Успех! Озирис-Рекс прелетя край Земята и вече е на път към астероида Бену
Късно нощес, на 22-ри септември, автоматизираната междупланетна станция на НАСА “Озирис-Рекс ” сполучливо прелетя край Земята, употребявайки нейната гравитация, с цел да се насочи към метеорита Бену. Срещата сред “Озирис-Рекс ” и Бену ще е реалност следващата година през месец август.
Автоматичната междупланетна станция бе изстреляна на 8-ми септември 2016 година благодарение на галактическа ракета “Атлас 5 ”. Въпреки че ракетата даде на “Озирис-Рекс ” всичката нужна движеща мощ, гравитационната маневра беше наложителна, с цел да може да бъде изменена орбиталната низина. Орбитата на метеорита Бену е наклонена с шест градуса по отношение на тази на Земята, а тази маневра разреши да се промени посоката на “Озирис-Рекс ” и автоматизираната станция към този момент лети на верния път.
Екипът на задачата ще употребява часовете след облитането, с цел да тества и калибрира инструментите на борда. Предвидени са наблюдения на Земята и на Луната (вижте информацията на КОСМОС БГ по кое време и какви наблюдателни сесии са планирани).
Напомням на читателите, че “Озирис-Рекс ” е най-новата междупланетна експедиция на НАСА. Тя беше изстреляна на 8-ми септември 2016 година и през 2018 година би трябвало да влезе в орбита към метеорита Бену. “Озирис-Рекс ” ще учи Бену в продължение на 505 дни, след което през 2020 година ще вземе до 2 кг проби от неговата повърхнина. Завръщането на Земята е планувано за 2023-та година и в случай че всичко мине сполучливо, това ще е най-амбициозната възвращаема експедиция на НАСА след приключването на стратегия “Аполо ” през 70-те години на предишния век.
За повече информация: НАСА