КНСБ с искания за приоритетни политики към следващото правителство. Те

...
КНСБ с искания за приоритетни политики към следващото правителство. Те
Коментари Харесай

КНСБ предлага по-високи вноски за пенсия и нова формула за минималната заплата

КНСБ с претенции за предпочитани политики към идващото държавно управление. Те са ориентирани към икономическата и подоходната политика, обществената сигурност, зеления и цифров преход и пазара на труда.

От синдиката оферират промени в данъчната политика - възобновяване на Данък добавена стойност ставката за всички браншове на 20%, увеличение на корпоративния налог на 15%, както и на налог " Общ приход ", само че с въвеждането на необлагаем най-малко.

КНСБ упорства за растеж в оптималния застрахователен приход с 14% и през идната година да бъде 4275 лева Да продължи да се употребява така наречен " швейцарското предписание " при установяване на пенсиите и през идната година да нарасне с 8,7%.

Минималното обезщетение за безработица да нарасне от 18 на 21 лева Синдикатите желаят и стъпаловидно нарастване на вноските за фонд " Пенсии " и втория дирек на пенсионната система с 1% през една година. Целта е в идващите 20 години вноските в двата фонда да се усилят да доближат 10%.

Ускорени стъпки за присъединение на страната към еврозоната, Организацията за икономическо съдействие и развиване и сухопътния Шенген желаят от КНСБ.

" Чрез тези благоприятни условия, които ще ни се дадат там Брутният вътрешен продукт на популацията да стигне най-малко 67% от средноевропейските нива ", изясни президентът на КНСБ Пламен Димитров.

Очакват от служебното държавно управление и потребление на публична методология за пресмятане на " Заплата за прехрана " по методологията на МОТ, която мери разноските за храна, обучение, опазване на здравето и за жилище.

" Всички в това число и нашите синдикални организации се включиха в МРЗ и СРЗ и викат - би трябвало да сме от горната страна - това е пагубно. Това ще ни погуби. Няма метод да издържи нито бюджета нито пазара на труда ", изясни Пламен Димитров.

Синдикатите упорстват за нарастване на МРЗ за идната година и влязоха в неприсъствен спор с работодателите.

" Твърденията, че когато МРЗ стане 1077 лева и се усили, ще стане 80% от МРЗ във Видин, са погрешни от 1 януари съотношението към тогавашната междинна е 56-57% в градовете с най-ниски междинни заплати, а до март-април това съответствие ще е паднало под 50% приблизително годишно отново няма да сме на 50% и сега не сме просто има огромен лаг ", каза Любослав Костов, който е основен икономист на КНСБ.

" Когато се употребяват статистически данни те се употребяват за минал интервал и с известно забавяне. Формулата, по която се пресмята МРЗ съгласно нас не дава отговор на интернационалните актове, които България е утвърдила Конвенция 131 на МОТ, която споделя, че МРЗ би трябвало да се дефинира на база на социално-икономически критерии. Във формулата съществена МРЗ на 50% брутна междинна работна заплата не се отразяват никакви стопански критерии ", обясни Добрин Иванов, който е изпълнителен шеф на АИКБ.

Според синдикатите, точно вътрешното ползване подтиква икономическия напредък в страната, до момента в който работодатели показват, че бързото ѝ повишаване води и до отлив на вложители и повече сива стопанска система.

" Причината сега икономическия напредък да е 1,9% през второто тримесечие, а не 0,8% както е в Европа е, че потреблението помпа растежа в България ", добави Костов.

" Това, което сме показали също е, че непремереното бързо нарастване на МРЗ има основни отрицателни последствия за пазара на труда и за стопанската система на България. На първо място някои задгранични вложители оповестиха затварянето на индустриалните си база в страната, към дестинации, където оферират по-ниски МРЗ ", разяснява Иванов.

За промяна в осигурителните вноски за пенсиите упорстват от КНСБ.

" От идната година нарастване на осигурителната вноска, всяка година през година с един процентен пункт ", сподели Пламен Димитров, представен от БНТ.

Крайната цел е до 2045 година да се стабилизират финансовите схеми, при което Държавния фонд " Пенсии " да обезпечава 55% заменяне на последния получаван приход, втория дирек да дава 15-20 на 100, а третия – добавка от 10 %. Така пенсионираното лице да получава сред към 85% заместен приход като пенсия.
Източник: skandal.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР