Клаус Йоханис обяви в петък вечерта, че ще остане президент

...
Клаус Йоханис обяви в петък вечерта, че ще остане президент
Коментари Харесай

Клаус Йоханис каза колко дълго ще остане президент на Румъния и обясни какво следва в безпрецедентната ситуация

Клаус Йоханис разгласи в петък вечерта, че ще остане президент на Румъния до избирането на нов президент. " Когато новият президент постави клетва, ще си потегли отсам ", съобщи Йоханис в послание към нацията.

Броени часове, откакто Конституционният съд касира първия тур на президентските избори, президентът Клаус Йоханис съобщи в петък вечерта от двореца Котрочени, че Румъния е изправена пред невиждана обстановка.

Държавният глава изясни, че " малко след първия тур на президентските избори ", е получил " сигнали, първо от телефон от службите, че някои неща са странни ". Той описа хронологията на събитията и по какъв начин се е стигнало до тази обстановка на анулация на изборите и увери, че " Румъния е и остава сигурна, солидна, проевропейска страна ".

Йоханис съобщи още, че след валидирането на парламентарните избори ще свика новия парламент, ще последват съвещания с партиите и сформиране на новото държавно управление. В същото време посочи, че както е записано в Конституцията, той ще остане на поста до избор на нов президент. " Румъния остава сигурен, стабилен съдружник и мисля, че е доста значимо да се знае, че Румъния не е в неволя ", акцентира президентът, представен от Digi24.

Изявлението на самостоятелният претендент в президентските избори Калин Джорджеску, който се класира с най-хубав резултат от касирания първи тур на президентските избори и за който разследващите служби демонстрираха, че е бил подкрепят от компрометирана интервенция, ще направи първите си изказвания в 21:00 часа.

В първия тур на изборите Калин Джорджеску получи 2 120 401 гласа, което съставлява 22,94%, а Елена Ласкони - 1 772 500 годно подадени гласа, което съставлява 19,18%. Настоящият министър председател Марчел Чолаку се класира на трето място с разстояние от към 3000 гласа.



Pro Tv събра най-важните цитати от изказването на румънския държавен глава Клаус Йоханис

" Конституционният съд на Румъния реши да касира президентските избори, които се организираха тези дни. Решението на КСР е наложително и би трябвало да го осъществим ".

" Малко след изборите получихме сигнали от службите, че нещата са странни ".

" За малко време получих писмената информация. Много се тормозих поради това, което прочетох там и се обадих в CSAT (Върховният съвет за национална защита, Consiliul Suprem de Apărare a Ţării или в резюме CSAT)

" CSAT взе под внимание тези материали, разиска ги и изводите бяха съществени "

" Кандидат се е облагодетелствал непозволено от всеобща предизборна пропаганда през 2-те дни, когато съгласно закона това е неразрешено ".

" Той заявява нулеви разноски, макар че имаше доста комплицирана акция ".

" Получихме информация и от службите, че този претендент е получил поддръжката на непозната страна ".

" Какво следва в този момент: след валидиране на парламентарните избори се привиква новият парламент, избира се ново държавно управление.

" Новото държавно управление на Румъния ще дефинира по кое време ще се проведат новите президентски избори ".

" Какво върша? Четем в член 83, параграф 2 - президентът на Румъния упражнява своя мандат до полагане на клетва от новоизбрания президент ".

" В умозаключение: Оставам на поста до избор на нов президент. Когато новият президент постави клетва, ще се махна отсам ".  

" И не, аз няма да бъда министър-председател на Румъния, аз не желая да бъда министър председател, аз просто желая да изкарам този мандат до дъно "

Президентът на Румъния прави изказвания за пресата от двореца Котрочени в петък вечер, от 19:00 часа, в подтекста на анулацията на президентските избори от Конституционния съд на Румъния.

Последният ден от 5-годишния мандат на Клаус Йоханис е 21 декември 2024 година

В изискванията на обновяване на президентските избори, с всички процедури, длъжността президент на Румъния ще бъде поета, краткотрайно, от тази дата до валидирането на нов новоизбран президент от ръководителя на бъдещия Сенат. 

 
Източник: trud.bg


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР