Варна и София с общ проект в образованието по модела на Реджо Емилия
Кметовете на Благомир Коцев и София Васил Терзиев подписаха Меморандум за съдействие с организацията „ Реджо Чилдрън “, основана от италианската община Реджо Емилия. Целта на съдействието е шерване на положителни практики и използване на новаторски способи в ранното детско обучение , като част от интернационалната мрежа на „ Реджо Чилдрън “.
Кметът на Варна Благомир Коцев акцентира, че образованието и децата са главен приоритет в управническата стратегия на общината. Заместник-кметът по обучение Павел Попов описа за визитата си в Реджо Емилия през предходната година и усещанията си от локалната просветителна философия:
„ По време на визитата имахме опция персонално да се срещнем с кмета на града и да посетим детска градина. Когато се върнахме, бяхме въодушевени да използван видяното там. Затова предложихме постройката на общината за една промяна – детска галерия, където и в този момент се четат детските мисли за града и за нас самите. “
Той добави, че философията на Реджо Емилия залага на документирането и представянето на детския опит , което оказва помощ за осмисляне и развиване на просветителните процеси.
„ Искаме да използван този метод в новите ни градини – „ Бялата лястовица “, която ще отвори тази година, и в постройката на бившето Руско консулство, която следва да бъде реконструирана в детска градина. “
Емануела Веркали , изпълнителен шеф на „ Реджо Чилдрън “, прочете публично послание от кмета на Реджо Емилия Марко Масари, в което приветства съдействието с българските общини и акцентира смисъла на включването на България в интернационалната мрежа:
„ Подписването на този меморандум е значимо освен за България и Италия, само че и на европейско равнище, защото показваме подготвеност да влагаме дружно запаси и старания в ранното детско развиване. “
Посланикът на Италия в България Н.Пр. Джузепина Дзара също поддържа самодейността, наричайки я „ огромна крачка за цялото българско общество “. Подписаното съглашение включва следните съществени точки :
– Професионално развиване – благоприятни условия за образования на български учители, учени, актьори и архитекти.
– Образователни начинания – осъществяване на изложения, ателиета, разпространяване на книги и изявления за развиването на ранното детско обучение.
– Обмен на положителни практики – присъединяване в интернационален разговор за споделени полезности и стандарти за качество в просветителните стратегии.
– Обучения и конференции – образуване на семинари и професионални събития, насърчаващи висококачествено ранно обучение.
– Иновативни детски градини – изследване на опцията за основаване на пилотни детски градини във Варна и София, въодушевени от философията на Реджо Емилия.
Подписването на Меморандума за съдействие сред Варна, София и Реджо Емилия е значима стъпка към модернизиране на детското обучение в България. Внедряването на новаторски способи и интернационалното партньорство ще дадат опция за развиване на качествена просветителна среда за децата и ще допринесат за дълготрайна промяна на българската просветителна система.
Важно! НЗОК с безвъзмезден „ Зелен телефон “ за пациентите