Китай разкри нови детайли около предстоящата мисия до Луната тази година!
Кадри, които демонстрират роботизирания лунен транспортен съд на Китай. Credit: CNTV
Китай разкри значими елементи към идната задача до Луната тази година, оповестява журналистът Ленърд Дейвид. Ако всичко мине по проект, задача “Чанг’e 5 ” ще е първата за страната, която ще събере проби от естествения ни сателит и ще ги достави за по-нататъшно проучване в наземни лаборатории.
До този миг подготовката продължава по проект. Роботизираният галактически транспортен съд би трябвало да дойде на космодрума Уеншан през месец август, след което изстрелването ще е през ноември с ракета-носител “Лонг Марч 5 ”.
Китай разкрива, че събирането на проби от Луната ще стане по два метода – единият ще включва потреблението на пробивна машина – т.е. ще бъдат взети проби от вътрешните пластове под повърхността. А за взимане на проби от самата повърхнина ще се употребява различен механизъм – механична ръка.
Важен миг от задачата е изстрелването на пробите от повърхността и доставката им към Земята. За тази част излитащият модул ще би трябвало да извърши автоматизирано съединяване в окололунна орбита, при което пробите ще бъдат пренесени към възвращаемата капсула. След това възвращаемата капсула би трябвало да се насочи назад към Земята със скорост 11.2 km/sec.
Мисия “Чанг’e 5 ” е значим стадий от тристъпковата изследователска стратегия на Китай за проучване на Луната. Първата стъпка (влизане в орбита към Луната) беше изпълнена сполучливо от орбиталните апарати “Чанг’e 1 ” и “Чанг’e 2 ”, а втората (кацане на повърхността) – от спускаемия “Чанг’e 3 ”. Третата стъпка е взимането на проби и тя би трябвало да бъде изпълнена от идната задача.
А пък следващата година би трябвало да излети още една лунна експедиция – “Чанг’e 4 ”. Това е спускаем уред, в началото издигнат като запаса на “Чанг’e 3 ”. Днес той има нова задача – в случай че всичко мине наред, през 2018 година апаратът би трябвало да извърши роботизирано кацане на противоположната страна на Луната.
До този миг нито една страна – нито Съединени американски щати, нито Съюз на съветските социалистически републики, нито която и да е друга е правила меко кацане върху противоположната страна на Луната. Всички спускаеми задачи от стратегиите “Луна ”, “Сървеър ” и “Аполо ” са правили кацания единствено върху страната, която е забележима от Земята.