Късно снощи, на 3-ти ноември, в 22:17 ч. българско време

...
Късно снощи, на 3-ти ноември, в 22:17 ч. българско време
Коментари Харесай

УСПЕХ: Космическа ракета Союз-2.1б изведе в орбита спътник от руската навигационна система ГЛОНАСС

Късно нощес, на 3-ти ноември, в 22:17 ч. българско време от съветския космодрум Плесецк излетя галактическа ракета “Союз-2.1б ” с навигационен сателит за системата ГЛОНАСС. Спътникът се отдели наред от ускорителния блок “Фрегат ” три часа и половина след началото на полета, а по данни от ТАСС той е в контакт със Земята и всички бордови системи действат обикновено.

Тазнощният полет бе втората сполучлива мисия на ракета “Союз ” след повредата на кораба “Союз МС-10 ” предишния месец, при която космонавтът Алексей Овчинин и неговият американски сътрудник Ник Хейг трябваше да извършат незабавно приземяване, с цел да се спасят. Напомням на читателите, че специфична държавна комисия небрежно откри аргументите за аномалията: неточност при сглобяването и погрешно монтиране на сензор, които довели до неприятно обособяване на един от страничните ускорители. На 25-ти октомври ракетите “Союз ” се върнаха в употреба с сполучливото изстрелване на боен сателит. Русия ще би трябвало да изстреля наред най-малко три ракети в безпилотен режим, преди да възобнови пилотираните стартове към “Международната галактическа станция ”. Два полета към този момент са зад тила ни, а още идната седмица от космодрума Куру може да излети нова ракета “Союз ” с европейския метеоспътник MetOp-C. Товарен транспортен съд “Прогрес МС-10 ” също ще се насочи към станцията в средата на ноември. 

Що се касае до ГЛОНАСС, възобновяване на навигационната система е един от дребното същински галактически триумфи на Русия след разпадането на Съюз на съветските социалистически републики. Аналогът на GPS е бил съвсем на изгубване през 90-те години на предишния век, само че през днешния ден системата е още веднъж в работен режим, а 24-те спътника непрекъснато биват заменяни с нови. За страдание този действителен триумф съвсем не трябва честван от руснаците в днешно време, а поддръжката нацяло сателитна формация не е по никакъв начин тривиална задача. Само през 2018-та година има към този момент два старта за потребностите на ГЛОНАСС, а предходният бе извършен през месец юни и той също бе сполучлив. 

Източник: cosmos.1.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР