиновник при ОУ на Министерство на вътрешните работи в Бургас по линия на Първо главно управление (на ДС) и е работил в службите под псевдонима " Дринов ", а е оголен след инспекция на общинските съветници в Поморие през 2013.

При назначението на Панайотов за дипломат американската страна забави даването на неговия агреман два месеца. Ден повече е внимателен отвод в дипломацията, само че забавянето още тогава беше разтълкувано като сигнал за терзанията на американците към номинацията на Панайотов. Преди да замине за Вашингтон той дефинира като най-голямото си предизвикателство да възвърне доверието, изгубено през последните няколко години, със Съединени американски щати. Изглежда, че в този момент е изгубил тяхното.

Доверието към Панайотов в американската столица надали ще се увеличи след встъпването в служба на новата администрация на 20 януари следващата година. Посланикът ни постоянно разясняваше вътрешнопартийните проблеми на двете партии в прорез с положителния дипломатически звук. Затова от Външно министерство му не разрешиха обществените изяви без категорично тяхно единодушие още през април м.г..

Пред NOVA TV Панайотов разяснява конкуренцията сред Джо Байдън и Доналд Тръмп по този начин: „ Разлика за България някаква основна няма да има, само че нюанси ще има, тъй като това са разнообразни хора с разнообразни подходи и позиции. Не мога да се наема да кажа кой е по-добрият сюжет за България. Истината е, че Байдън принадлежи към това потомство, израсло по време на Студената война. Тръмп също принадлежи към него, тъй като разликата им в годините не е огромна. Характерното при Байдън е, че неговият блян да пази демокрацията и свободата в света, Америка да е страж на демокрацията е по-ясно изразен. При Тръмп има може би повече бизнес метод. “ В същото изявление Панайотов провокира още насмешки, признавайки, че се осведоми за събитията в Съединени американски щати от телефона.
Панайотов беше измежду малцината посланици от Европейския съюз, които не участваха на партийните конференции на демократите и републиканците през лятото. Дипломатите използваха срещите, с цел да открият близки контакти със съветници и хора от екипите на Камала Харис и Доналд Тръмп в очакване на идната администрация. Панайотов обаче не беше уведомил Министерство на външните работи за събитията и не взе участие в тях.

В София от дълго време

слагат под въпрос работата на Панайотов,

само че поради поредицата избори и служебни кабинети той се измъква от отговорност. През неговия мандат няма никакъв прогрес по договарянията за обществена конвенция, а въпросът с отпадането на визите се движи от София.
Досега мандатът на Панайотов ще се запомни с колосалния гаф на 3 март предходната година когато той освети моста „ Фредерик Дъглас “ във Вашингтон в цветовете на съветското знаме. В началото на мандата си пък той за малко не забърка България в скандал с Германия откакто упрекна тяхната самолетна компания „ Луфтханза “ в дискриминация поради бъркотия с полет на сина му. Панайотов написа дълъг пост във Фейсбук с обвинявания към германците, който беше необятно отразен в българските медии, само че след това се оказа, че е неоснователен.
Бездействието на Панайотов в отпор на македонския лобизъм в Съединени американски щати пък беше избран като рискови за България. В разбор осведомителната организация БГНЕС написа: Некадърността на посланика ни в Съединени американски щати води до закононарушения против България. Липсата на базисни знания за националната сигурност и ползи водят до

тежки неточности, граничещи с закононарушения

от страна на българския дипломат в Съединени американски щати Георги Панайотов, който позволява разглеждането на антибългарски документ в Сената на Съединени американски щати.
Източник: faktor.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР