Как да изглежда София – това е въпрос, кой често

...
Как да изглежда София – това е въпрос, кой често
Коментари Харесай

Ремонтът на ул. Граф Игнатиев в София - какво искат хората и какво предстои

Как да наподобява София – това е въпрос, кой постоянно бива поставян на разнообразни срещи и полемики, само че не намира чак толкоз необятно медийно отразяване. А столицата се трансформира – да вземем за пример предстоят значими събития като ремонтът на ул. " Граф Игнатиев ".
На няколко следващи срещи, извършени от съдружие " Гражданска Инициатива за Модерен Транспорт " по план " Кръгли маси за възстановяване на инфраструктурата на гр. София " по Програма Европа 2017, финансирана от Столична община, беше разисквана тематиката точно за " Граф Игнатиев ". Заедно с нея беше подложен въпросът и по какъв начин наподобява " новият " бул. " Княз Александър Дондуков ".

Преди началото на срещите беше извършена анкета, имаща за цел да изследва осведомеността на обществото по заложените тематики. По тематиката за бул. " Дондуков " резултатите демонстрират, че едвам 50% от обществото знаят каква ще е финалната визия на булеварда месец след започването на ремонта, като съвсем 75% не я утвърждават . 53% считат, че изборът за настилка е трябвало да бъде композиция от асфалт и паваж, 18% утвърждават настоящия вид – напълно от паваж, а останалите считат, че е трябвало да бъде само от асфалт. По въпроса дали би трябвало да има построена велоалея е реализирано болшинство от 94% в поддръжка на концепцията.
Подобна анкета бе извършена и по другата тематика. Близо 80% от хората, знаят, че следва реорганизация на ул. " Граф Игнатиев " и прилежащите ѝ площади. 90% от хората са обединени към концепцията, че ул. " Цар Шишман " би трябвало да се трансформира в споделено пространство, а малко над 80% мислят, че ул. " Солунска " би трябвало да се преустрои по същия метод. 93% от интервюираните считат, че пешеходната зона би трябвало да се усили и би трябвало да бъдат построени нови площадни пространства. За разлика от досегашните въпроси, не можа да се откри ясно мнението на интервюираните дали пазарът за книги би трябвало да бъде трансформиран във краткотраен пазар, работещ единствено петък, събота и неделя, защото хората бяха раздвоени. 46% утвърждават концепцията, до момента в който 54% са срещу. 70 на 100 считат, че би трябвало да се построи велоалея.
Реконструкцията на ул. " Граф Игнатиев " се възнамерява да стартира при започване на юли 2018 година и ще включва:
1. Подновяване на ВиК инфраструктурата
2. Подновяване на детайлите на градското обзавеждане
3. Подновяване на настилката
4. Подновяване на осветителните тела
5. Освежаване на " зелената система "
6. Преустройване на трамвайните трасета
7. Доразвиване на присъщата за улицата поредност от площадни пространства и улични прави в преобладаващо пешеходна зона;
8. Преструктуриране на пазарите за книги и за плодове и зеленчуци.
Предвижда се първият стадий на ремонта да бъде от ул. " Алабин " до пл. " Славейков ". Следващият стадий ще обгръща площад " Славейков ". Трети и четвърти стадий са надлежно секторите сред ул. " Г. С. Раковски " и бул. " Васил Левски ", както и сред бул. " Васил Левски " и бул. " Евлоги и Христо Георгиеви ". За всеки стадий се планува времетраене от 30 дни.
Трамвайният превоз ще бъде непокътнат в настоящия си тип . Трасето ще се състои от 4 релси, не от 2, както беше препоръчано първоначално. Причината е, че от там минават основни за столицата линии, които няма по какъв начин да се реализира удачно в двете посоки придвижване по 2 релси единствено. За да се осъществя, би трябвало трамваите да се изчакват, което ще докара до забавяния и понижаване в честотата на линиите.
На пл. " Славейков " ще бъде освежен и отворен фонтанът, а книжният пазар ще бъде спретнат и сведен като повърхност . Той ще бъде формиран от елементарно преносими модулни секции. Преустановява се и съществуването на зеленчуковия пазар по продължение на градината „ Св. Седмочисленици “ в настоящия му тип. Той също ще бъде сведен като към момента не е ясно дали ще действа всеки ден или единствено в избрани дни от седмицата.
Градинката пред храма " Св. Седмочисленици " ще бъде актуализирана, а детската площадка ще бъде реновирана. Предвижда се и възобновяване на " зелената системата " , защото сега съгласно изследване към 60% от дърветата са във физическа гибел или в развой на умиране.
Автомобилното придвижване и паркирането сред бул. " Евлоги и Христо Георгиеви " и бул. " Васил Левски " ще бъдат неразрешени , защото там ще бъде построена пешеходна зона. Също по този начин местата за паркиране по ул. Цар Шишман ще бъдат редуцирани доста. Като опция ще може да се употребява новоизграденият под земята паркинг на стадион Васил Левски, а зелената зона ще бъде разширена. Предвижда се построяването на велоалея по ул. " Граф Игнатиев ", която да свързва Попа с Борисовата градина .
Ще бъде осъвременена и системата за боклуци. Предвижда се въвеждането на подземни контейнери. Те ще бъдат ситуирани най-вече до кръстовищата, с цел да могат да се извозват елементарно отпадъците.
Сред присъстващите на срещата за бул. " Граф Игнатиев " бяха Евгени Крусев, зам. кмет по направление " Транспорт и транспортни връзки " към Столична община, арх. Иво Пантелеев, създател на плана за реконструкцията, Иван Лерински, специалист преносим състав към Столична община.
Източник: actualno.com

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР