Кадър: БТВСериозно предизвикателство пред държавните финанси догодина вижда финансистът и

...
Кадър: БТВСериозно предизвикателство пред държавните финанси догодина вижда финансистът и
Коментари Харесай

Експерт: Изобилното харчене в Бюджет 2019 може да ни струва скъпо

Кадър: БТВ

Сериозно предизвикателство пред държавните финанси следващата година вижда финансистът и някогашен отраслов зам.-министър Любомир Дацов. В студиото на " Тази заран " по БТВ той уточни, че има огромна възможност от скок на недостига на фона на неналичието на промени в основни браншове и недоброто обмисляне и ръководство.

Като образец за неприятно политическо решение той уточни заделянето на стотици милиони за довършването на автомагистралата до Варна: „ Това, което направихме – да преместим парите в извънбюджетна сметка, не дава отговор на никакви правила, български и интернационалните ”. Според него сходни дейности без действителен обект и търгове е „ живо нарушаване ”, а сходна извънбюджетна сметка би трябвало да се открива единствено с решение на Народното събрание.

Дацов означи и че не е явен произходът на парите – в един случай се твърди, че идват от преизпълнение по приходната част, а в различен – че става дума за средства, заделени по-рано за неслучили се планове. По думите му за „ неприятно обмисляне и неприятно ръководство ” приказва и фактът, че за поредна година към 40% от финансовите разноски не се извършват, при естествени граници от към 5%.

Според финансиста бюджетът за идната година, за разлика от настоящия и последните няколко, може да се окаже с тъкмо (а не прекомерно консервативно) плануван недостиг, тъй като забавянето на стопанската система в световен проект идва доста бързо. Така приходите може да са много по-малко при необятно тиражираното увеличение на разноските – с 16%.

Любомир Дацов акцентира, че огромните проблеми са в опазването на здравето, образованието и ръководството на средствата в браншове като вътрешните работи и са нужни не пари, а промени: „ Бюджетът е финансова сметка, той няма да реши тези проблеми ”.

Според него като цяло „ България и Европа се движат с доста по-малки крачки, в сравнение с се движи останалият свят ”, а най-притеснителното е, че междинната класа понижава и у нас съвсем я няма: „ Има 200-300 000 индивида, което е извънредно незадоволително, тъй като това е движещата мощ на стопанската система на всяка страна ”.

Източник: petel.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР