Китай ще разследва придобиването на стартъпа за изкуствен интелект Manus

...
Китай ще разследва придобиването на стартъпа за изкуствен интелект Manus
Коментари Харесай

Китай разследва Meta заради придобиването на Manus

Китай ще проверява придобиването на стартъпа за изкуствен интелект Manus от Meta за 2 милиарда $, с цел да се откри дали е в сходство със законите за надзор на износа на технологии.

Американският софтуерен колос закупи основания в Сингапур Manus предишния месец в блян да интегрира усъвършенствана автоматизация в своите потребителски и корпоративни артикули.

Условията не бяха разкрити, само че Wall Street Journal заяви, че договорката е за над 2 милиарда $.

Китайското министерство на търговията ще организира оценка и следствие по какъв начин придобиването подхожда на законите и регламентите по отношение на контрола върху износа на технологии и вложения, се споделя в изказване, представено от CNBC.

„ Китайското държавно управление поредно поддържа фирмите в провеждането на взаимноизгодни транснационални интервенции и интернационално софтуерно съдействие в сходство със законите и регламентите “, съобщи представителят на министерството на търговията на конференция.

Manus в началото е артикул на китайския стартъп Butterfly Effect, прочут като Monica.Im, преди да се трансформира в обособена компания, записана в Сингапур.

Стартъпът е приветстван като идващия DeepSeek, откакто през март предходната година пусна първия си AI сътрудник, помагащ при задания като изследване на пазара, шифроване и разбор на данни.

Според информации, през юли компанията е съкратила по-голямата част от личния състав си в Пекин, защото възнамерява световна агресия. Manus съобщи, че придобиването от Meta ще му разреши да оперира от Сингапур. През декември стартъпът е имал 105 чиновници в Южна Азия, Токио и Сан Франциско.

През този месец той е минал границата от 100 милиона $ годишни повторяеми доходи (ARR), осем месеца след стартирането на продукта, което го прави най-бързо развиващия се стартъп в света, достигнал този предел.

„ Изключителният гений на Manus ще се причисли към екипа ни, с цел да дава сътрудници за общо предопределение за нашите потребителски и бизнес артикули, в това число в Meta AI “, съобщи Meta след договорката.

Придобиването следва набирането на 75 милиона $ от компанията в кръг, воден от американския VC Benchmark през април.

Разследването на Китай „ акцентира, че страната смята усъвършенстваните AI сътрудници, модели и свързаната с тях интелектуална благосъстоятелност за стратегически активи “, разяснява пред CNBC Ник Пейшънс, началник на AI в The Futurum Group.

„ Най-вероятният резултат, който виждам, е по-дълъг развой на утвърждение и евентуални условия по какъв начин може да се употребява технологията Manus, създадена в Китай, а не цялостно блокиране, само че опасността от по-строги ограничения дава на Пекин преговорна мощ “, добавя специалистът.

Придобиването от Meta идва в миг, в който компанията е похарчила милиарди за създаване на AI благоприятни условия в отговор на напредъка на съперниците OpenAI и Гугъл.

През юни тя влага 14,3 милиарда $ в 49% дял в AI стартъпа Scale AI, което докара създателя и основен изпълнителен шеф Александър Уанг в управителния екип на софтуерния колос.

Meta също по този начин разгласи, че придобива AI стартъпа Limitless през декември.

Главният изпълнителен шеф Марк Зъкърбърг е премахнал целта на отдела за фундаментални проучвания в изкуствения разсъдък (FAIR) в интерес на по-продуктово насочения екип GenAI, с цел да помогне на Meta да реализира прогрес в технологията и да усъвършенства своите AI модели Llama, заяви по-рано CNBC.
Източник: profit.bg


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР