Камъкът на Съдбата беше посрещнат снощи с тържествена служба в

...
Камъкът на Съдбата беше посрещнат снощи с тържествена служба в
Коментари Харесай

Камъкът на Съдбата е пренесен от Шотландия за коронацията на Чарлз III

Камъкът на Съдбата беше посрещнат нощес с тържествена работа в Уестминстърското абатство за коронацията на крал Чарлз III идната събота. Известен още като Камъка на Скоун, той беше превозен при изключителни ограничения за сигурност от замъка Единбург до абатството, предадоха международните организации.

Тежащ 125 кг, Камъкът на Съдбата е една от най-важните реликви, които съпътстват коронациите на английските крале и кралици от близо 1000 години.

Той е бил употребен в продължение на епохи при възкачването на шотландските крале – преди крал Едуард I да го открадне през 1296 година и да го донесе в Уестминстър. Той го слага в основата на трона на Свети Едуард за своята коронация.

През 1996 година държавното управление на Обединеното кралство разгласи, че камъкът ще бъде върнат в Шотландия, само че при изискване че бъде връщан в абатството за коронации. Така, след 70 години от последната коронация, при която е употребен, на 6 май, крал Чарлз III ще бъде коронован, седнал на трона върху Камъка на Съдбата.

Крал Чарлз ще измине по-кратък път до Уестминстърското абатство за коронацията си, съкращавайки маршрута на шествието, което следва майка му през 1953 година, защото се стреми към по-скромно събитие, включващо някои съвременни линии, оповестяват международните медии, базирайки се на Бъкингамския замък.

По-скромната церемонията на 6 май въпреки всичко ще бъде пропита от антични обичаи и ще бъде окичена с кралски регалии. Тя обаче ще включва и лично емоджи по поръчка, отразяващо първата английска коронация в ерата на обществените мрежи.

Преди 70 години коронацията на кралица Елизабет Втора е първата, излъчена по малкия екран.

В прорез с традицията Чарлз и кралицата консорт Камила ще излязат от Бъкингамския замък в теглената от коне позлатена черна държавна колесница, направена за диамантения празник на трона на кралица Елизабет Втора. Превозното средство разполага с отопление, климатик, електрически прозорци и система за окачване, която ще обезпечи по-удобно пътешестване на Чарлз от това на майка му за възкачването й на трона.

Маршрутът от 2 километра е малко по-къс от този, по който Елизабет стига до кралската черква. Шествието ще премине през Адмиралтейската арка, около площад „ Трафалгар “ и статуята на Чарлз Първи – монархът, обезглавен през 1649 година, около постройката на Парламента, преди да дойде за религиозната работа в 11 часа сутринта.

Макар и да желае да покаже, че монархията към момента е настояща в модерна, мултикултурна Англия, Чарлз разгласи проектите си да ограничи институцията. Очаква се коронацията да отрази това с по-кратка и не толкоз екстравагантна гала спрямо тричасовата работа, с която е коронясана Елизабет Втора.

И въпреки всичко огромна част от скъпите кралски регалии, употребявани от епохи, ще бъдат част от коронацията както на Чарлз, по този начин и на Камила, в това число пет алегорични меча, два скиптъра и пръстен на суверена със сапфир и рубинен кръст, инкрустиран с диаманти.

Камила, която ще носи короната на кралица Мария, ще държи противоречив жезъл, направен от слонова кост. Във Англия има съвсем цялостна възбрана за търговия с артикули от слонова кост, а престолонаследникът принц Уилям води акция против противозаконния трафик на части от животни.

По време на тържествената гала, водена от архиепископа на Кентърбъри Джъстин Уелби, Чарлз ще бъде коронясан за крал с короната на Свети Едуард – централен детайл от Скъпоценностите на короната, обсъждани от милиони хора всяка година в Лондонската кула (Тауър), написа Българска телеграфна агенция.

Короната, която е въодушевила емоджито за коронацията, е с рамка от солидно злато с почти тегло 2,2 кг, обсипана е с рубини, аметисти, сапфири, гранати, топази и турмалини, и има лилава кадифена шапка и лента от хермелин. Короната, носена от Елизабет по време на коронацията й, в този момент е модифицирана за сина й Чарлз.

Това не е първият път, в който се основават емотикони по сходен мотив. През юни предходната година по случай платинения празник на кралица Елизабет Втора в Туитър се появи емотикона на корги – обичаната порода кучета на Нейно Величество.

В края на церемонията Чарлз ще смени короната на Свети Едуард с по-леката императорска държавна корона за шествието назад към двореца.

За разлика от маршрута от 8 километра, по който Елизабет и брачният партньор й принц Филип обикалят Лондон през 1953 година, Чарлз и Камила ще се върнат по пътя, по който са пристигнали, само че в 260-годишна колесница, употребена при всяка коронация след Уилям Четвърти през 1831 година

Златната държавна колесница, която е дълга 7 метра, висока е 3,6 метра, тежи 4000 кг и е теглена от осем коня, е известна с прословутото си „ жестоко “ пътешестване.

Елизабет го разказва като „ извънредно “, кралица Виктория се оплаква от „ изтощителното му люлеене “, а Уилям Четвърти, прочут като Краля на моряците, споделя, че возенето с тази колесница е като „ да си на борда на транспортен съд, който се мята в бурно море “.

Позлатената карета е толкоз тежка, че може да се движи единствено с пешеходна скорост. Това би трябвало да обезпечи повече време за хората по маршрута, с цел да видят новокоронованите крал и кралица. Парад от войскови елементи ще поздрави краля и кралицата в градините на Бъкингамския замък, последвани от трикратни приветствия от военнослужещите.

След съботната гала британците са поканени в неделя да се съберат на обичайните квартални пикници. Понеделникът е празничен ден, като от Двореца приканват жителите да вземат участие в публични действия.

За още забавни вести, изявленията, разбори и мнения харесайте!
Източник: debati.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР