Какво да правим при ухапване от кърлеж и за какво

...
Какво да правим при ухапване от кърлеж и за какво
Коментари Харесай

Кърлежът не трябва да се върти и да се отстранява с вазелин, горещ кибрит или алкохол

Какво да вършим при захапване от кърлеж и защо да внимаваме – вижте препоръките на доктор Магдалена Баймакова, д.м., основен помощник в Първа клиника по инфекциозни заболявания на ВМА.

Кърлежите са познати на човечеството от дълбока античност. Едва през 19-ти и 20-ти век се потвърди тяхната дарба да бъдат преносители ( " вектори “) на доста болести при животните и индивида. Кърлежите са членестоноги и минават през три съществени стадия в своето развиване: ларва, русалка и възрастни (мъжки и женски / имаго). Нимфата и имагото имат четири чифта крачета, а ларвите единствено три чифта. Структурата им е компактна: тяло и хоботче, като тялото е  без особено разделяне на глава, гърди и коремче.

Твърдите кърлежи имат мощно развити тласъци за намиране на гостоприемник и интензивно го следват и търсят уместно място за запиване. Пробиват кожата с хоботчето, вкарват слюнка, която съдържа вещества, които обезболяват запиването и попречват съсирването на кръвта. Образуват " цитментова тапа “, с цел да се защищава приключването на слюнка и капки кръв.

При кучетата кърлежите провокират болести като кучешка ерлихиоза и бабезиоза. В нашата страна главно е виновен за трансмисията на причинителя на Марсилската тресчица при хората (Rickettsia conorii). Тя дружно с Лаймската борелиоза са двете най-чести кърлежови инфекции в България.

Важно е да се упоменат и кърлежите от жанр Hyalomma, с водещ представител Hyalomma marginatum. Едър кърлеж, който интензивно преследва гостоприемника си. Този корав кърлеж е двугостоприемников, затова ларвите и нимфите паразитират върху един гостоприемник (птици, дребни бозайници, зайци), а възрастните форми върху различен по-едър гостоприемик (копитни животни, топлокръвни преживни животни, в това число коне, овце, кози, камили, елени и диви свине). Кърлежите се срещат по открити площи, полета с растителни култури и шубраци. Този кърлеж се смята за най-важният вектор на вируса на Кримска-Конго хеморагична тресчица (ККХТ) в Евразия.

Видовото кърлежово многообразие е огромно, а спектърът на инфекциозните патогени е огромен и непрекъснато се обновява. Контролът върху кърлежовите популации може да бъде сложен и сходно на други " вектори “ на болести, изисква интегриран метод за ръководство като се ползват редица разнообразни способи. Усилията са ориентирани от една страна към отнасяне на площите на местообитанието на кърлежите с инсектицидни средства. От друга страна ограничения ориентирани към контрола на кърлежовите популация при другите типове гостоприемници. Следователно интензивно би трябвало да се грижим за дезакаризацията на домашните животни, домашни любимци и селскостопански животни.

Действия ориентирани към  избягвания на ухапвания от кърлежи при хората:

Носене на защитно облекло с дълги ръкави и дълги панталони, пъхнати в чорапи или ботуши;

Третиране на облеклата, чорапи и крачоли с артикули, съдържащ перметрин;

Използване на репеленти срещу инсекти върху откритата кожа.

Приложените репеленти би трябвало да подхождат на възрастта на индивида и прецизно да се съблюдават рекомендациите на компанията производител за шпации на приложение и място на отнасяне. Следните химични съединения са ефикасни за деяние против една или повече групи членестоноги: DEET; IR3535; Picaridin; Oil of lemon eucalyptus; Para-menthane-diol (PMD).

След всяко посещаване на рискови места и интензивности навън, постоянно проверявайте цялото тяло за кърлежи. Те избират мека кожа и окосмени сектори. Намерен кърлеж се отстранява неотложно от кожата.

Начин на премахване на членестоногото:

Използвайте пинсети, с цел да захванете кърлежа допустимо най-близо до повърхността на кожата;

Издърпайте нагоре с непрекъсната, равномерна сила;

Не въртете кърлежа;

Не мачкайте кърлежа с пръсти, тъй като наличието на кърлежа може да съобщи заразен патоген;

Ако елементи от кърлежа не могат да бъдат отстранени с чисти пинсети, оставете ги; рискът от предаване на зараза е доста по-малък от неотстранена част спрямо разполагаем прикован кърлеж;

След като извадите кърлежа, почистете добре мястото на захапване и ръцете си със алкохол или сапун и вода.

Избягвайте така наречен национални средства за премахване на кърлеж като да вземем за пример потребление на лак за нокти, вазелин, парещ кибрит или алкохол. Те няма да накарат кърлежа да се " отдръпне “, а в действителност може да докара до отсрочване на повече слюнка от кърлежа (която може да съдържа инфекциозни патогени).

Познанията за тези членестоноги (кърлежите) интензивно се обновяват и обогатяват. Тяхното значение за здравето на животните и хората е огромно и изисква сложни ограничения за надзор и предварителна защита. Нужни са доста положителни знания за битка и предварителна защита с тях, а не боязън и изолираност.
Източник: varna24.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР