Кабинетът одобри проектите за бюджет за 2019 г.Министерският съвет одобри

...
Кабинетът одобри проектите за бюджет за 2019 г.Министерският съвет одобри
Коментари Харесай

Кабинетът одобри проектите за бюджет за 2019 г.

Кабинетът утвърди плановете за бюджет за 2019 година
Министерският съвет утвърди законопроекта за държавния бюджет на Република България за 2019 година и обновената средносрочна бюджетна прогноза за интервала 2019-2021 година, която съставлява претекстовете към законопроекта.

В обновената бюджетна прогноза са показани средносрочните стопански вероятности и цели на държавното управление, както и главните параметри на бюджетната рамка за идната година. Нов миг в наличието на прогнозата е включването на повече информация при представянето на разходните политики - както с фискални измерители, по този начин и чрез основни знаци за премерване на степента на осъществяването им, съобщи кореспондент на БГНЕС.

Министрите на финансите Владислав Горанов, на обществената политика Бисер Петков и на опазването на здравето – Кирил Ананиев разясниха бюджетните закони за 2019 година

През 2019 година се чака Брутният вътрешен артикул да стигне 3.7%. Това сподели финансовият министър Владислав Горанов, след изключителното съвещание на кабинета за разискване на проектобюджетите за идната година.

Според Горанов, бюджетът извършва главните си функционалности и подсигурява в оптималната степен главните функционалности на страната.

„ За мен той е бюджетът, който извършва главните си функционалности и подсигурява невмешателство, в по-голяма степен, в стопанската система, посредством опазване на данъчната политика и осъществяване на уговорките, които сме поели от първия ден на това държавно управление през май 2017 година “, съобщи министърът.

От своя страна общественият министър Бисер Пеков разяснява, че проектобюджетът на Държавното публично обезпечаване (ДОО) за 2019 година подсигурява финансовата резистентност на осигурителната система посредством понижаване на каузи на финансирането от държавния бюджет на зависимостта, респективно посредством увеличение на приходите от осигурителни вноски.

„ По отношение на пенсиите е планувано актуализиране. Ще бъдат увеличени всички пенсии отпуснати до края на тази година с 5,7% от 1.07.2019 година Тогава ще се усили и оптималният размер на изплащаните пенсии от 910 на 1200 лева Предвиден е и номинален растеж на междинната пенсия с 6.2% “, акцентира Петков.

Здравният министър Кирил Ананиев акцентира, че за първи път бюджетът за опазване на здравето надвишава 5 милиарда лв..

„ Разходите за опазване на здравето в консолидираната фискална стратегия доближават през идната година 5,2 милиарда лв., което съставлява 4,5% от Брутният вътрешен продукт. В съпоставяне с разноските през 2018 година тяхното нарастване е 547 млн. лв., в което растеж на разноските в НЗОК съставляват 490 млн. лв. “, съобщи той и посочи, че за идната година са обезпечили резистентност, непоклатимост и предвидимост в развиването на публичното здраве и здравното обезпечаване.

[b]Проектозакон за държавния бюджет за 2019 г.[/b]

Ключови цели не престават да бъдат запазването на фискалната резистентност и провеждането на поредна, транспарантна и предвидима фискална политика, която да способства за възстановяване на бизнес средата, поощряване на вложенията и стимулиране развиването на трудовия пазар за реализиране на стопански напредък и претовареност, придържайки се към общите правила на Европейски Съюз. В актуалната прогноза се резервират задачите за бюджетното салдо, заложени в Съюз на българските писатели за интервала 2019-2021 година, надлежно за 2019 година недостиг от 0,5 % от Брутният вътрешен продукт, а за 2020 година - уравновесена бюджетна позиция, която се резервира и през 2021 година.

Приходните и разходните политики в тази прогноза са продължение на заложените в Съюз на българските писатели за интервала 2019-2021 година, като за надграждането с нови са взети поради както макроикономическите аспекти, по този начин и разширените фискални благоприятни условия за обезпечаване на финансиране на предпочитаните секторите и за осъществяване на хоризонтални ограничения, засягащи бюджетната сфера.

Изразени като % от Брутният вътрешен продукт, при приходите за интервала 2019-2021 година се следи наклонност за спад от 37,7 % до 35,8 %, а в номинален размер се усилват, като от 43 857,0 млн. лева за 2019 година се чака да доближат 47 582,3 млн. лева през 2021 година. В частта на данъчната политика са регистрирани резултатите от настъпилите все още промени в данъчното законодателство, свързани с осъществяване на ограничения за възстановяване на събираемостта, стимулиране на икономическото развиване, понижаване на административната тежест и въвеждане в националното законодателство на разпореждания от европейското право в региона на налозите. В средносрочен проект се планува опазване на ниските данъчни ставки на корпоративните налози и тези на налозите върху приходите на физическите лица, което способства за повишение на икономическия напредък и има позитивно въздействие върху търсенето и предлагането на труд.

Разходите, изразени като % от Брутният вътрешен продукт, за интервала 2019-2021 година също бележат спад от 38,2% до 35,8%, което съставлява средногодишна консолидационна стъпка от към 1,2 пр.п. от Брутният вътрешен продукт и имат главен консолидационен принос за реализиране на задачите за недостига. В номинален размер разноските се усилват, като от 44 457,0 млн. лева за 2019 година се чака да доближат 47 582,3 млн. лева през 2021 година.

Приоритетите на Бюджет 2019, които надграждат към този момент заложените в средносрочната бюджетна прогноза от пролетта цели и допускания за развиване на секторните и хоризонталните политики, са обществената политика, образованието, защитата и политиката по приходите.

В сферата на обществената политика са планувани средства в размер на: 40,4 млн. лева в допълнение за всяка година от прогнозния интервал (50 % повече по отношение на средствата през 2018 г.) за целеви помощи за отопление за обществена протекция и равни възможности; 150,0 млн. лева в допълнение за всяка година от прогнозния интервал за гарантиране на финансовата рамка на плана на Закон за хората с увреждания и плана на Закон за персоналната помощ при тяхното приемане; 7,0 млн. лева по отношение на въвеждането на нов тип месечна помощ за деца без право на наследствена пенсия от умрял родител, според измененията в Закона за фамилни помощи за деца, като размерът на помощта за 2019 година е 115 лв..

Политиките за налично и качествено обучение се реализират посредством повсеместен интегриран метод, основан на обвързаните и съгласувани дейности на институциите на национално и локално ниво. Средствата от държавния бюджет главно са ориентирани към четирите стълба за финансиране на системата, според Закона за предучилищното и учебното обучение, както и към финансиране образованието на студенти и докторанти, несъмнено въз основа на комплексната оценка на качеството на образование.

Политиката в региона на защитата планува да бъде спазено условието за постигане на разноските за защита до избрания % от Брутният вътрешен продукт, в сходство с Националния проект за повишение на разноските за защита на 2 на 100 от Брутният вътрешен продукт на Република България до 2024 година, като в бюджетната рамка за 2019 година общо разноските за защита възлизат на 1 839,3 млн. лева, което съставлява 1,58 % от Брутният вътрешен продукт. Осигурени са средства за поддържане и развиване на националните отбранителни качества и качествата, свързани с груповата защита, в това число средства за осъществяване на утвърдените от Народното събрание капиталови планове.

В политиката по приходите, с изключение на към този момент плануваното в Съюз на българските писатели от пролетта на тази година увеличение на размера на минималната работна заплата през идващите години (от 510 лева на 560 лева от 1 януари 2019 година, на 610 лева от 1 януари 2020 година и на 650 лева от 1 януари 2021 г.), в актуалната прогноза е заложена мярка за нарастване с 10 % на средствата за заплати и осигурителни вноски в бюджетния бранш от 2019 година, с което ще се обезпечи опция за увеличение на самостоятелните съществени месечни заплати на заетите, въз основа на заеманата служба и оценките за постигнатите резултати. За 2019 година нарастването на възнагражденията на педагогическия личен състав приблизително е с 20 % за постигане през 2021 година на удвояване по отношение на 2017 година на средствата за хонорари на педагогическите експерти.

Предвидени са промени в механизмите за систематизиране на целевата дотация за финансови разноски и на общата изравнителна дотация. При разпределението на целевата дотация за финансови разноски към главния и спомагателния съставен елемент е очакван и спомагателен запас за подкрепяне на общините от 4-та и 5-та категория за възстановяване положението на обществената и техническа инфраструктура на територията им. Изменението на механизма за систематизиране на общата изравнителна дотация по общини през 2019 година е обвързвано с определянето на изискване за достъп до дотацията. Право да получават изравнителна дотация през 2019 година имат общините, чиито непрекъснати данъчни приходи към 31 декември 2017 година на един гражданин са по-ниски от 120 % от нивото им за страната на един гражданин.

Приоритет за страната остава и сполучливото асимилиране на средствата от европейските фондове и стратегии на Европейски Съюз, посредством които да се реализира резистентен стопански напредък, по-висока претовареност, обществено включване и териториално доближаване и създаване на конкурентоспособна и новаторска стопанска система.

Управлението на държавния дълг ще бъде в сходство с главните цели и правила на фискалната политика и ще регистрира положението и прогнозите в тригодишен небосвод на главните макроикономически индикатори. Въз основа на допусканията и прогнозното чисто дългово финансиране за интервала 2019-2021 година се чака понижение на държавния дълг от 22,2 милиарда лева през 2019 година до равнище от 22,0 милиарда лева към края на 2021 година, респективно от 19,1 % до 16,5 % от прогнозното равнище на Брутният вътрешен продукт. Нивото на консолидирания дълг на бранш „ Държавно ръководство “ се чака да продължи да спада, движейки се в диапазона от 22,5 % до 17,7 % от Брутният вътрешен продукт или сред 24,3-23,5 милиарда лева Прогнозите за относителния дял на консолидирания дълг по отношение на Брутният вътрешен продукт остават доста под оптимално допустимата референтна стойност на Маастрихтския аршин за конвергенция от 60 %, което ще подсигурява опазване на нивото на държавна задлъжнялост в устойчиви граници, респ. водещата позиция на Република България измежду 28-те държави-членки на Европейски Съюз във връзка с ниското равнище на дългова тежест.

Оценките за намаляващи опасности и постоянни вероятности за развиването на обществените финанси в България, които се регистрират в прегледите и прогнозите на Европейската комисия, на интернационалните финансови институции и рейтинговите организации, са ориентир за реалистичността на задачите на фискалната политика и на бюджетните прогнози.

[b]Проектозакон за бюджета на НЗОК за 2019 г.[/b]

Министерският съвет утвърди плана на Закон за бюджета на Националната здравноосигурителна каса за 2019 година

Предвидени са 4 299 603,0 хиляди лева доходи и прехвърляния. Здравноосигурителните доходи са в размер на 4 236 843,2 хиляди лева, от които 2 842 254,2 хиляди лева са доходи от здравноосигурителни вноски и 1 394 589,0 хиляди лева са прехвърляния за здравно обезпечаване. Разчетените средства за здравноосигурителни вноски са увеличени с 285 962,2 хиляди лева в съпоставяне със същите през 2018 година Трансферите за здравно обезпечаване за 2019 година са разчетени с растеж от 132,4 млн. лева по отношение на 2018 година, който се дължи на смяна в размера на пенсиите, по информация от Национален осигурителен институт за пенсионерите, от нарастване на минималната работна заплата и растежа от 5 на 100 от осигурителния приход, върху който страната внася здравни вноски за безработните, децата, обществено слабите и други

За неданъчни доходи са планувани 19 759,8 хиляди лева, което е с 2 259,8 хиляди лева повече по отношение на заложените през 2018 година

Разходите и прехвърлянията общо са в размер на 4 350 003,0 хиляди лева, в това число разноски в размер на 4 344 945,0 хиляди лева, което е с 489 550,0 хиляди лева повече по отношение на Закона за бюджета на Националната здравноосигурителна каса за 2018 година Общо настоящите разноски са в размер на 4 212 839,7 хиляди лева, което съставлява нарастване с 476 999,0 хиляди лева по отношение на Закона за бюджета на Националната здравноосигурителна каса за 2018 година Средствата за здравноосигурителни заплащания са в размер на 4 116 396,2 хиляди лева, което съставлява нарастване с 454 335,5 хиляди лева по отношение на Закона за бюджета на Националната здравноосигурителна каса за 2018 година

Разпределението на средствата за здравноосигурителни заплащания е следното:

1. За медицински действия - 2 567 164,4 хиляди лева, в т. ч: първична извънболнична здравна помощ - 225 000,0 хиляди лева.; профилирана извънболнична здравна помощ (вкл. за сложно диспансерно (амбулаторно) наблюдение) - 250 700,0 хиляди лева.; медико-диагностична активност - 90 000,0 хиляди лева.; болнична здравна помощ - 2 001 464,4 хиляди лева

2. За дентални действия - 167 000 хиляди лева

3. За лекарствени артикули, медицински произведения и диетични храни за специфични медицински цели - 1 221 800,0 хиляди лева, като включително се включват здравноосигурителните заплащания за лекарствени артикули, медицински произведения и диетични храни за специфични медицински цели за домашно лекуване на територията на страната - 732 000,0 хиляди лева, в това число лекарствени артикули, назначени с протокол, за който се прави експертиза - 422 656,0 хиляди лева.; за лекарствени артикули за лекуване на злокачествени болести и лекарствени артикули при животозастрашаващи кръвоизливи и незабавни оперативни и инвазивни интервенции при пациенти с вродени коагулопатии в изискванията на болнична здравна помощ, които НЗОК заплаща отвън цената на оказваните медицински услуги - 385 000, 0 хиляди лева.; медицински произведения, прилагани в болничната здравна помощ - 104 000,0 хиляди лева

4. За здравноосигурителни заплащания за здравна помощ, оказана в сходство с разпоредбите за съгласуваност на системите за обществена сигурност по плана за 2019 година са разчетени 160 431,8 хиляди лева

През 2019 година се планува Министерството на здравеопазването ежемесечно да дава трансфер към бюджета на Националната здравноосигурителна каса в общ размер от 43 000,0 хиляди лева за финансиране на разноски, които по закон са избрани като държавна отговорност.

С преходните и заключителни разпореждания на законопроекта се оферират промени и в Закона за здравното обезпечаване, Закона за лекарствените артикули в хуманната медицина, Закона за лечебните заведения, Закона за здравето и други закони.

Проектът на Закон за бюджета на Националната здравноосигурителна каса за 2019 година е формиран в сходство с бюджетната рамка при опазване на размера на здравноосигурителната вноска в размер на 8 %. С проектобюджета се реализира гарантиране на пакета здравноосигурителни действия в обсега на наложителното здравно обезпечаване, като през 2019 година за Националната здравноосигурителна каса са обезпечени 490 млн. лева спомагателни средства за разноски и прехвърляния по отношение на закона за бюджета на НЗОК за 2018 година

Проектът на Закон за бюджета на НЗОК за 2019 година планува обществените средства да бъдат изразходвани законосъобразно, транспарантно и дейно, като за задачата посредством промени в нормативната уредба са основани нужните предпоставки и контролни механизми.

Основна цел на законопроекта е да се обезпечи налична, качествена и своевременна здравна помощ на здравноосигурените лица.

[b] Приети са стандартите за делегираните от страната действия с натурални и стойностни индикатори през 2019 година [/b]

Министерският съвет одобри стандартите за делегираните от страната действия с натурални и стойностни индикатори през 2019 година. Стандартите са съобразени с размерите на бюджетните взаимоотношения сред централния бюджет и бюджетите на общините съгласно главните допускания за бюджетната прогноза за интервала 2019 — 2021 година.

За всички държавни действия са обезпечени средства за нарастване с 10 % на заплатите на заетия личен състав и съответните осигурителни вноски от работодателя.

За 2019 година за държавните действия в бранш обучение стандартите са повишени по отношение на 2018 година по отношение на политиката за нарастване на заплатите на педагогическия личен състав в образованието, нарастването на възнагражденията на непедагогическия личен състав с 10 на 100 и обвързвания с това растеж на осигурителните вноски от работодателя. Предвидени са средства за прехрана на дейностите по възпитанието и образованието на децата и учениците в частните детски градини и учебни заведения, включени в системата на държавно финансиране. Увеличени са средствата за подкрепяне на храненето на децата от подготвителните групи и учениците от I-IV клас. Разчетени са и средства за занимания по ползи, за кариерно насочване и консултиране, както и средства за допълващ стандарт за възпитаник в гимназиален стадий на образование.

В сферата на обществените услуги стандартите са увеличени диференцирано, като с максимален % са повишени тези за центровете за настаняване от фамилен вид за деца/ младежи с увреждания и с нужда от непрекъснати медицински грижи. Стандартите за центровете за настаняване от фамилен вид за пълнолетни лица с увреждания са повишени с 14 %, за домовете за пълнолетни лица с увреждания - с 13 %, за предпазените жилища за лица с увреждания - с 12 %. С 10 % са повишени стандартите за домовете за деца, лишени от родителска грижа от I до XII клас, дневните центрове за деца и/ или пълнолетни лица с тежки множествени увреждания и дневните центрове за деца и пълнолетни лица с увреждания - седмична грижа. За останалите обществени услуги завишението на стандартите е в границите от 7 до 9 %. Стандартът за дневните центрове за остарели хора резервира равнището си от 2018 година Размерът на месечната помощ на възпитаник е повишен от 33 лева на 35 лева

В сферата на културата стандартите за държавните музеи, художествени галерии, Центъра за подводна археология, Културен център „ Двореца “, Българска национална филмотека и Националната библиотека „ Св. Св. Кирил и Методий “ са увеличени със 7,4 % по отношение на 2018 година От 2019 година Българската национална филмотека ще ползва делегиран бюджет, както всички държавни музеи и галерии в системата на Министерството на културата.

За делегираните от страната действия в културата, финансирани посредством бюджетите на общините, стандартите за библиотеките, музеите и художествените галерии с районен темперамент са повишени с 8,6 %, а за читалищата с 13,3 %.

Стандартите за делегираните от страната действия с натурални и стойностни индикатори през 2019 година са съгласувани с Националното съдружие на общините в Република България. /БГНЕС
Източник: bgnes.com

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР