Китай и ЕС трябва да обединят усилията си, за да

...
Китай и ЕС трябва да обединят усилията си, за да
Коментари Харесай

Утежняване на климатичната криза

Китай и Европейски Съюз би трябвало да обединят напъните си, с цел да обезпечат водеща роля в ръководството на климата, поради отхвърли от отговорност на администрацията на Доналд Тръмп, написа Лиу Юен, който е теоретичен помощник в Института за американски проучвания към Китайската академия за обществени науки, оповестява China Daily.

С началото на втория мандат на Доналд Тръмп като президент на Съединените американски щати се появи необятно публикувана угриженост по отношение на световното съдействие за понижаване на потреблението на изкопаеми горива. Вероятно неговата администрация ще продължи да прави доста ретроградни неща по въпросите на климата през идващите четири години.

Първо, заради отдръпването на Съединени американски щати така и така нежната успеваемост на Парижкото съглашение ще бъде в допълнение отслабена. В същото време Тръмп даде ясно да се разбере, че не желае да способства за Зеления фонд за климата на Организация на обединените нации. Това ще подкопае още повече доверието в световното ръководство на климата, ще унищожи нежния консенсус и основи и ще потопи световното ръководство на климата в още по-голям недостиг на доверие, недостиг на финансиране и недостиг на ръководство, а бъдещето на световното ръководство на климата става още по-мрачно.

Второ, Тръмп ще продължи да дава зелена светлина на добива и потреблението на изкопаеми горива в Съединени американски щати, а развиването на чистата сила в страната ще остане постепенно. Не на последно място Тръмп ще попречи на гладкото използване на Закона за понижаване на инфлацията.

Предвид тези мрачни действителности, смисъла на съдействието сред Китай и Европейския съюз, като водещи участници в битката с климатичната рецесия, е явно. 

Първо, макар дългогодишните полемики по отношение на методите за понижаване на излъчванията, международните излъчвания на парникови газове, които надалеч не са достигнали своя връх, не престават да се усилват. Едновременно с това доста се покачват и световните температури. По последни данни на Световната метеорологична организация през 2024 година междинната световна температура е била с 1,5 С по-висока от температурното равнище сред 1850 и 1900 година преди индустриализацията, което демонстрира, че темпът на повишение на температурата в резултат на индустриализацията е по-бърз, в сравнение с считат климатолозите.

Второ, бъдещият въглероден бюджет на интернационалната общественост скоро ще бъде привършен. В бъдеще са нужни повече старания на международно ниво за съставяне на взаимни сили за справяне с проблемите на климата, с цел да се подсигурява, че повишението на температурата ще бъде под 2 С.

Трето, Китай и Европа са главните движещи сили на световния екологичен преход и тяхната поддръжка за този преход е по-устойчива и постоянна. В отговор на резултата от президентските избори в Съединени американски щати на 6 ноември 2024 година Европейската комисия акцентира, че Европейски Съюз има доста ясна и постоянна политика и цел в региона на климата и е приел обилни законодателни ограничения и други политики, с цел да подсигурява осъществяването на своята цел за климата до 2050 година В тази връзка Китай, който също е твърдо зает с постигането на своите цели за 2060 година за двойно понижаване на въглеродните излъчвания, ще има доста благоприятни условия за съдействие с Европейски Съюз.

На първо място Китай и Европа разполагат с необятни благоприятни условия за съдействие в създаването на чисти технологии. Европа би трябвало да приветства преимуществата на нисковъглеродните технологии, които се дължат на създаването и намаляването на разноските за чисти технологии в Китай, и да одобри вложения в чисти технологии от китайски предприятия в Европа. Китай, Обединеното кралство и останалата част от Европа следва да търсят взаимноизгодни решения в интернационалната търговия в своите многостранни връзки.

Второ, защото Европейски Съюз ще ползва механизма за гранично поправяне на излъчванията на въглероден диоксид, съдействието сред Китай и Европейски Съюз в региона на екологизирането на промишленостите с високо наличие на въглероден диоксид е от изключително значение. 

И най-после, съдействието сред Китай и Европейски Съюз в региона на климата може да бъде разширено и да обхване и трети страни, като по този метод се подтикват позитивни сили в по-широк мащаб и се играе по-голяма роля в превъзмогването на рецесията с климата.

Източник: Bulgarian.cri.cn

Поглед Видео:ПоследниНай-гледаниАлтернативен Поглед10058Яков Кедми: Тръмп ми припомня на Калигула с решенията и назначенията сиАлтернативен Поглед8802Яков Кедми: Докато Съединени американски щати имат заблуда, че може да подчинят Русия и Китай, няма да се стигне до нова ЯлтаАлтернативен Поглед6965Н.Пр. доктор Насри Абу Джайш - дипломат на Палестина в София: Израел не приема нито еднодържавно, нито двудържавно решение за ПалестинаАлтернативен Поглед6451Н.Пр. доктор Насри Абу Джайш, дипломат на Палестина в София: Войната в Газа остави най-малко 200 000 палестински жертвиАлтернативен Поглед16396Румен Петков: Говорещите за война ще се усещат като прислужници, хванати за ухото и изхвърлени след срещата сред Тръмп и ПутинАлтернативен Поглед660296Васил Велев: На Изток е ярко, топло, лъскаво и красиво! На Запад стана мрачно, студено и мръсно - хората са тъжни и мрачни!Алтернативен Поглед121831Ген. Димитър Шивиков: Русия е най-могъщата военна страна, сама води война сполучливо с груповия Запад  Николай Витанов, стопански проблеми, притискат, Тръмп, външна интензивност, Съединени американски щати  Николай Витанов, стопански проблеми, притискат, Тръмп, външна интензивност, Съединени американски щати
Източник: pogled.info

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР