Телепортирането на „памет“ е възможно, твърдят физици
Китайски и американски физици настояват, че са съумели да основат скица, позволяваща телепортирането на квантовото положение и центърът на масите и по този метод да се сменят местата на две бактерии, излиза наяве от публикация, оповестена в сп. Science Bulletin.
„ Разработили сме елементарен и пряк способ на това, по какъв начин можем да накараме един бацил да бъде по едно и също време на две разнообразни точки, и сме основали методика за телепортация на квантовото положение на този микроорганизъм.
Надявам се, че нашата неконвенционална работа ще въодушеви други физици да се отнасят съществено към квантовата телепортация на равнище микроорганизми и за опциите за нейното приложение в бъдеще “, споделя Тонкан Ли (Tongcang Li) от университета Пардю в Уест Лафайет (САЩ).
Ли и сътрудника му Чжан-Ки Ин (Zhang-Qi Yin) от университета Цинхуа в Пекин (Китай) са измислили и осъществили на процедура способ, допускащ да се телепортира бактерия и да се трансформира в самобитен аналог на котката на Шрьодингер, като се употребяват няколко части свръхпроводник, магнитни полета и микровълнови излъчватели.
Подобен „ телепорт “ е много елементарен – всеки от неговите „ входове “ съставлява пластина от свръхпроводници, включен към нея осцилатор и свръхпроводяща мембрана от алуминий, левитираща над пластината. Осцилаторът съставлява генератор на микровълново излъчване, изясняват учените.
То е належащо за „ усложнение “ на микроба с квантовото положение на другата бактерия на втората мембрана, а също и с цел да трансформира единия микроорганизъм в микроскопична котка на Шрьодингер, карайки го да се намира по едно и също време в две точки на повърхността на мембраната.
И в единия, и в другия случай квантовото положение на микроба се „ записва “ в спина на електрона в глицин – една от най-простите аминнокиселинни молекули, на повърхността на бактериите.
Използвайки специфична магнитна игла, може или да се „ види “ котката на Шрьодингер, като се провокира колапс на вълновата функционалност и се дефинира ситуацията на бактерията на мембраната, или да се телепортира „ паметта “ на микроба според от това, къде се намира неговият център на масите, като се телепортира информацията за него от едната бактерия в другата, употребявайки заплетените електрони в молекулите глицин на тяхната обвивка.
В близко време учените ще се опитат да проведат аналогични опити с бактерии, способни на фотосинтеза. Както се надяват учените, подобен опит ще им помогне да схванат дали растенията употребяват тайните на квантовата механика във фотосинтезата, или не.