Към момента Столичен автотранспорт не може да търгува самостоятелно с

...
Към момента Столичен автотранспорт не може да търгува самостоятелно с
Коментари Харесай

Столичен автотранспорт не може да си купува газ без посредник

Към момента " Столичен автотранспорт " не може да търгува независимо с газ. Това се споделя в мнение на общинското сдружение, което ръководи автобусния превоз в София.

Припомняме, че общинския консултант от ПП-ДБ-Спаси София Симеон Ставрев упрекна компанията, че планува да даде до 1 236 320 евро комисионна на частна компания по социална поръчка за закупуване на газ за 40 млн. лева за отопление на гаража в " Малашевци " и за гориво за газовите рейсове от трите поделения на " Столичен автотранспорт " ЕАД за 2025 година Спореед Ставрев в същото време сдружението има лиценз, който му разрешава да закупи нужния природен газ без медиатор.

" Публичното говорене по тематиката би трябвало да е предхождано от четене на закона, да почива на действителни обстоятелства и обективността ", се показва в мнението на " Столичен автотранспорт ".

Дружеството изяснява, че има лицензия за търговия с природен газ, само че няма нито ресурсна, нито техническа, нито действителна опция незабавно след придобиването й да закупува газ от проведения газов пазар. Общинската компания прецизира, че с цел да търгува действително търговия с газ, тя би трябвало да предприеме редица дейности по подписване на контракти, образование на чиновници и други, които изискват време и финансов запас.

От " Столичен автотранспорт " показват още, че настрана от въпроса за ресурсната обезпеченост, сдружението не може да купува гориво от газовата борса и тъй като разходването на обществени средства би трябвало да се прави по съответните процедури според разпоредбите, заложени в Закона за публичните поръчки (ЗОП). " Ето за какво доставките на природен газ не могат да бъдат осъществени посредством комерсиалните платформи на газовите тържища, защото това непосредствено води до подписване на контракт без извършена процедура по Закон за обществените поръчки ", означават от сдружението.

От " Столичен автотранспорт " показват още, че на 17 декември 2024 година са получили на книжен притежател оригинала на лицензията за търговия с природен газ, както и цялата кореспонденция, подадена до КЕВР, обвързвана с издаването на лицензия. От получените документи излиза наяве, че при подаване на заявката за лицензиране като квалифицирани чиновници, които да правят търговия с газ, са посочени предходните членовете на Съвета на шефовете и двама чиновници на сдружението - заместник-главният счетоводител и специалистът по капитално строителство. Те обаче нямат нужната подготовка и опит, нито лиценз за брокер. Съответно и действително не могат да търгуват с газ от името на " Столичен автотранспорт ". От сдружението обобщават, че към сегашния миг то има лицензия, само че не разполага с подготвени чиновници, които действително да подписват покупко-продажби на газовата борса.

От общинската компания показват и информация по въпроса, получена от адвокатското сдружение, което е било ангажирано с подготовката по издаване на лицензията за търговия с газ:
" Столичен автотранспорт " ЕАД, с цел да прави търговия с газ, следва да има подписан контракт с " Булгартрансгаз " за потребление на съществуващата газопреносна мрежа. Дружеството следва да се получи код за достъп, посредством който да регистрира количеството природен газ, придобит/продаден като търговец на проведените газови пазари. Дружеството следва да изпрати на подготвени свои чиновници, които да премината курсове за търговия на газовата борса или да наеме подготвени чиновници, които да правят търговия с газ от името и за сметка на Дружеството. Ако няма опция да извърши дейности по т. 3, да подписа контракт с различен лицензиран снабдител на газ и да търгува посредством него като му заплаща надлежно заплащане.
От " Столичен Автотранспорт " акцентират, че пред сдружението в качеството му секторен възложител стои въпросът за използване на наредбите на Закона за публичните поръчки, а в него не са планувани изключения, които да освобождават възложителя от осъществяване на процедура, даже да има лицензия за търговия с газ. От общинската компания изясняват, че търговията с газ се прави на така наречен газова борса - посредством електронна платформа за търговия с природен газ. От сдружението декларират, че през борсата още веднъж ще се стигне до подписване на контракт с снабдител, който обаче ще е в нарушаване на Закона за публичните поръчки, тъй като не е оповестена процедура по Закон за обществените поръчки.

" Тоест, в случай че бъде закупен природен газ от сдружението, в качеството му на търговец с газ, няма да бъдат изпълнени императивните разпореждания на Закона за публичните поръчки и възложителят ще търпи наказания от контролните органи ", показват от " Столичен Автотранспорт ".

В мнението се споделя още, че за разлика от търговията на природен газ на газовата борса, търговията с газ на Стоковата борса в Закон за обществените поръчки се позволява. В член 138, алинея 1 от Закон за обществените поръчки по отношение на член 79, алинея 1, т. 7 от Закон за обществените поръчки е планувана процедура за договаряне без предварителна покана за присъединяване, при което предмет на поръчката е доставка на стока, която се търгува на стоковата борса, според лист, утвърден с акт на Министерски съвет, по предложение на министъра на финансите.

В член 18, алинея 1, т. 1 от Закон за обществените поръчки е написан и различен вид за закупуване на природен газ - посредством осъществяване на открита процедура, само че периодите за провеждането й са дълги и няма по какъв начин тя да завърши до 1 януари 2024 година, когато е завършва период на настоящия контракт на " Столичен Автотранспорт " за доставка на газ.
Източник: news.bg


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР