Китайски учени са открили ново бързо радиоизбухване (FRB) от друга

...
Китайски учени са открили ново бързо радиоизбухване (FRB) от друга
Коментари Харесай

Китайският телескоп FAST откри бързо радиоизбухване от Космоса

Китайски учени са разкрили ново бързо радиоизбухване (FRB) от друга част на Вселената благодарение на най-големия радиотелескоп в света, оповестява Българска телеграфна агенция.

FRB съставляват мистериозни радиоизбухвания с дълготрайност единствено няколко хилядни от секундата, за които през 2016 година беше доказано, че произлизат от космоса. Все още няма пояснение за произхода им.
 

С помощта на Сферичния радиотелескоп с петстотинметрова апертура (FAST), ситуиран в югозападната китайска провинция Гуейджоу, локален проучвателен екип е разкрил слабия радиосигнал FRB 20200317A след разбор на данни от огромно изследване със оборудването.

Екипът осведоми интернационалната астрономическа общественост за откритието си в края на септември. Тази седмица голям брой национални медии разгласиха още веднъж новината, наблягайки, че откривателите са от локална основна лаборатория по осведомителни и компютърни науки към университета на Гуейджоу.

Предишни открития са правени основно от Националните астрономически обсерватории, които са оператор на меганаучното оборудване.
 

FAST е най-големият радиотелескоп в света с една паница, чиято приемна повърхност се равнява на 30 общоприети футболни стадиони. Наречен " Китайското небесно око " и ситуиран в дълбока естествено кръгла карстова котловина, телескопът публично стартира работа на 11 януари 2020 година

Оттогава оборудването се зае с откриването на бързи радиоизбухвания и улови първите четири неповтарящи се FRB през 2020 година

Според учените повече открития на FRB могат да дадат визия за необятен набор от астрофизични проблеми. 
Източник: novini.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР