Като основна печка пред сътрудничеството на страната ни с Румъния

...
Като основна печка пред сътрудничеството на страната ни с Румъния
Коментари Харесай

Румен Радев иска освен втори мост на Дунав, да се мисли и за изграждане на още мостове

Като съществена печка пред съдействието на страната ни с Румъния дефинира лимитираната съгласуваност през река Дунав президентът Румен Радев годишната среща сред българския и румънския бизнес, проведена от Българо-румънската комерсиална камара. Информация за изявлението му беше оповестена от пресцентъра на президентството. По думите на Радев в горната и централна част на реката междинното разстояние сред два моста е 30 км, а двата моста сред България и Румъния са през повече от 300 км. Радев посочи, че това не дава отговор на актуалните действителности за сигурност, икономическо развиване и вложения. Той открои като приоритет строителството на втори мост над Дунав сред Русе и Гюргево, само че уточни, че би трябвало да се мисли за създаване и на други мостове.

Като друга значима тематика във връзка с свързаността и превъзмогването на проблемите с трансграничните транспорти Румен Радев уточни фериботната линия сред Русе и Гюргево, която все още не действа, както и обновяването и развиването на други фериботни връзки. Според президента развиването на икономическото ни съдействие с Румъния е немислимо без страната ни да приключи и транспортната съгласуваност в Северна България.

По думите му подобряването на свързаността сред България и Румъния е от основно значение освен за двустранното съдействие, само че и и за икономическото развиване на района.

Държавният глава дефинира като пълноценно развиването на връзките сред България и Румъния в политически, стопански и културен проект и в областта на сигурността. Той означи също, че Румъния е вторият по величина търговско-икономически сътрудник на страната ни със стокообмен за над 8 милиарда евро годишно. По думите на президента в основата за на икономическия растеж е и стабилността в Черноморския район, за която двете страни споделят обща отговорност. Той уточни, че главното предизвикателство пред надграждането на интензивните стопански връзки е в това, че към момента двете страни не са членове на Шенгенското пространство във връзка с сухопътните си граници. " Това всеки ден носи стопански, транспортни и търговски загуби. Носи пропуснати благоприятни условия, които към този момент се показват в милиарди и е спирачка за вложенията ", разяснява Румен Радев. Според него е неприемливо в изискванията на война в съседство и икономическа рецесия в Европа двете страни да бъдат лишени от пълноправно участие в Шенген. Той сподели още, че България и Румъния вървят дружно в процеса през цялото време. " Ние можем да успеем единствено в случай че останем дружно, тъй като единствено тогава можем да имаме кумулативния резултат от напъните на двете страни ", съобщи президентът.

Радев уточни като необработен инструмент в българо-румънските връзки Дунавската тактика на Европейски Съюз, която дава огромни благоприятни условия в стопанската система, туризма и насърчаването на вложенията. Той прикани и за по-задълбочена работа в България, с цел да стане тя по-разпознаваема като капиталова дестинация за румънските компании.

Във връзка с развиването на българския бизнес президентът означи, че страната ни сега се намира в абсурд - от една страна е налице дълбока политическа рецесия, а в това време се регистрира стопански растеж. Той предупредси, когато тази политическа рецесия обаче продължава по-дълго време, стартират пропуснатите изгоди за бизнеса. Радев прикани да не се позволява обстановка, в която да се постанова страната да помогне на бизнеса, с цел да подсигурява конкурентоспособността му, а да не може да го направи.
Източник: news.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР