Скандалът се разгаря: Собственици погнаха Благо Коцев за Баба Алино
Кметът на Варна Благомир Коцев е изправен пред нова вълна от остри въпроси за противозаконния комплекс в местността „ Баба Алино “, откакто фамилии, живеещи там, настояха за среща с него и желаеха съответни отговори за статута на домовете си. Хората настояват, че имат нотариални актове, плащали са налози, ток и вода, а някои даже са с персонални карти, издадени на тези адреси.
В същото време общинската администрация продължава да поддържа позицията, че градежите са противозаконни и подлежат на унищожаване. Така абсурдът към този момент се трансформира освен в проблем за нелегално строителство, а и в тежък въпрос към ръководството на Варна - по какъв начин години наред са минавали документи, заплащания и покупко-продажби, в случай че всичко е било толкоз явно нелегално.
Собствениците упорстват Благомир Коцев да даде ясни пояснения, а освен административни формулировки. Първият им въпрос е най-пряк: " Ако моят дом е бил вписан в кадастъра, имал е уверение за толерантност, нотариален акт и за него са били плащани налози, по какъв начин аз, като елементарен покупател, би трябвало да схвана, че страната го смята за противозаконен. "
Този въпрос слага общината в извънредно неуместна позиция, тъй като хората настояват, че са разчитали точно на документите, институциите и формалните регистри, преди да вложат парите си.
Още по-тежък е въпросът за какво администрацията на Варна е допускала дейности по тази територия, в случай че съгласно нея незаконността е била ясна. Жителите питат: „ Ако обектите са били толкоз явно противозаконни, за какво администрацията на Варна през януари 2025 година е разрешила разработване на Подробен устройствен план на тази територия. “ Това към този момент насочва проблема непосредствено към работата на локалната власт и към решенията, вземани в интервала, когато съгласно притежателите проблемите е трябвало да бъдат видени, спрени или най-малко обяснени.
Хората желаят отговор и за удостоверенията за толерантност. „ Защо държавните органи са издавали уверение за толерантност, в случай че в този момент се твърди, че основанията за тяхното издаване са били недостоверни “, питат те. Въпросът е основен, тъй като точно сходни документи са част от аргументите купувачите да одобряват, че парцелите са годни за покупко-продажби и обитаване. Ако през днешния ден тези учредения се оспорват, притежателите упорстват да се каже кой ги е позволил, кой ги е проверявал и кой ще носи отговорност.
Не по-малко остро стои и тематиката с кадастъра и покупко-продажбите. Жителите питат за какво обектите са били вписани и за какво по тях са осъществявани покупко-продажби чак до май тази година, в случай че управляващите са ги смятали за противозаконни
" По какъв метод един елементарен покупател е трябвало да разбере, че има проблем с парцела, откакто той е бил вписан в кадастъра, имало е нотариално оформяне документи и за него са били одобрявани налози “, е различен от въпросите, които те желаят да слагат пред кмета.
Точно тук упрекът към администрацията на Коцев става най-силен. Хората питат за какво общината години наред е приемала налози и такси за тези парцели, а в този момент слага под подозрение техния статут. За притежателите това наподобява като институционален капан - първо страната и общината одобряват заплащания и признават адреси, а след това същите хора са изправени пред риск да изгубят домовете си.
Собствениците желаят гаранции, че няма да бъдат единствените, които ще понесат следствията от дейности или бездействия на институциите. „ Гарантира ли общината, че добросъвестни притежатели няма да станат единствените, които ще понесат последствията от неточности на администрацията “, питат те. В този въпрос е съсредоточена цялата тежест на абсурда - в случай че има нарушавания, хората упорстват да бъде посочен същинският виновен, а освен крайният покупател.
В местността екип на Българска национална телевизия беседва с Павел, един от живеещите в комплекса. Той изясни, че част от хората към този момент се опасяват да приказват обществено поради реакциите против тях. " Това към този момент е петото изявление. Жителите излизаха постоянно за изявленията. И мисля, че едната от аргументите за какво през днешния ден няма хора, е тъй като има много страшни отговори от България в медиите или във Facebook, че би трябвало да разрушат всичко тук, че украинците са отговорни за всички беди в България, че би трябвало да си отпътуват в Украйна “, сподели той.
По думите му отрицателната реакция не е засегнала единствено чужденци, а и българи, които живеят в комплекса. „ Особено това, през вчерашния ден излизаха българи, поданици на комплекса от български генезис и видях, че те също не получиха поддръжка от сънародниците, че те са отговорни в това, с цел да стане тази неволя “, добави Павел.
Случаят към този момент има и човешко измерение - фамилии, които настояват, че са купили парцели с документи, в този момент са сложени под публичен напън и административна опасност
Поставя се и тематиката за обезщетенията. „ Ако се откри, че нарушаванията са били позволени от държавни органи или обособени длъжностни лица, плануват ли се обезщетения за притежателите “, гласи различен от въпросите към кмета. За живеещите в комплекса това към този момент не е нереален спор за строителни бумаги, а опасност за вложени средства, домове и сигурност.
Неясно остава бъдещето на закупените къщи. По-късно през днешния ден е планувана среща сред притежателите, вложителите и техните адвокати. Ако бъдат подхванати дейности против тях, живеещите в комплекса са подготвени да търсят правата си по правосъден път.
В същото време общинската администрация продължава да поддържа позицията, че градежите са противозаконни и подлежат на унищожаване. Така абсурдът към този момент се трансформира освен в проблем за нелегално строителство, а и в тежък въпрос към ръководството на Варна - по какъв начин години наред са минавали документи, заплащания и покупко-продажби, в случай че всичко е било толкоз явно нелегално.
Собствениците упорстват Благомир Коцев да даде ясни пояснения, а освен административни формулировки. Първият им въпрос е най-пряк: " Ако моят дом е бил вписан в кадастъра, имал е уверение за толерантност, нотариален акт и за него са били плащани налози, по какъв начин аз, като елементарен покупател, би трябвало да схвана, че страната го смята за противозаконен. "
Този въпрос слага общината в извънредно неуместна позиция, тъй като хората настояват, че са разчитали точно на документите, институциите и формалните регистри, преди да вложат парите си.
Още по-тежък е въпросът за какво администрацията на Варна е допускала дейности по тази територия, в случай че съгласно нея незаконността е била ясна. Жителите питат: „ Ако обектите са били толкоз явно противозаконни, за какво администрацията на Варна през януари 2025 година е разрешила разработване на Подробен устройствен план на тази територия. “ Това към този момент насочва проблема непосредствено към работата на локалната власт и към решенията, вземани в интервала, когато съгласно притежателите проблемите е трябвало да бъдат видени, спрени или най-малко обяснени.
Хората желаят отговор и за удостоверенията за толерантност. „ Защо държавните органи са издавали уверение за толерантност, в случай че в този момент се твърди, че основанията за тяхното издаване са били недостоверни “, питат те. Въпросът е основен, тъй като точно сходни документи са част от аргументите купувачите да одобряват, че парцелите са годни за покупко-продажби и обитаване. Ако през днешния ден тези учредения се оспорват, притежателите упорстват да се каже кой ги е позволил, кой ги е проверявал и кой ще носи отговорност.
Не по-малко остро стои и тематиката с кадастъра и покупко-продажбите. Жителите питат за какво обектите са били вписани и за какво по тях са осъществявани покупко-продажби чак до май тази година, в случай че управляващите са ги смятали за противозаконни
" По какъв метод един елементарен покупател е трябвало да разбере, че има проблем с парцела, откакто той е бил вписан в кадастъра, имало е нотариално оформяне документи и за него са били одобрявани налози “, е различен от въпросите, които те желаят да слагат пред кмета.
Точно тук упрекът към администрацията на Коцев става най-силен. Хората питат за какво общината години наред е приемала налози и такси за тези парцели, а в този момент слага под подозрение техния статут. За притежателите това наподобява като институционален капан - първо страната и общината одобряват заплащания и признават адреси, а след това същите хора са изправени пред риск да изгубят домовете си.
Собствениците желаят гаранции, че няма да бъдат единствените, които ще понесат следствията от дейности или бездействия на институциите. „ Гарантира ли общината, че добросъвестни притежатели няма да станат единствените, които ще понесат последствията от неточности на администрацията “, питат те. В този въпрос е съсредоточена цялата тежест на абсурда - в случай че има нарушавания, хората упорстват да бъде посочен същинският виновен, а освен крайният покупател.
В местността екип на Българска национална телевизия беседва с Павел, един от живеещите в комплекса. Той изясни, че част от хората към този момент се опасяват да приказват обществено поради реакциите против тях. " Това към този момент е петото изявление. Жителите излизаха постоянно за изявленията. И мисля, че едната от аргументите за какво през днешния ден няма хора, е тъй като има много страшни отговори от България в медиите или във Facebook, че би трябвало да разрушат всичко тук, че украинците са отговорни за всички беди в България, че би трябвало да си отпътуват в Украйна “, сподели той.
По думите му отрицателната реакция не е засегнала единствено чужденци, а и българи, които живеят в комплекса. „ Особено това, през вчерашния ден излизаха българи, поданици на комплекса от български генезис и видях, че те също не получиха поддръжка от сънародниците, че те са отговорни в това, с цел да стане тази неволя “, добави Павел.
Случаят към този момент има и човешко измерение - фамилии, които настояват, че са купили парцели с документи, в този момент са сложени под публичен напън и административна опасност
Поставя се и тематиката за обезщетенията. „ Ако се откри, че нарушаванията са били позволени от държавни органи или обособени длъжностни лица, плануват ли се обезщетения за притежателите “, гласи различен от въпросите към кмета. За живеещите в комплекса това към този момент не е нереален спор за строителни бумаги, а опасност за вложени средства, домове и сигурност.
Неясно остава бъдещето на закупените къщи. По-късно през днешния ден е планувана среща сред притежателите, вложителите и техните адвокати. Ако бъдат подхванати дейности против тях, живеещите в комплекса са подготвени да търсят правата си по правосъден път.
Източник: lupa.bg
КОМЕНТАРИ




