10 неща, които не знаете за Катето Евро
Катерина Евро е една от най-обичаните родни актриси. Израснала е в София, а славата й я застига около ролята й на Рени във кино лентата „ Оркестър без име ”.
Житието й може да бъде несъмнено като низ от върхове и спадове. Започва кариерата си като модел, а след това я откриват и за огромното кино. На прага на 50-те се снима за еротичното мъжко списание „ Плейбой “, взела участие е и в риалити формата „ ВИП Брадър ”. Винаги в била луда глава. Дори в този момент, когато към този момент е баба на прелестна внучка, духът и не в паднал и продължава с цялостни шепи да граби от живота.
В идващите редове ще ви разкрием няколко любопитни обстоятелството за Катето Евро:
Факт №1
Гледа на карти и на кафе
Майката на Катето Евро е била ясновидка. Актрисата е наследила нейната заложба и също може да гледа – на кафе и на карти. Понякога приятелки се допитват до нея, само че към този момент все по-рядко се взема решение да прави предсказания. Родителката на звездата – Йорданка е била известна със своите умения да планува бъдещето. Наричали я вуйна Данче. Дори са я викали в тогавашната милиция, с цел да спомага в следствието на убийства. За първи път усеща силата си в Тирана, до момента в който се изкачва по стълбите на самолета за България. Обръща се, поглежда бащата на Катето, който и маха отдалеко, и през главата й минава мисъл, че повече няма да го види. Впоследствие се случва тъкмо по този начин. Предрича и на дъщеря си, че ще стане актриса, единствено чака точния миг това да се случи.
Факт №2
Не е виждала татко си от 5-годишна
Актрисата не е виждала татко си Илия от дете. Тогава Албания затваря границите си, до момента в който майката на звездата е на море в България с децата. През 60-те години доста албанци са разграничени от дамите си, които остават в други социалистически страни. Катерина и брат й Петър в никакъв случай повече не се срещат с баща си. Заради комплицираната политическа конюнктура връщат писмата им. Целият живот на Евро е белязан от копнежа по родителската фигура, която й липсва. След време научава от родственици, че Илия се е оженил за друга, работил е като учител, даже е бил шеф на учебно заведение. Отишъл си е от този свят млад – едвам на 48 години.
Преди 15 лета звездата посещава бащината къща в град Корча, с цел да разбере какво се е случило с баща й. завеждат я в квартирата, където е живеел със фамилията си. Навсякъде по стените има окачени фотоси на Катето и на брат й. „ До последно е тъгувал за нас! “, споделя звездата със сълзи на очи.
Факт №3
Била е рекламно лице на списание „ Лада “
Катето от дребна е привлечена от сцената и прожекторите. Започва кариерата си като модел на 16-годишна възраст. Доста време се устоя като лице на паметните списания „ Лъч “ и „ Лада “, с цел да го докара до по-сериозни задължения като манекен на ЦНСМ. После се ориентира към киното и прави първата си огромна роля във кино лентата „ Оркестър без име “
Факт №4
Сдобива се с прякор Лудото Кате
Като млада Евро е щура глава и обикаля България на стоп със своя другар Чавдар Пачата, който й лепва прякора Лудото Кате. Непрекъснато прави нелепости, дори към този момент не си ги спомня всичките. Без да се срами, актрисата обича да демонстрира гърдите си на непознати, тъй като ужасно доста си ги харесва.
В по-зряла възраст, когато е на 46 години, звездата се снима за еротичното списание „ Плейбой ". Не крие, че го прави за пари. Първо обаче се допитва до сина си Александър, който тогава е гимназист. Той й отвръща, че ще се гордее с нея, и по този начин Евро цъфва на корицата без облекла.
Факт №5
Не е желала да има наследник
Катето се скъсва от плач, когато узнава, че е родила наследник. В тези дни здравната техника още не е толкоз напреднала и тя до последно има вяра, че чака щерка. Щом вижда, че е дала живот на момче, актрисата се разридава от отчаяние. Разбира се, това е моментно положение и през днешния ден тя обожава наследника си, който пък я подари с по този начин мечтаната внучка. Сашо Кадиев два дни носи името Георги – на татко си, преди да му го сменят на Александър. „ Той се роди на 30 август, деня на Александър Невски. Мама и мъжът ми Жорж пристигнаха в болничното заведение
„ Шейново " и ми оповестиха, че детето не може да се споделя Георги, тъй като си е пристигнало с името ”, връща лентата на спомените Евро.
Факт №6
Няма актьорско обучение
Катерина не е приключила ВИТИЗ, няма академично обучение, нито поддръжката на преподаватели и режисьори, само че все пак влиза в киното с гръм и тропот. „ Познавам я от прекомерно млада – няколко години, откакто бе изгубила своята непорочност. Беше доста неопитна и никой не знаеше дали от нея ще стане това, което е сега. Ако хората се замислят върху това, което е постигнала Катерина Евро, те би трябвало да се изправят и да й ръкопляскат. Тя е претърпяла доста тежки неща. И е израснала ", споделял е за нея близкият й другар Георги Мамалев.
В театъра Евро също дебютира напряко в дълбоките води с Шекспир – „ Дванадесетата нощ ". За ролята на Оливия режисьорът Мариус Куркински без никакво съмнение избира нея. На сцената е с Георги Калоянчев и Тодор Колев.
Факт №7
Не споделя на мъжа си Жорж, че е болен от рак
Съпругът на Катето си отива от този свят на 62 години след трудно боледуване от рак на белите дробове. Актрисата по този начин и не събира храброст да му заяви истината за тежкото му положение. Лекарите я предизвестяват, че му остават седмици живот, само че тя взема решение да му спести този факт.
„ Той ми имаше безгранично доверие. Знаех, че му следва пагубен край, и в месеците преди да почине, започнах да се приготвям душевен. Пред него играех, с цел да не разбере какво ми е
в действителност от вътрешната страна. Казвах му, че всичко е наред, че ще се оправи. Сърце не ми даваше да му кажа: „ Жоржче, имаш рак ", признава Евро.
Георги или Жорж, както го назовават околните, рухва тъкмо за два дни и умира. До последно е на крайник, не се залежава. „ Докторите ни плашеха, че може да се стопи до 40 кг, да стане безусловно беззащитен, да изпадне в кома. Това не се случи. Всичко стана за два дни. Падна, утежни се и просто си отпътува ", спомня си Катерина
Факт №8
Разпилява праха на умрелия си брачен партньор в градината
Звездата от „ Оркестър без име ” се разделя със своя сътрудник след 34-годишно общуване. Тя разпръсква праха му в обичаната им градина. Приживе Георги споделя любовта на звездата към зелените площи. Актрисата дълго време не може да се раздели с урната, в която пази останките на Жорж, само че най-после взема решение да ги разпилее измежду цветята в двора на къщата им. Така всеки ден поддържа връзка с него.
Факт №9
Живее с някогашната си снаха
Катето Евро постоянно е уважавала някогашната си снаха Таня Тончева. Раздялата на танцьорката със Сашо Кадиев не повлиява на връзките им. След разлъката водещият се изнася от фамилния парцел в Кокаляне и се мести при новата си половинка, само че Таня остава с детето си при Катето. Сега те живеят в една къща, само че на разнообразни етажи. Така актрисата има опция всекидневно
да бъде с внучка си Катерина, която е кръстена на нея. Звездата обожава момиченцето, а Тончева приема като своя родна щерка.
Факт №10
Не може да откаже цигарите
Катето е върла пушачка от години. „ Ще подвигна монумент на този, който ми помогне да откажа цигарите, заричаше се звездата от „ Оркестър без име ". Уви, това към момента не се е случило. Преди време актрисата опитва да се оправи с никотиновата си взаимозависимост чрез иглотерапия. Слага си и специфични лепенки – още веднъж без резултат. „ Майка ми умря от рак на белите дробове едвам на 57 години. Мъжът ми също. Имам доста персонален претекст да откажа цигарите, само че очевидно нямам воля ", вайка се Евро. За благополучие, тя е в положително здраве, въпреки че възрастта й напредва. През септември актрисата ще чукне 68, само че към момента се усеща млада по дух и заразява с положителното си въодушевление и близките.
Автор: Уикенд




