Кметът на Маринка: Трябва ли статистиката да стане по-кървава, за да се ограничи скоростта в селото?
Кметът на бургаското село Маринка Иван Агафонов е алармирал всички вероятни институции, като упорства да бъде обърнато особено внимание на пътната сигурност в обитаемото място. Той е написал писмо до Министерството на районното развиване и благоустройството, Агенция „ Пътна инфраструктура “, Община Бургас и ОДМВР-Бургас.
Агафанов припомня за неприятния случай от миналия уикенд, при който възпитаник бе блъснат от джип на основния път на селото. Кметът напомня, че нееднократно е алармирал за казуса и упорства да бъдат взети незабавни ограничения, за да се предотвратят съдбовни произшествия отсега нататък . В писмото си той е обърнал внимание, че през селото минава първокачествен интернационален път от Републиканската пътна мрежа – път I-9 , като същият съответствува с Европейски път Е87, което го прави извънредно претрупан.
„ През почивните и празнични дни, както и при годишното честване на Илинденско-Преображенското въстание в околност Петрова равнища, трафикът през селото е изключително огромен. Същият път се употребява и като различно трасе при произшествия, налагащи затваряне на пътя Бургас Приморско и/или Меден Рудник IK – Бургас-център. Когато горните събития съвпаднат с летния сезон, се получава по този начин, че с изключение на трафика за Граничен контролно-пропусквателен пункт Малко Търново, през село Маринка минава и целият трафик за южното Черноморие “.
Агафанов добавя, че през последните години селото се е обрисувало като притегателно място за живот на доста хора , млади и остарели, и продължава да се разраства, надлежно в селото има голям брой деца и юноши. Разкриват се голям брой търговски обекти , множеството от които на основния път.
„ Като гражданин и кмет на село Маринка, всекидневно ставам очевидец на безчет обстановки и предпоставки за пътно транспортни катастрофи. Тук е моментът да напомня, че през годините обратно селото ни е дало две детски жертви на същия този път. Също по този начин, добре е да се помни и съдбовният случай в прилежащото село Крушевец от последните години, когато автомобил на Гранична полиция се качи на тротоара и опустоши количка с бебе на 1 годинка “.
Кметът на Маринка написа, че е извънредно обиден , тъй като още с встъпването си в служба е изпратил писмо до Областно пътно управление-Бургас и до Община Бургас, с което е изискал да бъдат подхванати няколко съответни ограничения , които съгласно него са можели да предотвратят случая през уикенда.
„ С протокол от същата дата бяха отхвърлени всички поискани от мен ограничения “.
По думите му тогава само е било взето решение да бъде освежена маркировката на две от петте пешеходни пътеки по основния път, като година по-късно е освежена маркировката единствено на една от тях .
„ По време на съвещанието на въпросната комисия, на която като кмет на обитаемото място извънредно неприятно усещане ми направи отношението на един от чиновниците на ОПУ-Бургас, инж. Г. Атанасов, който още с идването си в село Маринка стартира на висок звук да ми държи сметка за какво привиквам тази комисия без причина и да пита дали в Маринка си мислим, че сме център на вселената и кой ще заплаща за прищевките ни. На съвещанието на комисията, отводът на желаните от мен ограничения за понижаване на скоростта в обитаемото място и ограниченията за обезопасяване на пешеходците бе необорим с неналичието на статистика (или незадоволителната такава) от ПТП в региона за предприемане на тези ограничения “
С днешна дата, бих попитал инж. Г. Атанасов дали случаят от тази събота с блъснатото дете е задоволителен или е нужно статистиката да бъде по-кървава. Правилно ли е, съгласно вас, да се подхващат ограничения само на база статистика или е по-правилно да има предварителна защита, с цел да не се стига до съдбовни произшествия? “
По думите му майката на потърпевшото дете е изпратила писмо с искане за незабавни ограничения . За същото упорстват и доста други родители, които са изразили подготвеност за протестни дейности, в това число затваряне на интернационалния път преминаващ през селото, в случай че не бъдат подхванати съответни ограничения за обезопасяването му.
Кметът и жителите на селото упорстват
- Да се приложат наредбите планувани в раздел XIV, член 61 и чл.62 на Закона за придвижването по пътищата и цялата територия на село Маринка с само изключение на основния път (ул. Михаил Герджиков) да бъде въведено като жилищна зона, каквато действително е територията на селото.
- По цялото продължение на основния път (ул. Михаил Герджиков) да бъдат подхванати ограничения за понижаване и съблюдаване на ограничаването за скорост в обитаемото място, като за задачата бъдат основани най-малко още 3 пешеходни пътеки, пешеходен светофар с бутони и да бъдат изпълнени още 5 пътни ограничителя за скорост под формата на изпъкнала (изкуствена) грапавина. Изброените нагоре да бъдат придружени със светещи пътни знаци указващи пешеходните пътеки. Да бъдат изпълнени уширения на пътното платно под формата на джобове за краткотрайно паркиране към комерсиалните обекти ситуирани по основния път, за понижаване на риска.
- Да бъдат ситуирани огледала (10бр.) за перпендикулярните улици на основния път – „ Михаил Герджиков “, защото цялата основна улица разказва дъга и съвсем цялото село е в завой.
- Да бъде инсталирана камера за скорост в обитаемото място
- Да бъде построено кръгово кръстовище на улиците „ Михаил Герджиков “, „ Оборище “ и „ Вела Пеева “
- И други ограничения по преценка на експертите.
Агафонов приключва, че остава в подготвеност за цялостно съдействие и поддръжка в тази задача и авансово благодари на институции от името на всички жители. Писмото ще бъде прегледано от членовете на непрекъснатата комисия по „ Транспорт и сигурност на придвижването “ към идната седмица.
Как се мери непорочност на въздуха в Бургас и може ли да се доверим на данните?