Ракета, която печели войната, ще изхвърли Китай от Тайван – бързо

...
Когато анализатори от Центъра за стратегически и международни изследвания проведоха
Коментари Харесай

Когато анализатори от Центъра за стратегически и международни изследвания проведоха поредица от военни игри, симулиращи китайска инвазия в Тайван миналата година, те научиха нещо изненадващо. Игрите показаха, че военновъздушните сили на САЩ, които се бият почти сами след унищожаването на голяма част от американския флот, биха могли почти сами да унищожат китайската инвазия.

Ключът към тази симулирана въздушна победа беше ракета : произведената от Lockheed Martin съвместна ударна ракета въздух-повърхност или JASSM. Това е невидима и много точна крилата ракета, която може да обсегне стотици мили от своя изстрелващ военен самолет. Има версии на JASSM с голям обсег на действие, както и специализирана противокорабна версия – а ВВС на САЩ и сродните им служби купуват хиляди от ракетите за милиарди долари.

Сега Америка се бори да се разшири броят на самолетите, които могат да носят победилите във войната ракети. Докато монтирането на 2200-фунтовите JASSM, JASSM-Extended Range и противокорабните ракети с голям обсег – вариантът за унищожаване на кораби – на някои от 2000-те изтребители на USAF и повечето от тях 150 тежки бомбардировача е очевидната първа стъпка, Air Силата не спира дотук. След това иска да въоръжи и своите товарни самолети – потенциално разширявайки със стотици броя на ракетите, които може да изстреля за един ден.

Това е добра идея, но потенциално рискована за екипажите на самолетите , които може да летят в битка в роля, за която не са напълно обучени или оборудвани.

Усилията на USAF да въоръжат своите товарни самолети започнаха през 2019 г. под егидата на Rapid на изследователските лаборатории на ВВС Драконова инициатива. Две години по-късно през 2021 г. транспортен MC-130, принадлежащ на крило за специални операции на ВВС, тества системата за първи път. Друг тест със същия тип самолет се проведе в Катар през август.

Идеята е проста. Там, където изтребителите и бомбардировачите обикновено изстрелват ракети изпод крилата си или от бомбени отсеци, Rapid Dragon разработва хардуер, софтуер и процедури за транспортни самолети за разполагане на ракети от техните товарни трюмове.

Ракетите са в специални стелажи, монтирани с парашути. За да изстреля ракетите, екипажът отваря задната товарна врата и избутва стелажите. Парашутите се разгръщат, забавяйки ракетите във въздуха. След няколко секунди ракетните двигатели на ракетите се задействат – и боеприпасите се освобождават от стелажите си.

Помислете за последиците. Военновъздушните сили увеличават производството на JASSM от 400 ракети през 2021 г. до близо 600 тази година. Всяка ракета струва един милион долара. Целта на услугата е да поддържа запас от 10 000 JASSM – достатъчно, за да извади бързо китайската армия от война.

Бомбардировач B-1 на USAF може да носи само 24 JASSM наведнъж. Услугата разполага само с 43 B-1 плюс 76 B-52 и 20 B-2. Но има 222 товарни самолета C-17 и около 360 C-130. Не е ясно колко JASSM могат да се поберат в товарния отсек на C-17 или C-130. Десетки? Резултати? Във всеки случай въоръжаването на товарните самолети значително разширява броя на ракетите, които ВВС могат да изстрелят.

И това е целият смисъл. „Бързо разгръщащите се палетизирани боеприпаси могат да наситят въздушното пространство с множество оръжия и ефекти, да усложнят решенията за насочване на противника, да помогнат за отваряне на достъп за преследване на критични цели и да изчерпят запасите от боеприпаси за противовъздушна отбрана на противника“, заявиха изследователските лаборатории на ВВС.

Представете си стотици или дори хиляди невидими крилати ракети, които се движат на височината на върха на вълната през западния Тихи океан и се насочват едновременно към китайски кораби, пристанища и въздушни бази. Не без причина мозъчният тръст CSIS нарече ракетата „решаваща“ в своите военни игри, симулиращи война над Тайван. Японските военновъздушни сили са толкова впечатлени от технологията Rapid Dragon, че обмислят да разработят своя собствена версия за инсталиране в своите товарни самолети C-2.

Ако беше лесно, всяка военновъздушна сила с товарни самолети и крилати ракети би го направил. Но Rapid Dragon има недостатъци. Като за начало, това принуждава екипажите, които са се обучавали за товарни мисии от точка до точка в благоприятни условия, да мислят и действат като екипажи на бомбардировачи. Те ще трябва да летят към врага в своите бавни, тромави планове – и дори да рискуват да бъдат прихванати от прехващачи на далечни разстояния.

Където изтребителите и бомбардировачите са оборудвани със заглушители на радари, стелт технология и дори самообслужване отбранителните ракети в случая на изтребителите, товарните самолети са минимално защитени. Военновъздушните сили ще трябва да помислят и планират много внимателно, преди да изпратят транспортните самолети и техните екипажи в битка.

Освен това, C-17, който лети с крилати ракети срещу китайския флот, е C- 17, който не изпълнява основната си роля: транспортиране на жизненоважни доставки между далечни бази. Никой не се преструва, че USAF има твърде много товарни самолети; с трансформирането на транспортиращите самолети в бомбардировачи на непълно работно време, службата изостря възможния недостиг на транспортни средства по време на войната.

И тогава има ядрената дива карта. Няма причина Военновъздушните сили да не могат също да натоварят своите крилати ракети с ядрени глави на своите транспортни средства Rapid Dragon. Докато Русия, Китай и други държави с ядрено оръжие са свикнали да проследяват, преброяват и възпират атомните бомбардировачи на USAF, атомните товарни самолети биха добавили елемент на несигурност. Бюлетинът на атомните учени, застъпническа група в Чикаго, наскоро публикува статия, поставяща под съмнение мъдростта на усилията за Rapid Dragon.

Но е трудно да изтриете идея. И сега, когато идеята за товарни самолети, въоръжени с ракети, циркулира в щабовете на различни военновъздушни сили, тя вероятно ще остане тук. Въпросът е кой пръв и най-добре ще реализира идеята. Военновъздушните сили на САЩ имат водеща роля – и това може да промени всичко във всяка бъдеща война с Китай.

Вижте коментарите
Източник: yahoo.com

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР