Китайският президент Си Цзинпин ще участва тази седмица в две

...
Китайският президент Си Цзинпин ще участва тази седмица в две
Коментари Харесай

Си Цзинпин посещава Саудитска Арабия на фона на усилията за стимулиране на икономиката

Китайският президент Си Цзинпин ще взе участие тази седмица в две районни срещи в Саудитска Арабия на фона на опитите за стимулиране на икономическия напредък, потърпевш от строгите ограничения за битка с коронавирус, заяви Българска телеграфна агенция.

Външното министерство съобщи през днешния ден, че в саудитската столица Рияд Си ще взе участие в първата по рода си среща на водачите на Китай и арабските страни, а също по този начин и в среща с водачите на шестте членки на Съвета за съдействие в Залива. Държавната му аудиенция в Саудитска Арабия ще завърши в събота.

Китай е втората  по величина стопанска система в света и главен източник на вложения. За да подхранва голямото търсене, той внася половината от петрола, който използва, като половината от този импорт идва от Саудитска Арабия и е на стойност десетки милиарди долари годишно.
Икономическият напредък на Китай беше в непрекъснат спад от години, като идващите една друга карантини, наложени в разнообразни елементи на страната като част от битката с коронавирус, му нанесоха сериозен удар.
През тримесечието, приключващо през септември, китайската стопанска система означи напредък от 3,9 % по отношение на предходната година, откакто през първото полугодие бе реализиран напредък от 2,2 %. Въпреки това поставените от държавното управление цели не бяха достигнати.

Броят на инфектираните с ковид в Китай е по-нисък от този в Съединени американски щати и други огромни страни. Управляващата партия обаче продължава да следва прецизно политиката на " нулев коронавирус ", която планува налагане на карантина при всеки открит случай, макар че други държавни управления разхлабват ограниченията при пътешестване и останалите ограничавания и се пробват да живеят с вируса.

Китайската комунистическа партия споделя доста от властническите трендове в Саудитска Арабия и останалите страни от Залива, което подсигурява на Пекин, че няма да бъде подлаган на рецензии за суровите си политики към уйгурите и другите мюсюлмански малцинства. Над един милион души са въдворени в центрове за задържане, като има голям брой свидетелства, че на хората в тези центрове се оказва напън да се отхвърлят от исляма и да се вричат във честност на Си Цзинпин и партията.

Пекин отхвърля обвиняванията и твърди, че става дума за центрове за професионално образование и за премахване на екстремистките, сепаратистките и терористичните трендове измежду мюсюлманите.
Между Китай и Саудитска Арабия няма различия по въпроса с човешките права и се чака тонът на визитата на Си да е " доста по-позитивен " от този при визитата на американския президент Джо Байдън в кралството по-рано тази година, съобщи в отчет консултантската компания " Юрейжа груп ", която се занимава с оценка на политическите опасности.
" Пекин и Рияд обаче би трябвало да работят още доста по връзките между тях, до момента в който те станат толкоз дълбоки и нюансирани като тези сред Саудитска Арабия и Съединени американски щати ", се споделя в отчета.

Въпреки че по-рано Байдън даде обещание да изиска отговорност на саудитския принц престолонаследник Мохамед бин Салман за убийството на основан в Съединени американски щати публицист, американското държавно управление съобщи предишния месец, че мястото, което принцът заема във властовата система на Саудитска Арабия, му подсигурява имунитет от правосъдно гонене. Във вторник американски федерален арбитър приключи дело, заведено против принца.
Американските въоръжени сили от дълго време пазят Саудитска Арабия от външни врагове, като в подмяна Саудитска Арабия поддържа стабилността на международните петролни пазари.
Визитата в Саудитска Арабия е следващият опит на Си да възвърне наличието си в чужбина, откакто прекара по-голямата част от пандемията в Китай. Това е едвам третото посещаване на китайския водач в непозната страна от началото на 2020 година

Си посещава Саудитска Арабия в миг, в който поддръжката за него в китайското общество е сложена под въпрос, като се има поради, че той безкомпромисно лимитира свободата на словото и провежда чистки на политически противници. През октомври Си получи трети петгодишен мандат като водач, само че уличните митинги против политиките за " нулев коронавирус " предишния месец се трансфораха в най-сериозното предизвикателство за ръководството му и допустимо те да са повода за разхлабването на някои ограничения.

Китайски компании станаха съществени играчи в акцията на Саудитска Арабия за инфраструктурна рационализация, като измежду тях са строителни компании и телекомуникационният колос " Хуавей ". Очаква се при визитата на Си да бъдат подписани още съглашения, в това число и в областта на защитата, в която Саудитска Арабия дава индикации, че желае да се дистанцира от обичайна си взаимозависимост от Съединени американски щати.
" Визитата в Саудитска Арабия ще разреши на Си да стане център на вниманието и водачите в района ще извърнат внимание на китайската позиция. Фактът, че тези контакти ще бъдат осъществени на фона на провокациите в връзките сред близкоизточните столици и Вашингтон, няма да остане неусетен от Пекин ".

 

 
Източник: epicenter.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР