Кастер Семеня спечели обжалването си пред Европейския съд по правата

...
Кастер Семеня спечели обжалването си пред Европейския съд по правата
Коментари Харесай

Семеня спечели обжалването пред Европейския съд по правата на човека

Кастер Семеня завоюва обжалването си пред Европейския съд по правата на индивида (ЕСПЧ), с цел да оспорва дали правата й са били нарушени от правила, изискващи спортистки с естествено висок тестостерон да понижат тези равнища посредством лекарства.


Европейски съд по правата на човека реши, че 32-годишната южноафриканка е била дискриминирана от Швейцария и че има „ съществени въпросителни “ по отношение на валидността на разпоредбите. По-рано, легални процедури пред Спортния трибунал (КАС) и Швейцарския федерален съд бяха отхвърлени, само че Европейският съд по правата на индивида откри, че Швейцария не е осигурила на Семеня „ обилни институционални и процедурни отбрани “, които да разрешат по-ефективното разглеждане на жалбите й.

Седемте съдии от Европейски съд по правата на човека реализираха единодушие с четири на три, че правата на Семеня под член 14 от Европейската спогодба за правата на индивида, който се отнася за дискриминация, е бил нарушен от Швейцария. Страната е нарушила и член 13, неосигурявайки на атлетката ефикасна битка против дискриминирането.

Отделно, Световната атлетика, която постанова разпоредбите, съобщи в отговор на решението, че разпоредбите й ще останат в действие. Днешното решение може да принуди КАС и Световната атлетика да преразгледат правилника, макар че към момента не е ясно по кое време и по какъв начин тъкмо може да се случи това. „ Оставяме твърдо зад позицията, че разпоредбите на РСР (разлики в половото развитие) са нужни за предпазването на справедливата конкуренция при дамите, както откриха Спортният трибунал и Швейцарския федерален арбитражен съд след подробна и експертна оценка на доказателствата “, споделиха от Световната атлетика.

Семеня се обърна към основания във Франция съд през февруари 2021, откакто загуби поредно обжалванията си пред КАС и Швейцарския федерален арбитражен съд. Двукратната олимпийска шампионка, която победи на 800 м на Игрите в Лондон и Рио надлежно през 2012 и 2016, е със възбрана да бяга в надпревари от 400 м до 1 миля от 2019-а насам заради разликата в половото й развиване. Според правилника, дамите би трябвало да минат здравна намеса за понижаване на естествените им равнища на тестостерон, с цел да имат опция да се състезават в тези стартове. Семеня и другите състезателки, които са под РСР разпоредбите, отхвърлиха да се подложат на тази намеса и са принудени да вземат участие в други нерегламентирани дисциплини през последните три години. /БГНЕС

Източник: bgnes.bg


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР