Когато говорим за образование, говорим за бъдеще. Тези от вас,

...
Когато говорим за образование, говорим за бъдеще. Тези от вас,
Коментари Харесай

Проф. Галин Цоков: Когато говорим за образование, говорим за бъдеще

" Когато приказваме за обучение, приказваме за бъдеще. Тези от вас, които ще бъдат учители, ще свързват бъдещето и сегашното в класните стаи, а образованието е ключът за триумфа на Общество 5.0 ", това сподели министърът на образованието и науката проф. пред студенти и преподаватели в Бургаския държавен университет „ Проф. доктор Асен Златаров “. Той изнесе обществена лекция на тематика „ Образование 5.0 “, оповестиха от пресцентъра на МОН.

„ Работата и призванието ми са на академични учител и постоянно се веселя да се върна в аулата за среща със студенти “, сподели министър Цоков при започване на лекцията. В ревюто си той означи, че образованието е отворена система – всичко, което се случва към нас, се придвижва в него. В това число и дигитализацията.

„ В последните години започнаха доста забележими промени в просветителната система. Училището и университетът се трансформираха, станаха доста по-гъвкави. Днес приказваме за хибриднито образование и резултатите от него. То прибавя технологиите към работата очи в очи за реализиране на най-хубави резултати “, означи проф. Цоков.

Той посочи, че тези процеси са се ускорили по време на пандемията, а България се е справила с предизвикването на онлайн образованието на равнището, а в доста случаи и по-добре от най-развитите страни.

Министър Цоков означи, че тази смяна се дължи освен на пандемията, която накара доста институции да работят цифрово, само че и на вътрешен напън, обвързван с поведенческите и поколенчески белези на студентите и учениците.


„ Много от тях са израснали с технологиите и чакат от просветителните институции да отговорят на тези потребности “, изясни проф. Цоков.

По думите му след 2012 година учените приказват за алфа поколението – децата на цифровата книга. Те се характеризират с по-кратко задържане на вниманието, само че осъществяване на повече действия по едно и също време.

„ Очаква се децата от това потомство да упражняват по няколко специалности през своя витален път. Те би трябвало да изградят меки умения които да им разрешат да вършат сполучливо това “, изясни министърът. По думите му актуалните просветителни институции би трябвало да са доста динамични, с цел да отговорят на интереса и потребностите на толкоз разнообразни хора.

Министърът разяснява и основните характерности на Общество 5.0, при което индивидът е в центъра на всички нововъведения. „ Центърът се измества върху обучаемия и би трябвало да се основат условия, които да обезпечат това “, уточни проф. Цоков. По думите му това включва интеграция на физическо и кибер пространство, както и на изкуствен интелект за решение на световни проблеми.

По време на лекцията бяха откроени изгодите за Общество 5.0, в което ключът към триумфа е образованието. Министърът уточни, че настъпващите промени в обществото ще изискват и от ден на ден промени в образователните стратегии и в учебните заведения.

„ Фокусът е освен върху изкуствения разсъдък и цифровите решения, а и върху общественото и прочувственото развиване на децата и учениците. В новото Общество 5.0 е доста значимо хората да са прочувствено богати “, посочи министърът.

Като друго значимо качество за бъдещето той дефинира устойчивостта, без която човек мъчно ще се оправи с всички задаващи се промени. В тази връзка МОН построи платформа за инспекция на равнищата на стрес при учителите, напомни министърът. Като различен значим детайл от Образование 5.0 той уточни персонализираното образование. То също става допустимо с цифровите решения и изкуственият разсъдък. Такива благоприятни условия към този момент има и в някои платформи на българските университети.

„ В МОН се стремим също да сме в крайник с всички тези промени. Направихме насоки за изкуствения разсъдък и дигитализацията. Най-голямото предизвикателство е смяна на образователните стратегии, които да отговорят на всичко това “, посочи проф. Цоков.

На лекцията участваха и проф. Мария Нейкова, регионален шеф на Бургас, Михаил Ненов, зам.-кмет по обучение, опазване на здравето, обществени действия и юношески политики към Община Бургас, Петя Петрова, шеф на РУО Бургас, проф. доктор Христо Бозов, ректор на Университета „ Проф. доктор Асен Златаров “ и Наталия Михалевска, шеф на кабинета на министъра на образованието и науката.

Лекцията на министъра е част на самодейността „ Един научен час с… “ и е по покана на доцент Красимира Димитрова, шеф на Департамента за подготовка и професионално развиване на педагогическите експерти към университета.

След лекцията в университетския час, проф. Цоков откри галерия под надпис „ Образование и образни изкуства “, която е ситуирана в постройката на Факултета по публични науки и Департамента за подготовка и професионално развиване на педагогическите експерти при Университет „ Проф. доктор Асен Златаров “. Експозицията е структурирана в четири секции, които оферират неповторим взор върху връзката сред образованието и другите форми на изкуство.

Източник: novini.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР