Важни космически събития през 2009 година!
Както предсказах към края на миналата година – 2009 година беше в действителност една доста сериозна година за развиването на космонавтиката. Някои събития в действителност се случиха по допустимо най-оптимистичния сюжети, само че други събития бяха разочароващи. Затова първо ще разгледаме триумфите, а после-разочарованията.
Изстрелването на “Арес I-X ”. Image credit: NASA/Jim Grossmann
Разпределението на вода и хидроксил в границите на лунен район. Credits: ISRO/NASA/JPL-Caltech/USGS/Brown Univ.
През 2009 година НАСА изстреля безпилотните галактически апарати „ Лунър Риконисънс Орбитър “ и „ ЛКРОСС “. Това са първите задачи на Съединени американски щати до Луната след десетгодишно мъртвило.
Благодарение на „ ЛКРОСС “, който разруши ракетна степен в Луната по проект, и американски инструмент на индийската сонда „ Чандраян-1 “ учените потвърдиха, че на Луната има замръзнала вода под формата на лед. Едно от най-великите открития за десетилетието – сравнимо само с откритието на вода на Марс (направено от „ Марс Одисей “, доказано от „ Феникс “).
Първият шестчленен екипаж на “Международната галактическа станция ”. Credit: NASA TV
Другото значимо достижение за НАСА и сътрудниците й – екипажът на „ Международната галактическа станция “ нарастна за пръв път от трима на шестима души! За пръв път огромен екипаж живее непрекъснато в галактическото пространство.
Слънцето от “Коронас-Фотон ”! Снимка: Роскосмос.ru
За пръв път безпилотната космонавтика на Русия сподели признаци на възкръсване през 2009 година след дълъг интервал на застой. През януари бе изстрелян галактическият уред „ Коронас-Фотон “ за изследване на Слънцето.
През 2009 година нова галактическа мощ изгря на хоризонта – Иран! През пролетта страната разгласи, че иранска галактическа ракета е изстреляла неестествен сателит, лично произвеждане! Разузнаването на Съединени американски щати удостовери триумфа на Иран. Дали новата галактическа мощ ще употребява новата си облага за мирни или за военни цели? Това е огромната въпросителна.
През 2009 година галактическият уред на НАСА „ Месинджър “ посети Меркурий за трети следващ път. Меркурий е една от най-слабо изследваните планети (преди „ Месинджър “ единствено „ Маринър 10 “ е заснемал Меркурий). Благодарение на новите данни от „ Месинджър “ към този момент разполагаме с първата световна карта на планетата.
Астронавти поправят “Хъбъл ”. Credit: NASA TV
Дългоочакваната и дългоотлагана експедиция на астронавти до телескопа „ Хъбъл “ на борда на совалка най-накрая беше осъществена! Астронавтите сполучливо поправиха галактическия телескоп, екипираха го с нови принадлежности и в този момент той е още по-мощен от преди!
Езеро на Титан отразява слънчева светлина! Credit: NASA/JPL/Univ. of Arizona/DLR
Най-сетне се появи безапелационното доказателство, че на спътника на Сатурн Титан има езера от течен въглеводород. Космическият уред на НАСА „ Касини “ съумя да снима отблясъкът („ слънчевите зайчета “) от повърхността на езерото – безапелационен симптом, че там има течност!
Изстрелването на “Арес I-X ”. Image credit: NASA/Jim Grossmann
Няма по какъв начин да не отбележим това – новата ракета, която се допуска, че ще замести совалката, полетя сполучливо на тестов полет. „ Арес 1-Х “ най-малко отчасти потвърди, че може да лети по права линия. Но дали ще продължи да бъде финансирана от новата администрация – това не е ясно, като от ден на ден се удостоверяват слуховете, че „ Арес 1 “ ще бъде сменена от различна ракета.
Запалването на моторите на новата японска ракета “Х-2Б ” с товарния транспортен съд “ХТВ ”. Credit: NASA TV/JAXA
Огромен скок за галактическата стратегия на Япония – страната към този момент има дарба да изпраща независимо потребен товар до астронавтите си на “Международната галактическа станция ”!
Изстрелването на галактическата ракета “Таурус ”, което по-късно приключи с неуспех. Credit: NASA TV
През 2009 година НАСА се надяваше да изстреля задачата „ ОКО “ за изследването на парниковите газове, в частност въглеродния диоксид, и да разбере по-детайлно световното стопляне. Евтината ракета „ Таурус “, определена за задачата, се оказа неприятен избор. Обшивката на спътника не се отдели, в резултат на което „ ОКО “ не съумя да набере нужната скорост и се разруши.
Президентска комисия, която бе назначена с цел да оцени настоящото положение на организацията, направи шокиращи изводи – новата пилотирана Лунна стратегия на НАСА е незадоволително финансирана. Ако желаеме човек да се завърне на Луната, трябват $3 милиарда допълнително, в сравнение с НАСА получава. Дали тези пари ще бъдат дадени при наличната международна финансова рецесия и дали космонавтиката може да е приоритет при затъналата американска стопанска система? Звучи невероятно…
Малко след изстрелването на Иранската ракета, Северна Корея разгласи, че ще изстреля лична ракета със личен сателит. Но до момента в който непознатите разследващи служби потвърдиха със сателитни фотоси, че ракета в действителност е имало, а по-късно изстрелването беше и проследено, спътник не беше открит в орбита. Счита се, че е настъпил някакъв проблем и изкуственият сателит е попаднал в океана.
Официалните медии на Северна Корея обаче отхвърлиха неуспеха – съгласно тях спътникът работи сполучливо и излъчва безсмъртните революционни песни на великите водачи. Никой радиолюбител не е уловил радиосигналите от несъществуващия в орбита севернокорейски сателит.
За пръв път в историята на човечеството два изкуствени спътника се сблъскаха непринудено – неработещ съветски боен спътник и работещ спътник от серията „ Иридиум “. Сблъсъкът докара до увеличение на отломките в околоземна орбита, което разгорещи полемиките за въвеждането на нови ограничения в космонавтиката, които да предотвратят развиването на Синдром на Кеслър – предполагаем сюжет, съгласно който отломките в орбита ще станат толкоз доста, че ще стартират да затрудняват галактическите полети и биха могли даже да ги създадат невъзможни
Модел на “Фобос-Грунт ” на МАКС 2009. Снимка: инж. Тони Кънев
Безспорно 2009 година е една от най-разочароващите години за феновете на Марс. Земята и Марс са в удобно състояние за реализиране на задачи до Червената планета на всеки две години. И за пръв път от доста време насам този стартов прозорец бе прахосан – до Марс не излетя нито американска, нито европейска, нито съветска задача! Абсолютно отчаяние! Първо „ Марсианска научна лаборатория “ на НАСА бе отсрочена от 2009 за 2011 година, а по-късно съветската „ Фобос-Грунт “ бе отсрочена – отново за 2011 година – и то безусловно седмици преди старта.
Частната компания „ СпейсЕкс “ също разочарова – полетът на „ Фалкън 9 “ – първата частна ракета, способна да закарва хора в орбита, бе отсрочен за 2010 година, като в началото се планираше да стане през втората половина на 2009 година.