Коефициентът на Джини, който измерва неравенството в обществото, е 70,6

...
Коефициентът на Джини, който измерва неравенството в обществото, е 70,6
Коментари Харесай

Неравенството в богатството у нас остава високо

Коефициентът на Джини, който мери неравенството в обществото, е 70,6 пункта в България. По този индикатор страната ни е по-скоро в горната част на страните с огромно неравноправие, демонстрира скалата, оповестена от Euronews. До нас се подреждат страни като Литва със същия индикатор и Франция и Португалия – 70,3 пункта.

Неравенството в благосъстоянието е доста мощно изразено в целия свят и Европа не прави изключение: най-богатите 10% на континента имат зашеметяващите 67% от благосъстоянието, до момента в който 10 на 100 от пълнолетните жители има единствено 1,2% от него, написа Euronews.
Степента на неравномерно систематизиране на благосъстоянието също се разграничава доста в обособените страни, както демонстрира Докладът за световното благосъстояние за 2023 година на Credit Suisse и UBS.

Нетната стойност на имуществото или " благосъстоянието " се дефинира като цената на финансовите активи плюс действителните активи (основно жилища), които семействата имат, минус техните задължения.

Неравномерното систематизиране на благосъстоянието се мери с коефициента на Джини и каузи на най-високите перцентили: колкото по-висок е коефициентът на Джини, толкоз по-голямо е неравенството в благосъстоянието, а нула значи цялостно тъждество.

Сред изследваните 36 европейски страни неравенството в благосъстоянието през 2022 година варира от 50,8 в Словакия до 87,4 в Швеция.
С изключение на Исландия, неравенството в благосъстоянието е много високо в скандинавските страни. Финландия, Дания, Норвегия и Швеция са в горната половина на таблицата, като Швеция е отпред на листата.
 Euronews Euronews
Огромни разлики измежду най-богатите
 
В 21 европейски страни, за които има налични данни, съществуват обилни разлики в благосъстоянието измежду най-големите персентили, в това число най-богатия децил, най-богатите 5% и най-богатия 1%.

Ако разгледаме най-богатия децил през 2022 година, най-голямо неравноправие в благосъстоянието има в Швеция, където най-големите 10% имат 74,4% от благосъстоянието. Най-ниската стойност на неравенството е регистрирана в Белгия - 43,5%. Всъщност най-богатият децил притежаваше над половината от благосъстоянието във всяка страна като се изключи Белгия.
 
Сред " огромната четворка " на Европейски Съюз най-голямо е неравенството в благосъстоянието в Германия, където най-богатите 10% имат 63% от благосъстоянието, следвана от Франция (54,9%), Испания (53,8%) и Италия (53,5%). В Обединеното кралство този индикатор е по-нисък от този в четирите страни - 53,3%.

Като изключим Германия, най-богатият децил в четирите стопански сили на Европа има относително по-ниски стойности на неравенството измежду 21 страни.

Швеция се издига, а Белгия се опълчва на наклонността

Класацията остава значително непроменена, когато се съпоставя делът на най-богатите 5% с този на най-богатите 10%. Швеция резервира челната си позиция, като най-богатите 5% имат 60,3 % от благосъстоянието, до момента в който Белгия има най-ниското неравноправие в благосъстоянието, като най-богатите 5 % имат 30,8% от благосъстоянието.
 Богатството на свръхзаможните хора по света е намаляло през 2018-а
При разглеждане на каузи на най-големия 1% от благосъстоянието най-висока стойност има Турция - 39,5%, следвана от Чехия (37,8%), Швеция (35,8%) и Германия (30%).

Делът на най-богатия 1% в Белгия е надалеч по-нисък от междинния, като най-богатият 1% има единствено 13,5% от благосъстоянието там. Следващият най-нисък индикатор е 19% в Португалия.
 
Защо Швеция е преди всичко по неравноправие в благосъстоянието?
 
Може би е изненадващо, че скандинавските страни като цяло са с толкоз високи резултати във връзка с неравенството в благосъстоянието, изключително откакто наподобява, че те се показват доста добре по други индикатори, като богатство, наличен приход и демократични полезности.
 
Според доктор Лиза Пелинг, началник на основания в Стокхолм мозъчен концерн Arena Idé, данъчната система е най-съществената причина, заради която Швеция е в прорез с разпоредбите в тази област.
 
" През последните десетилетия ние премахнахме редица налози върху благосъстоянието ", споделя тя пред Euronews Business. " В Швеция сега няма налог върху благосъстоянието. Няма и налог върху наследството, даренията и собствеността. "

Тя съобщи, че сполучливите интернационалните шведски компании, които са се възползвали от вложения, направени с парите на данъкоплатците, не връщат тези средства.
 
" Ние също по този начин имаме доста ниски налози върху фирмите. Това значи, че има доста благоприятни условия за богатите хора да станат още по-богати ", добави Пелинг.
 
 istock istock
Система за обществено подкрепяне: Хората се усещат в сигурност
 
Пелинг акцентира, че Швеция към момента е една от най-равнопоставените страни в света в други аспекти, изключително що се отнася до приходите. " Това се дължи най-много на обстоятелството, че имаме добре развита система за обществено подкрепяне, в която хората се усещат сигурни във връзка с публичната система за опазване на здравето и се усещат относително спокойни за пенсиите си, за осигуровките си, когато става въпрос за отпуск по болест и безработица ", сподели тя. По този метод хората имат по-малко тласъци да отделят пари за тези неща.
 
В съпоставяне с други скандинавски страни с ефикасни системи за обществена отбрана, Пелинг означи, че главната разлика е в данъчната система. Във Финландия учебните заведения са държавна благосъстоятелност и се ръководят от страната, до момента в който в Швеция една трета от учениците от горния курс на междинното обучение посещават частни учебни заведения. Тези учебни заведения, които в огромна степен са за облага, получават цялостно държавно финансиране без ограничавания върху маржовете на облага, сподели тя.

Европейска комисия: Данъчната тежест е висока за бедните в България

Същото се отнася и за системата на опазването на здравето. " Първичната здравна помощ е значително приватизирана и е доста печеливша. Приватизираните компании за обществени грижи, финансирани от налози, вършат притежателите си доста богати ", споделя Пелинг.
 
 Фактори за неравенството в благосъстоянието в Европа
 
Според Естер Шандор и доктор Карлос Вакас-Сориано, ръководители на проучванията в Европейската фондация за възстановяване на изискванията на живот и труд (Eurofound), един от най-важните фактори за неравенството в благосъстоянието е съставът на активите.
 
Нивото на благосъстоятелност на жилища в обособените страни е един от главните фактори, които способстват за разликите в разпределението на благосъстоянието. " Страните с по-високи равнища на благосъстоятелност върху жилища са склонни да имат по-ниски равнища на неравноправие в благосъстоянието, до момента в който страните, в които достъпът до други финансови активи е по-разпространен, са склонни да имат по-високо неравноправие в благосъстоянието ", споделят откривателите пред Euronews Business.

Шандор и Вакас-Сориано също по този начин обявиха, че доброволните пенсии и животозастраховането играят значима роля за неравенството в благосъстоянието.
" В страните от Западна Европа хората по-често са в положение да икономисват за своето пенсиониране, както тъй като имат по-високи приходи, по този начин и тъй като имат по-добър достъп до доброволни принадлежности за приходи след пенсиониране, в сравнение с жителите на Източна и Южна Европа ", споделиха те.
 
 istock istock
Германия: Малко притежатели на жилища, без налог върху благосъстоянието
 
По мотив на обстоятелството, че Германия, страна с положителни стопански резултати, е получила високи резултати във връзка с неравенството в благосъстоянието, Шандор и Вакас-Сориано акцентират, че там няма налог върху благосъстоянието.

" В Германия има висок дял на наемателите, само че те имат доста ниски равнища на старания (разходите за жилище, разграничени на доходите) спрямо други западноевропейски страни заради мощно контролираните пазари на наеми и относително по-голямото предложение на жилища ", споделиха те.
През 2022 година Германия е имала най-ниските дялове на собствеността на жилища, където единствено 46,5% от популацията е живяло в домакинство, притежаващо свое жилище, по данни на Евростат. Средната стойност за Европейски Съюз е била 69,1%. Този дял е бил по-нисък от междинния за Европейски Съюз и в Швеция (64,2%) и Турция (57,5%).
 
 
Източник: pariteni.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР