Към момента изпълнението на Плана за възстановяване и устойчивост (ПВУ)

...
Към момента изпълнението на Плана за възстановяване и устойчивост (ПВУ)
Коментари Харесай

Нямало забавяне на изпълнението на Плана за възстановяване и устойчивост

Към момента осъществяването на Плана за възобновяване и резистентност (ПВУ) върви в период и към днешна дата нямало закъснение, в това число и на предварителните планове за приемане на средства. Това твърдят от Министерството на финансите във връзка медийни изявления за евентуално закъснение на първото заплащане по проекта.

От финансовото ведомство прецизират, че в последните 46 работни дни от утвърждението на проекта от Съвета на Европейски Съюз до момента е направена и призната нужната вътрешната нормативна база, основана е система за ръководство и надзор, изработен е разбор на натовареността на основни органи и е надградена осведомителната система ИСУН 2000, която е нужна за ръководството на ПВУ. Към момента е оповестена и първата процедура по Програмата за софтуерна рационализация за 260 млн. лева в поддръжка към дребни и междинни предприятия.

Исканията за заплащания по проекта се подават на база на реализирани резултати. Първото заплащане е обвързвано с осъществяване на 22 ограничения, със период 30 юни 2022 година Към момента те се финализирали, като са признати всички нужни законодателни ограничения по отношение на това искане. За да може да бъде подадено първото искане за заплащане, е належащо да бъдат подписани още две съглашения с Европейската комисия (ЕК).

Първо, би трябвало да бъде утвърдено финансовото съглашение, което съставлява общата рамка за превод на средствата и изискванията за попречване на нередности, като то е идентично за всички страни членки. Споразумението за България беше подписано на 4 юли 2022 година и според българската Конституция то предстои на ратификация от Народното събрание, като се чака тази седмица то да бъде прегледано.

Второ, би трябвало да бъдат финализирани оперативните договорености, които са механически документ, уточняващ метода на верифициране на постигнатите резултати. Средният период за такива договорености е към 5-6 месеца, като при някои страни членки това лишава до 8-9 месеца. Очаква се още тази седмица България да завърши договарянията по този документ с Европейска комисия и формалното им утвърждение да стане в границите на юли. Това би представлявало един от най-кратките периоди за договаряне на този документ измежду всички страни членки.

България си е сложила за цел да събере всички нужни документи за подготовката на настояването за първото заплащане в границите на юли. По правилник Европейска комисия по-късно има 2 месеца да направи оценка на подадените документи, преди да извърши заплащане. Едва след приключването на този период се чака средствата от проекта в размер на към 1,369 милиарда евро да дойдат през есента на 2022 година Всичко това показвало съгласно финансовото министерство, че България сега се движела в период с осъществяването на проекта и макар нестабилната политическа конюнктура, от ведомството чакат в границите на юли да бъдат спазени всички условия за подаването на настояването за първо заплащане към Европейска комисия.

Подготовката на второто искане за заплащане на стойност 724 039 480 евро към този момент също нямало закъснение в периодите. То е обвързвано с нуждата от приемане на 22 законодателни ограничения до края на 2022 година Във връзка с тяхното осъществяване към този момент е признат 1 закон, 4 законопроекта са в Народното събрание, 4 законопроекта (свързани с осъществяването на 5 мерки) са в напреднал развой на публично разискване, 6 законопроекта (свързани с осъществяването на 12 мерки) са в развой на подготовка от съответните отраслови министерства.

Източник: econ.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР