Изчезна вулканичен остров край Пакистан
Калният остров, който се появи от водите на океана край крайбрежията на Пакистан по време на смъртоносното земетресение през 2013 година, изчезна под вълните.
6-годишният остров беше артикул на „ кален вулкан “, както по това време съобщаваха медиите. Калният остров се появи след натоварен напън от арабската тектонична плоча, триеща се в евразийската плоча. Така новосформирания остров, който беше висок 20 метра, необятен 90 метра и дълъг 40 метра беше наименуван Залзала Кох (Zalzala Koh, което значи „ планина на земетресението “ на езика урду).
Сега, съгласно сателитните изображения на НАСА островът е съвсем липсващ.
„ Островите, създадени от кални вулкани в този район имат история, показваща, че те постоянно идват и си отиват “, декларират чиновници на НАСА в изказване за медиите.
Земетресението с магнитуд 7.7, след което островът се появи, беше пагубно, като умъртви повече от 320 души и остави хиляди без покрив. Същата сила сътвори и Залзала Кох, само че бързо движещите се седименти не сътвориха дълготраен остров.
Изображенията на НАСА през годините демонстрират следи от ерозирал материал във водата към острова, защото с течение на времето той постепенно се свиваше, до момента в който направените на 27 април т.г. фотоси демонстрират, че той изчезва изцяло.
Или пък не напълно. Материалът към момента се върти във водата, където в миналото островът е стоял, което подсказва, че част от него към момента се изтласква нагоре. Същите пукнатини, от които излезе лавата основала Залзала Кох, може да произведат още кални вулканични острови в бъдеще, съгласно НАСА.